Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
kompilaci se ve spouste pripadu nevyhnes a kdyz uz zacnes kompilovat tak si muzes vyrobit balicek pro tvoji distribuci , pokud to je mozny a tim pada to zasvineni1) píšu, že jsem se "ruční" kompilaci za 6 let zdárně vždycky vyhnul 2) způsob, jak vyrobit balíček pro svou distribuci, ale právě není ten v článku popisovaný
způsob, jak vyrobit balíček pro svou distribuci, ale právě není ten v článku popisovanýNebo aspoň odkázaný - pro Debian je něco anglicky tady: http://www.debian-administration.org/articles/336 (AFAIK na ábíčku nic podobného nevyšlo, na druhou stranu přeložit tohle by neměl být problém). Pro distribuce založené na RPM na ábíčku vyšel seriál Rukověť baliče.
make uninstall
(možná deinstall? teď si nevzpomenu) a zároveň jsou schopni ohlídat, aby mezi jednotlivými programy nedošlo ke kolizi ve jméně souboru.
Nic takového v Linuxu neplatí, configure && make && make install
si v systému může dělat co se jim zlíbí, přepisovat, co se jim zlíbí a prostě v distru nadělat pěkný bordel.
KTorrent 2.1 je už tak dlouho venku, že by ho ty nejběžnější distribuce měly mít v repozitářích aspoň jako "testing".... a dobře ví, proč ho mají jen jako testing (jeden či druhý příklad) doporučovat instalovat takovou sračku, s prominutím[*], navíc obcházením instalačního systému distribuce, je hloupé [*] opravdu proti ktorrentu nic nemám, ale některé verze se prostě nepovedly a 2.1 je bohužel jednou z nich
Podle vás možná sračka, podle mě nejlepší torrent klient pod Sluncem.mluvím o konkrétní verzi, ne o programu obecně
Obcházet balíčkovací systém je Zlo (TM).Zlo určitě používá MSI
Na KTorrentu se mi nelíbí, že si nepamatuje naposledy stahované torrenty, pokud dojde např. k restartu systémuNesouvisí to náhodou s umístěním adresáře, kam si KTorrent odkládá temporary soubory? Protože pokud je to nastaveno někam do /tmp, při bootu se to promázne (mám pocit, že to jde někde nastavit). Mám tu teď KTorrent 2.1 (Mandriva Cooker) a tmp je nastaveno (defaultně) na
~/.kde/share/apps/ktorrent
. Takže by to snad už mizet nemělo (přesně nevím, ještě jsem nerestartoval, KT jsem instaloval shodou okolností dneska odpoledne Díky, to bude tím. Mám /tmp na jiném oddílu (sdílený více distribucemi) a proto tam občas přesměruji dočasné soubory od některých programů, když už tam to prázdné místo je. V případě KTorrentu to tedy není to pravé ořechovéNa KTorrentu se mi nelíbí, že si nepamatuje naposledy stahované torrenty, pokud dojde např. k restartu systémuNesouvisí to náhodou s umístěním adresáře, kam si KTorrent odkládá temporary soubory? Protože pokud je to nastaveno někam do /tmp, při bootu se to promázne (mám pocit, že to jde někde nastavit). Mám tu teď KTorrent 2.1 (Mandriva Cooker) a tmp je nastaveno (defaultně) na~/.kde/share/apps/ktorrent
. Takže by to snad už mizet nemělo (přesně nevím, ještě jsem nerestartoval, KT jsem instaloval shodou okolností dneska odpoledne
Na KTorrentu se mi nelíbí, že si nepamatuje naposledy stahované torrenty,S podobným chováním jsem se také nesetkal. KTorrent mi prostě sedí v trayi a vždycky, když je zrovna zapnutý počítač, tak stahuje, co je ve frontě. Chyba musí být v nějaké specifickém nastavení u tebe.
Z jakého důvodu má ban?Protože něco takového (Linux) můžou používat jen nebezpeční hackeři? Není radno si pouštět jejich proradné nástroje byť jen na torrenty
Ban ma myslim z duvodu spamovani serveru castymi dotazy.defaultní nastavení hlásit se jednou za hodinu je "spamování častými dotazy"? LOL, to jako servery běží nějaké 386, které víc klientů neutáhnou?
Bohuzel KTorrent je nepouzitelny - na vetsine privatnich trackeru kam chodim, ma ban...Nepoužitelné jsou tedy ty trackery, ne?
odezva šla nad 60 sekundLOL, to jsi čekal tak dlouho ?
ping
čekal tak dlouho nebot v dobe kdy je bezne dostupny dvou (a vice) jadrovy procesor a 1GB RAM je jiz temer standardem tak proste toto kriterium ztraci smyslDostupný a téměř standardem možná, ale to neznamená, že a) takový stroj všichni mají b) všichni chtějí tu paměť a výpočetní výkon vyplýtvat na běh JVM
za velkou prednost povazuji (diky Jave) nezavislost na platforme ...Nezávislost na platformě není díky Javě? Stejně tak je možné napsat platform-independent aplikaci třeba v C++ a na všech relevantních architekturách/OS to poběží (relevantní myšleno vzhledem k tomu, kde se bude provozovat ten Azureus)
A jak poznam, ze mam nastavene porty spravne (uz jsem si neco na routeru nastavil)?zeptáš se někoho "na druhé straně barikády", jestli je schopen se ti na ty porty připojit ...
Prijde mi to dost pomale - vetsinou tak 5KB/s i na docela dost frekventovane torrenty.to "dost frekventované" může být naopak problém - pokud nemáš fakt dobrou tlustolinku, tak je vysoce vhodné omezit počty spojení ... každé spojení má nějakou režii, a když jich je moc, tak nakonce po lince běhá více dat režijních nežli užitečných a v konečném důsledku jde rychlost úplně "do kytek" další oblíbený problém je, že drazí poskytovatelé velmi rádi nabízí linky se silně omezenou odchozí rychlostí - jenomže to nemá vliv jenom na množství dat odeslaných zpět ostatním torrentistům (podle čehož se mimochodem může řídit, kolik a jak rychle ti ostatní budou poskytovat), ale i na odesílání potvrzovacích paketů na příchozí data; a jestliže chodí pomalu potvrzení, odesílatel musí snížit rychlost posílání dat k tobě (to je přímo vlastnost protokolu TCP) btw, k tomu nastavení routeru ... nevěř autorovi článku, jestliže píše: "S nastavením routeru vám snad může pomoci plugin UPnP, ale nezkoumal jsem blíže, přijde mi to jako zvrhlost..." - UPnP mi u ktorrentu chodí bez problémů (tedy proti nějakému AP od OvisLinku), pokud máš router, co UPnP umí, tak se vykašli na nějaké nastavování, prostě si na něm zapni podporu UPnP, v ktorrentu aktivuj UPnP plugin a tradá jedeme
Tiskni
Sdílej: