Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
používající úplně stejný webkitTo bohužel není pravda. Epiphany používá standardní čistý vanilla WebKit tak jak je z těch jejich stránek, ale Chromium ho kopíruje a pak docela silně patchuje vlastními patchi (je dost možné, že některé z nich se dostaly do upstreamu). Docela by mě zajímalo jak vypadá ta Googlí patchovaná verze a kde se dá stáhnout.
Ešte stále? Som pred pár mesiacmi videl nejaké správy, že by to malo byť už hotové.
Operu jsem mel take, ale uz jen ta vychytavka vyhledavani ve firefoxu, kde se kontinualne hleda retezec, to opera nema.To není pravda, Opera to umí. Magická kombinace je Ctrl+E a Ctrl+F - tedy focus search field a pak search in page. Nebo vybrat v kombolistu.
Není mi totiž jasné proč by načítání tabů z minula mělo totálně kousnout celé GUI a znemožnit práci s browserem na někdy až 20minut (podle počtu tabů, síly stroje a připojení).To je nějaké Pentium I na GPRS? Já už několikrát resumoval spadlý Firefox s asi 40 taby a určitě to netrvalo moc přes minutu. A to mám blbej Sempron.
Podle toho co o FF 3.6 čtu je to v podstatě zbytečný release, nové věci jsou převážně blbosti, rychlost je stejnáAno, také si myslím, že toho nepřináší zas tolik, aby kvůli tomu bylo nutné dělat release. I když - proto je to taky jenom desetinková verze.
po zkušenostech z minula nečekám, že to bude při delším provozování s paměťovou náročností nějak lepší (pokaždé se o tom mluví, ale že by se paměťová náročnost snižovala nepozoruju)Zdá se mi, že se to teď o něco zlepšilo. Ale možná je to způsobeno tím, že mi nefunguje několik rozšíření (UnPlug, Tamper Data a Live HTTP Headers). Každopádně je zkusím povolit násilím a uvidíme, co to udělá
Ano, také si myslím, že toho nepřináší zas tolik, aby kvůli tomu bylo nutné dělat release. I když - proto je to taky jenom desetinková verze.za starých časů k tomu sloužily setinové, někdy i tisícinové verze. (a to i u programů, které navzdory tomu došly k takovým major release jako 22.x.x)
Prečo nevedel? Stačí použiť extension, kde sú panely na boku (výborná vec), ideálne ešte s podporou stromovej štruktúry v taboch. Je to skvelé skombinovanie bookmarkov a tabov. Nebyť toho, že firefox je extrémne pomalý (hlavne pri tom štarte), by som už žiadne taby ani nezatváral Vedel by som si predstaviť teda ešte vylepšenie, že by sa tie taby nenačítali všetky hneď na štarte, ale len on-demand, lebo obvykle zo všetkých používam menej ako polovicu.
Nápodobne. Ja som práve skúšal chromium a teda nič moc zážitok: nemá to funkčné mouse gestures, nemá sitetaby, nemá to vimperator. Veľká škoda, lebo inak sa mi páči jeho rýchlosť odozvy GUI a načítania stránok (v porovnaní oboje FF neskutočné) a systém extensionov bez reštartu je tiež skvelý. Ale nevadí, budem dúfať, že minimálne tie gestures (píše sa sakra rok 2010 -- som mal za to, že už aspoň 10 rokov je to štandardná súčasť každého rozumného browseru, gŕŕŕ ) a taby tam v dohľadnom čase pribudnú a vimperator už potom možno nejak oželiem (hoci to bude ťažké).
Nom, jediné malé mínus pre tie taby je, že na menšom monitore (17'') sa niektoré stránky na šírku nezmestia a treba skrolovať horizontálne. Ale našťastie to nie je až tak častý problém a navyše na kvalitnejších stránkach (napr. google reader, abíčko, ...), sa to dá riešiť schovávaním bočných panelov k vcelku veľkej spokojnosti. Na horších sa to asi dá riešiť pomocou user-side CSS, ale do toho sa mi väčšinou moc nechce
Vertikálny priestor je pre mňa ok, aj na notebooku. Tým jak sú taby na boku a používam vimperator, tak obsah stránky zaberá až na 10 px hore (wm status bar) a 20 px dole (vimperator status + command bar) celý vertikálny priestor. Navyše, vertikálne skrolovanie je štandard, už kvôli tomu jak sú stránky budované do stĺpcov -- preto je v poriadku aj veľmi malý vertikálny priestor, ale už nie tak horizontálny, pri ktorom sa buď celá stránka rozsype, alebo treba horizontálne skrolovať... Na 1280 horizontálnych pixelov mínus 200 px side taby už je to na niektorých stránkach cítiť.
Nejedná sa o bežné statické stránky, ale o stránky s istou dynamikou. Tak napríklad abíčko so zanorenými diskusiami je známa firma, že áno Ďalej, vo web-aplikáciách (gmail, google reader, ...), ktoré zobrazujú maily a stránky, môžu mať problémy (blogpost s obrázkom 900 px širokým + panel v google reader + side taby a hneď sa to rozoserie, hoci na samotnej stránke blogu to vyzerá ok). Ale hovorím, že to nie je až tak častý problém a minimálne v prípade google a abíčka sa dá aspoň čiastočne riešiť schovaním bočných panelov.
Eh, trochu som sa sekol. V abíčku nerobia problém zanorené diskusie (resp. robia, ale iný, deformáciu textu práve kvôli pevne nastavenej malej šírke. Tu by som naopak uvítal aspoň možnosť horizontálneho skrolovania). Čo v abíčku ale poriadne nefunguje (teda aspoň mne) je WYSIWYG, ktorý má väčšiu horizontálnu šírku ako jeho rodičovský element a vyteká z neho. Netuším, či je to bug, alebo feature
Myslel som samozrejme desktopovú 17'', kde je rozlíšenie 1280 px, čo už občas môže robiť problémy (nehovoriac o staručkých monitoroch, ktoré slušne podporujú len 1024. Tam sa tie taby skutočne neoplatí zapínať). Šírka tabov sa síce voliť dá, ale ideálne raz a navždy. Nemám chuť kvôli každej druhej stránke taby posúvať hore dole (em, napravo naľavo )
Barevny nesmysl na panelu snad pujde vypnoutDefaultně je to vypnuté (resp. není nastavený žádný obrázek).
ale doufam ze UI fasisti tam daj i vypnuti ty blbosti pri prepinani panelu. To dokaze byt tak silene otravneAno, viz #11.
A vylepsieni tagu video jako nepodstatna drobnost, opravdu megaLOL.Já nevím. Implementace poster a fullscreen do tagu, který se zatím skoro nepoužívá…
A suspend na disk je u mne pomalejší než boot.Nerad bych se opakoval, ale nejsi jeden z těch, kteří srovnávají probuzení systému se spuštěnými aplikacemi s nabootováním do čistého prostředí?
Naopak chápu lidi co nadávají u OO.o, tam otevírat povícero dokumentů je celkem pain in the ass
a to jsi nezkousel editovat ve WCo dokument s kombinaci levopravych a pravolevych jazyku
Každý uživatel má specifické potřeby, takže si může Firefox (a časem i Chrome) poskládat přesně tak, jak mu vyhovuje.
Tohle bych bral za situace, kdy rozšíření nezpomalí FF na nepoužitelnou úroveň. Myšlenka je to hezká, ovšem technologicky absolutně nezvládnutá.
Tiskni
Sdílej: