abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 21:11 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 3.0.0 open source dokumentově orientované NoSQL databáze Apache CouchDB (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:33 | Komunita

Sketchfab, tj. platforma pro publikování, sdílení, objevování, nákup i prodej 3D modelů, ve spolupráci s 27 kulturními organizacemi z 13 různých zemí, oznámil spuštění programu na uchování 3D modelů předmětů kulturního dědictví jako volných děl (Public Domain). Organizace nahrávající své 3D modely na Sketchfab mohou nově použít licenci CC0 1.0 Univerzální (CC0 1.0) a tím potvrdit status volného díla. Podrobnosti v diskusním fóru. Aktuálně je na Sketchfabu pod CC0 cca 1700 modelů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 16:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.4.95 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Vychází z Chromia 80.0.3987.122 a nově při nenalezení webové stránky nabídne její kopii z Wayback Machine. Podrobnosti v příspěvku na blogu Internet Archive.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 13:33 | Zajímavý článek

Mozilla.cz informuje o veselých i smutných zprávách o WebThings Gateway. Před necelými dvěma týdny spatřila světlo světa WebThings Gateway 0.11 s oficiální českou lokalizací. Pravděpodobně v návaznosti na horší finanční výsledky za minulý rok, které vyústily i v docela velké propouštění, se Mozilla rozhodla v roce 2020 necílit na vydání žádného komerčního produktu, který by z WebThings vycházel. S okamžitou platností byla ukončena

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 06:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 1.13 byla vydána nová verze 1.14 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
25.2. 22:33 | IT novinky

Mozilla na svém blogu oznámila, že dnešním dnem postupně zapíná uživatelům Firefoxu v USA DNS přes HTTPS (DoH). Jedná se o výchozí nastavení. Odpovědi na otázky v infografice.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
25.2. 21:33 | Komunita

Dalším open source projektem, který byl finančně podpořen z programu Epic MegaGrants společnosti Epic Games je 3D PBR software pro malování textur ArmorPaint (GitHub). Získal 25 000 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
25.2. 18:11 | Zajímavý projekt

Firma vyvíjející distribuci CoreOS/Container Linux byla před dvěma lety převzata Red Hatem, v jehož portfoliu vznikla redundance: Fedora CoreOS cílí na podobná nasazení. Krátce poté vznikl fork nazvaný Flatcar Container Linux. Aktuálně je ukončení podpory CoreOS/Container Linuxu plánováno na 26. května a odstranění instalačních obrazů z distribučních kanálů na 1. září. Firma Kinvolk udržující Flatcar Linux oznamuje, že se věnuje usnadnění přechodu stávajících uživatelů CoreOS.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
25.2. 17:00 | Nová verze

Byla vydána verze 19.0 z Arch Linuxu vycházející linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno ne Kyria. Přehled novinek v oznámení v diskusním fóru. Manjaro je ke stažení v edicích XFCE, KDE Plasma a GNOME. K dispozici je také síťová instalace Architect. Vývoj Manjara lze podpořit také zakoupením počítače z předinstalovaným Manjarem.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
25.2. 12:22 | Zajímavý projekt

Dne 19. února 2020 pan Kyle Finlay zahájil na Kickstarteru kampaň s názvem GamePad, jejímž cílem je získat prostředky na zprovoznění nové open source platformy pro digitální distribuci her, čistě pro OS Linux. Nová herní platforma je inspirována GOG.com a autoři slibují plnou podporu her bez ohledu na konkrétní distribuci, ale hlavně bez DRM. GamePad by měl být plně otevřený, včetně API, takže bude možné upravovat klienta, nebo si vytvořit

… více »
D.A.Tiger | Komentářů: 8
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (10%)
 (5%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 202 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV

10. 1. 2006 | Pavel Tišnovský | Recenze | 11257×

V závěrečném pokračování seriálu o myšlenkových mapách a aplikaci FreeMind si popíšeme způsob komunikace FreeMindu s dalšími aplikacemi, včetně možností exportu a importu myšlenkových map do různých souborových formátů.

Obsah

1. Přenos dat mezi FreeMindem a dalšími aplikacemi
2. Možnosti exportu myšlenkových map nebo jejich částí
    2.1 Export myšlenkové mapy do HTML a XHTML
    2.2 Export myšlenkové mapy do formátu PDF
    2.3 Export myšlenkové mapy do formátu SVG
    2.4 Export myšlenkové mapy do rastrového obrázku
    2.5 Export myšlenkové mapy do formátu OpenOffice.org
3. Možnosti importu myšlenkových map
    3.1 Import další myšlenkové mapy
    3.2 Import adresářové struktury
    3.3 Import záložek z aplikace Internet Explorer
    3.4 Import dat z aplikace MindManager
4. Formát souborů aplikace FreeMind
5. Závěr

1. Přenos dat mezi FreeMindem a dalšími aplikacemi

Aplikace FreeMind obsahuje při komunikaci s dalšími aplikacemi překvapivě mnoho možností. Jedná se jak o přenos dat pomocí schránky (clipboardu), tak i o exporty a importy dat do a z různých souborových formátů. Ve druhé kapitole budou popsány možnosti exportu a v kapitole třetí možnosti importu částí myšlenkových map. Kapitola čtvrtá bude věnována popisu interního formátu FreeMindu.

2. Možnosti exportu myšlenkových map nebo jejich částí

FreeMindu je možné provést export vytvořené myšlenkové mapy do několika formátů. Nejčastěji používaný bude pravděpodobně export do HTML souboru zobrazitelného takřka v jakémkoli WWW browseru, je však možné generovat i statické dokumenty ve formátech PDF či rastrové i vektorové obrázky. V dalších podkapitolách si jednotlivé typy exportů popíšeme podrobněji. V podkapitole 2.1 bude popsán způsob exportu do formátů HTML a XHTML, v podkapitole 2.2 export do Portable Document Formatu (PDF), podkapitola 2.3 je věnována exportu do formátu Scalable Vector Graphics (SVG), podkapitola 2.4 výstupu do rastrových obrázků typu PNG a JFIF a konečně podkapitola 2.5 se věnuje výstupu myšlenkových map do formátu aplikací z aplikačního balíku OpenOffice.org.

Obrázek 1:
Myšlenková mapa, na které budou ukazovány možnosti exportu
Obrázek 1: Myšlenková mapa, na které budou ukazovány možnosti exportu

2.1 Export myšlenkové mapy do HTML a XHTML

Export myšlenkové mapy do formátu HTML (HyperText Markup Language) se v nové verzi FreeMindu značně vylepšil. Nyní jsou k dispozici tři různé způsoby exportu. Při použití prvního způsobu, který se volí z hlavního menu položkou File->Export->As HTML, se vytvoří HTML stránka, ve které jsou jednotlivé uzly podle svých vzájemných souvislostí převedeny do navzájem vnořených seznamů. To však není vše - do výsledného HTML jsou vloženy i funkce napsané v JavaScriptu, pomocí nichž je možné jednotlivé uzly myšlenkové mapy kliknutím myší na příslušné značky [+] a [-] zabalovat a rozbalovat. HTML stránka při otevření v prohlížeči s podporou JavaScriptu a CSS ožije a chová se do značné míry podobně jako při prohlížení přímo ve FreeMindu - samozřejmě zde však nejsou dostupné příkazy pro interaktivní změnu takto zobrazené myšlenkové mapy. HTML soubor je vytvořený tím způsobem, že je ho možné zobrazit i v textových prohlížečích či prohlížečích nepodporujících JavaScript a/nebo CSS. V tomto případě nebudou značky pro rozbalení a zabalení jednotlivých uzlů funkční. Při exportu do HTML je zapotřebí si dát pozor na to, že původně rozbalené uzly nebude možné v HTML stránce zabalit - seznamy sice budou vytvořeny korektně, ale bez volání příslušné funkce v JavaScriptu. Těžko říci, jestli je to chyba FreeMindu nebo jeho vlastnost (můžu si představit situace, kdy tato funkcionalita může být výhodná).

Obrázek 2:
Myšlenková mapa převedená do formátu HTML a zobrazená v grafickém WWW
prohlížeči
Obrázek 2: Myšlenková mapa převedená do formátu HTML a zobrazená v grafickém WWW prohlížeči

Obrázek 3: Tatáž
myšlenková mapa převedená do formátu HTML a zobrazená v textovém WWW prohlížeči
Obrázek 3: Tatáž myšlenková mapa převedená do formátu HTML a zobrazená v textovém WWW prohlížeči

Druhý příkaz pro export (File->Export->As XHTML JavaScript Version) je v mnohém podobný předchozímu příkazu. Namísto HTML souboru je však vytvořen korektní soubor typu XHTML. Spolu s tímto souborem je vytvořen i podadresář s názvem stejným jako soubor XHTML a navíc s přidaným řetězcem "FILES". V tomto podadresáři je umístěn jak soubor se styly, tak i soubor obsahující potřebné funkce v JavaScriptu a dále několik souborů s ikonami použitými v uzlech. Při zobrazení vytvořené WWW stránky v prohlížeči je nalevo od uzlů umístěna ikona se značkou pro rozbalení či zabalení uzlu. Díky vhodně navrženému stylu je zobrazení XHTML souborů vizuálně přitažlivější, než tomu bylo u výše zmíněných souborů HTML. Zajímavé je, že při tomto typu exportu se neprojevuje výše popsaná chyba/vlastnost při zobrazování původně rozbalených uzlů.

Obrázek 4:
Myšlenková mapa převedená do formátu XHTML a zobrazená v grafickém WWW
prohlížeči s podporou JavaScriptu
Obrázek 4: Myšlenková mapa převedená do formátu XHTML a zobrazená v grafickém WWW prohlížeči s podporou JavaScriptu

Třetí příkaz pro export do HTML (File->Export->As XHTML Clickable Map Version) vytvoří soubor, který se při svém zobrazení v prohlížeči chová ještě "přítulněji" než předchozí dva typy. Kromě vnořených seznamů s jednotlivými uzly (ty lze opět rozbalovat a zabalovat) je v horní části zobrazena i klikací mapa, tj. rastrový obrázek reagující na stlačení tlačítka myši se zobrazenou myšlenkovou mapou. Kliknutím na uzel vyobrazený na obrázku se provede skok přímo na vybraný uzel. Při tomto typu exportu je zapotřebí dát pozor na to, že obrázek s myšlenkovou mapou přesně odpovídá aktuálnímu zobrazení myšlenkové mapy ve FreeMindu, tj. skryté uzly nebudou v rastrovém obrázku přítomny! To je však spíše výhoda, zejména při práci s rozsáhlými myšlenkovými mapami, kde by byl rastrový obrázek celé rozbalené mapy obrovský.

Obrázek 5:
Myšlenková mapa převedená do formátu XHTML spolu s náhledem na původní mapu
Obrázek 5: Myšlenková mapa převedená do formátu XHTML spolu s náhledem na původní mapu

2.2 Export myšlenkové mapy do formátu PDF

V některých případech, například při potřebě tisku myšlenkové mapy na jiném počítači, se může hodit export myšlenkové mapy do formátu PDF (Portable Document Format). Myšlenková mapa vyexportovaná do tohoto formátu je však statická, tj. způsob jejího zobrazení již není možné změnit. Na druhou stranu je myšlenková mapa zobrazena přesně v té podobě jako v samotném FreeMindu. Formát PDF je zde využit velmi rozumným způsobem, obrázek myšlenkové mapy je striktně vektorový, takže je výsledný soubor relativně malý a přitom je zajištěn kvalitní tisk na prakticky všech tiskárnách. Zajímavé je, že PDF se ve FreeMindu interně vytváří přes vektorový formát SVG, který je zpracován technologií FOP .

Obrázek 6:
Myšlenková mapa převedená do formátu PDF zobrazená v Acrobat Readeru
Obrázek 6: Myšlenková mapa převedená do formátu PDF zobrazená v Acrobat Readeru

2.3 Export myšlenkové mapy do formátu SVG

SVG, neboli Scalable Vector Graphics, je souborový formát určený pro uložení vektorové grafiky, jehož už několik let ohlašovaný raketový nástup do světa Internetu se - nutno říci bohužel - prozatím z mnoha důvodů nekoná. FreeMind tento formát (mimo jiné založený na jazyku XML) využívá pro export statických dokumentů, podobně, jako tomu bylo u výše popsaného formátu PDF. Vytvořený soubor typu SVG je možné použít více způsoby: buď ho zobrazit na HTML stránce, zobrazit ho ve specializovaném prohlížeči (viz screenshot na obrázku 7) nebo ho naimportovat do některého z dostupných vektorových grafických editorů (viz screenshot na obrázku 8). První způsob je však problematický, neboť doposud ne všechny WWW prohlížeče umí SVG korektně zpracovat.

Obrázek 7:
Myšlenková mapa převedená do formátu SVG
Obrázek 7: Myšlenková mapa převedená do formátu SVG

Obrázek 8: Vektorový
obrázek myšlenkové mapy otevřený v grafickém editoru Inkscape
Obrázek 8: Vektorový obrázek myšlenkové mapy otevřený v grafickém editoru Inkscape

2.4 Export myšlenkové mapy do rastrového obrázku

Myšlenkovou mapu je možné vyexportovat i do rastrového obrázku. V tomto případě se však musíme smířit s tím, že výsledné soubory budou (navzdory použitým formátům s dobrou kompresí obrazových dat) objemné a tisk mnohdy nekvalitní či problematický. Na druhou stranu si takto vyexportovanou myšlenkovou mapu mohou prohlédnout prakticky všichni uživatelé, díky knihovně AALIB dokonce i na textovém terminálu :-).

V současné verzi FreeMindu jsou pro export podporovány rastrové obrázky uložené ve formátu JFIF (nazývaného také JPEG) a PNG (Portable Network Graphics). Pokud to není výslovně zakázáno, jsou výsledné obrázky vykresleny s využitím antialiasingu, což zajistí kvalitní zobrazení na monitoru (a roztřepané okraje vektorů v případě tisku na některých tiskárnách). Další rastrové formáty nejsou podporovány, což však není příliš na škodu, protože v dnešní době je k dispozici prakticky nepřeberné množství různých konvertorů rastrových obrázků.

2.5 Export myšlenkové mapy do formátu OpenOffice.org

Po výběru příkazu File->Export->As OpenOffice Writer Dokument se myšlenková mapa uloží jako formátovaný text do souboru s koncovkou .sxw. Tento soubor, jehož vnitřní formát je mimochodem opět založen na dnes snad všudypřítomném jazyku XML :-), je možné otevřít a dále zpracovat v kancelářském balíku OpenOffice.org (je možné použít jak verzi 1.x, tak i verzi 2.x). Vzhledem k tomu, že je hierarchie uzlů a poduzlů myšlenkové mapy převedena na kapitoly, podkapitoly a seznamy v textovém dokumentu, je základní formát myšlenkové mapy zachován. Při práci s myšlenkovými mapami převedenými na formát OpenOffice.org je výhodné používat takzvaný Navigátor, ve kterém je původní struktura myšlenkové mapy zobrazena – viz následující dva screenshoty.

Obrázek 9:
Myšlenková mapa převedená do formátu SXW a zobrazená v OpenOffice.org Writeru
Obrázek 9: Myšlenková mapa převedená do formátu SXW a zobrazená v OpenOffice.org Writeru

Obrázek 10:
Navigátor s přehledně vyobrazenou strukturou myšlenkové mapy
Obrázek 10: Navigátor s přehledně vyobrazenou strukturou myšlenkové mapy

3. Možnosti importu myšlenkových map

Import myšlenkových map je ve FreeMindu propracovaný stejně dobře jako export dat. Myšlenkové mapy je možné navzájem spojovat, načíst adresářovou strukturu nebo naimportovat záložky ve formátu aplikace Internet Explorer. Podrobnosti o importu jsou uvedeny v dalších podkapitolách.

3.1 Import další myšlenkové mapy

Aplikace FreeMind umožňuje, aby se velmi jednoduchým způsobem daly vzájemně sloučit dvě či více myšlenkových map. Po výběru příkazu File->Import->Branch se zobrazí dialog nabízející výběr libovolného souboru s uloženou myšlenkovou mapou (jedná se o soubory s koncovkou .mm). Vybraná myšlenková mapa se vloží do stávající (tj. právě editované) myšlenkové mapy tak, že se stane součástí aktivního uzlu.

3.2 Import adresářové struktury

Po zadání příkazu File->Import->Folder Structure se zobrazí dialog umožňující výběr libovolného adresáře. Po potvrzení výběru nějakého adresáře se do právě editované myšlenkové mapy vloží uzly, které daný adresář (a samozřejmě i případné podadresáře) graficky reprezentují. Tímto způsobem je možné provést rychlý náhled na adresářovou strukturu – výsledek je podobný výstupu z příkazu tree.

3.3 Import záložek z aplikace Internet Explorer

Následující příkaz, který je vlastně obdobou příkazu předchozího, umožňuje načíst a zpracovat data z adresáře, ve kterém jsou obsaženy záložky WWW prohlížeče Internet Explorer. Tento WWW prohlížeč (ale nejenom on, i další prohlížeče tento formát záložek mohou zpracovat, například formou importu a exportu) ukládá každou záložku do samostatného souboru s koncovkou .url. V tomto souboru, jehož struktura je podobná souborům typu .ini, je uložen odkaz na nějakou HTML stránku pomocí unifikovaného lokátoru, dále je zde uložen čas poslední modifikace souboru a popřípadě i další informace nutné například pro správný odkaz na stránku zobrazenou v rámečcích. Po zadání příkazu File->Import->Explorer Favorites se zobrazí dialog pro výběr adresáře, ve kterém jsou uloženy záložky - FreeMind tedy nedokáže ze systémové konfigurace automaticky zjistit, kde jsou záložky uloženy (to však uživatelům Linuxu naprosto nemusí vadit). Vybraný soubor se naimportuje tak, že nově vytvořené uzly obsahují kromě svého popisného textu i odkaz (URL) na danou stránku.

3.4 Import dat z aplikace MindManager

Příkazem File->Import->MindManager Map je možné provést import dat z aplikace MindManager. Importuje se vždy celá myšlenková mapa, která je posléze připojena k právě editované mapě, podobně jako u výše popsaných importů adresářové struktury a záložek.

4. Formát souborů aplikace FreeMind

FreeMind ukládá myšlenkové mapy do souborů s koncovkou .mm. Tento souborový formát, který FreeMind používá interně i při pravidelném ukládání zálohy myšlenkové mapy, je založený na značkovacím jazyku XML (eXtensible Markup Language). Tím pádem se jedná o formát, který je dobře čitelný jak člověku tak i aplikacím, samozřejmě za předpokladu použití jednoho z mnoha nabízených parserů XML, protože "ruční" načítání je složitější. Jedinými vážnějšími vadami použitého formátu je neexistence korektní hlavičky (prologu) XML, což může způsobit některým parserům problémy, a dále pak způsob kódování českých znaků (a samozřejmě i dalších znaků a paznaků mimo standardní sedmibitové ASCII) - české znaky jsou totiž zapsány pomocí svého číselného kódu. V době masivního prosazování kódování UTF-8 je to trošku škoda, ruční editace vytvořených souborů je totiž složitější.

Stromová struktura myšlenkové mapy je takřka přesně promítnuta i v souboru. Údaje o jednotlivých uzlech jsou uloženy mezi značkami <node> a </node>, mezi těmito značkami jsou umístěny údaje o vložených uzlech – značky pro uzly se tedy mohou rekurzivně zanořovat. Každá značka <node> může obsahovat několik atributů. Nejdůležitějším atributem je TEXT, do kterého je zapsán řetězec zobrazený v daném uzlu. Pokud je v uzlu zapsán odstavcový text, je značka pro konec řádku kódována jako &#xa;, celý odstavec se tedy při uložení do souboru nachází na jediném řádku. Dalším použitým atributem je ID (jednoznačná identifikace uzlu pro potřeby odkazů), CREATED (čas vytvoření uzlu), MODIFIED (čas poslední modifikace uzlu), FOLDED (příznak, zda jsou poduzly srolovány či zobrazeny) a POSITION (relativní pozice uzlu vůči jeho sousedům). Kromě značek pro uzly může soubor obsahovat i další značky, například nepárovou značku <font />, kterou se specifikuje změna použitého písma od daného místa myšlenkové mapy. Následuje ukázka souboru s uloženou myšlenkovou mapou:


<map version="0.8.0">
<!-- To view this file, download free mind mapping software FreeMind \\
 from http://freemind.sourceforge.net -->
<node COLOR="#ff6600" CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_1989779260" \\
 LINK="http://www.root.cz/serialy/programovaci-jazyk-forth/" \\
 MODIFIED="1136753299450" STYLE="bubble" TEXT="Forth">
<font NAME="SansSerif" SIZE="24"/>
<node COLOR="#006699" CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_1740185041" \\
 MODIFIED="1136753346800" POSITION="right" TEXT="I. Forth - vznik a historie">
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_236132652" \\
 MODIFIED="1136753352790" TEXT="1. Prehistorie"/>
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_483166048" \\
 MODIFIED="1136753367070" TEXT="2. Počátky Forthu"/>
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_1132275731" \\
 MODIFIED="1136753371460" TEXT="3. Výhody a nevýhody Forthu oproti \\
   jiným programovacím jazykům"/>
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_1293488331" \\
 MODIFIED="1136753374430" TEXT="4. Dostupnost veškeré funkcionality prostředí"/>
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_703263967" \\
 MODIFIED="1136753377670" TEXT="5. Snadná přenositelnost vývojového prostředí"/>
<node CREATED="1136753299450" ID="Freemind_Link_666580593" \\
 MODIFIED="1136753381510" TEXT="6. Obsah dalšího pokračování"/>
</node>

5. Závěr

V tomto krátkém seriálu jsme si popsali možnosti aplikace FreeMind. Na závěr je nutné poznamenat, že se tato aplikace poměrně intenzivně vyvíjí - od verze 0.7 k verzi 0.8 prodělal celý program velké změny, můžeme se tedy jen těšit na celočíselnou "jedničkovou verzi". I za současného stavu se však jedná o plnohodnotnou a stabilní aplikaci, kterou osobně ke své spokojenosti používám prakticky každý pracovní den.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

wake avatar 10.1.2006 10:08 wake | skóre: 30 | blog: wake | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
no, já nevim. já myslím minimálně v grafech, tudíž je pro mne tento nástroj...
Tento příspěvek má hlavičku i patičku!
10.1.2006 10:46 tisnik | skóre: 15
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Ale FreeMind umi vytvorit plnou grafovou strukturu, pravda vsak je, ze na to neni vytvoren (a ani to neodpovida koncepci myslenkovych map).
10.1.2006 14:21 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Když jsem zkoušel před nějakou dobou freemind, docela mi vadilo, že z daného uzlu lze tvořit poduzly jen jedním směrem (doleva či doprava, root uzel nepočítám). Jsem nějak mindmaps zvyklý kreslit "trochu jinak" (poduzly kolem dokola, počínaje vlevo nahoře). Jde program nastavit, aby fungoval takto?
10.1.2006 14:54 tisnik | skóre: 15
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Ne, FreeMind uzly napojuje vzdy zleva ci zprava. V nove verzi (0.8.x) se s uzly da pohybovat - viz predchazejici dil tohoto serialu - ale zpusob napojeni se zmenit neda. Ten volny pohyb uzlu dost veci resi, ale takove "dokulata" myslenkove mapy se s timto pristupem udelat nedaji.
24.2.2006 07:18 Zdenek H. | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Ahoj, FreeMind je skvela aplikace na zaznamenavani nestrukturovanych dat. Ma vsak jeden problem, kvuli kteremu je pro me absolutne nepouzitelna. Kdyz spustim FreeMind, tak reaguje svizne. V pripade, ze s nim delsi dobu nepracuji, a chci jen vlozit jednu "bublinu", musim dlouho cekat, nez se probudi cela tato krasna javovska aplikace ...

Existuje nejaka moznost, jak si vynutit, aby tato aplikace zustala vzdy v operacni pameti? FreeMind pouzivam prevazne na Windows. (zatim teda at zije WIKI ...)

p.s. vice ram neni reseni :]
15.6.2009 13:12 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Neminimalizovat, Java VM pak nějakým způsobem "odsvapovává" paměť. Nevím, proč tomu tak je.
16.5.2010 01:30 Zdenek H. | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV
Diky. Ve woknous to pomaha.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.