Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Předem musím říct, že kniha stojí za svým názvem "praktický průvodce". Vše se vysvětluje opravdu na praktických příkladech. Není to jen suché omílání teorie, i když bez ní se to taky neobejde.
Kniha začíná předmluvou samotného zakladatele Linuxu - Linuse Torvaldse. Ten zde píše o svém prvním setkání s počítačem a jak se dostal až k tvorbě Linuxu. Kniha je rozdělena na dvě větší části. První část je dělena na patnáct kapitol. Druhá část popisuje na praktických ukázkách 87 obslužných programů. Kniha obsahuje i pět dodatků ( Regulární výrazy, Nápověda, Emulátory: Spouštění programového vybavení z jiných operačních systémů a Standard POSIX).
Každá kapitola je zakončena souhrnem toho, co jste probrali a opakovacími cvičeními. Každé cvičení je rozděleno do dvou částí (standardní a pro pokročilé). Pokud zvládnete po přečtení každé kapitoly odpovědět na opakovací cvičení, tak si můžete říci, že jste danou kapitolu zvládli.
Na zhruba 360 zbývajících stranách budete podrobně seznámeni s 87 základními programy pro práci se soubory, prací v síti, programovacími nástroji, programy pro správu zdrojových kódů a dalšími pomocnými, ale i mocnými obslužnými programy. Každý program je uveden stručným popisem, za kterým následuje syntaxe programu. Dále pak argumenty, volby, poznámky a praktické příklady, na kterých je daný program předveden a vysvětlen. Vyjmenovávat je nemá smysl, ale uvedu jen pár: dd, tar, rsh, pine, nohup, fsck a další.
Dodatek A se věnuje regulárním výrazům. Dodatek B obsahuje nápovědu formou 20 otázek a odpovědí na nejčastější dotazy začínajících uživatelů. Pro ty, kteří ještě trošku závisí na programech běžících pod operačním systémem DOS a Windows společnosti Microsoft, je věnován dodatek C. Ten obsahuje stručný popis a použití DOS emulátoru dosemu a programu Wine, který umožňuje spouštění některých aplikací pro Windows. Dále je tu zmínka i o executoru, ten umí spouštět aplikace pro OS Macintosh. A nechybí i iBCS, což je rozšíření jádra Linuxu umožňující spouštět programy přeložené pod SCO UNIX na počítačích Intel x86. Ovšem celý dodatek C se tomuto věnuje opravdu jen velice okrajově. Nechybí ani slovník pojmů a rejstřík, bez kterého by hledání v tak velké knize asi nebylo možné. Poslední dodatek D se věnuje standardu POSIX.
Kniha je určena především začínajícím a mírně pokročilým uživatelům, kteří se nebojí trochu za experimentovat. Je přímo prošpikována praktickými příklady, které pomohou k pochopení práce jednotlivých programů. A pomohou vám při konfiguraci a správě systému. Knihu vám mohu jen doporučit. Cena knihy je myslím přiměřená vzhledem k množství stran a kvalitě obsahu. Co bych vytkl je spíše droboulinká chybička, kterou lze přehlédnout. A to že u některých slov použitých např. u popisek obrázků je použit jiný než český font. A slova jsou špatně čitelná. Jedná se opravdu jen o jednotlivá slova.
Název knihy: Linux - praktický průvodce
Autor: Mark G. Sobell
Vydalo: Computer press
Doporučená cena: 745Kč / 1073SK
946 stran
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: