Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
s:aplikace <code>pkgtool</a>:aplikace <code>pkgtool</code>:
No, ale kolik paměti se ušetří na tom KDE light, když se musí tahat do ramky tahat Qt a GTK knihovny. To mě moc "pocket" nepříjde.Mne se zda, ze nazev je nestastne zvoleny, nejen kvuli tomu, ze minimalne jedno distro Linuxu(!) uz se tak jmenuje (autor moc nepremyslel). Ale k vlastnimu zameru: podle vseho to vypada, ze "jednoduche" ani "male" to nema byt uvnitr, ale jednoduse to ma vypadat navenek. Z cehoz jsem spis v rozpacich a nelibi se mi to. Ale ty hlasy i tady na abicku, co volaji po "jednoduchem" KDE, ty se prehlidnout nedaji. Tak jsem chtel vyzkouset jeden takovy prakticky pokus...
Rád bych se dozvěděl kolik po instalaci zabere místa na disku. Nacpal bych to na 640MB HDD?Tezko. Nejde o doslova "malou" distribuci a pri instalaci neni mozne ovlivnit jeji podobu. U me zabira (vcetne doinstalovaneho OpenOffice.org a nekterych drobnosti) asi 1,5 G.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Mne to taky pripada jako ocesany Slackware, s trochu upravenym installatorem a se zmrsenym KDE.Nevim, do jake miry je Slackware ocesany (jelikoz tohle distro neznam), ale vypada to pouze na ocesany instalator. KDE je ovsem "zmrseno" programove. Kazdopadne ukazka, jak to dopada, kdyz se nekdo pokusi udajne slozite KDE zjednodusit. BTW clanek taky neni reklamni shot :) Na druhou stranu, neni to nepouzitelne, treba se to nekomu muze libit, az to bude vychytane. Problem je, ze vubec neni jasna cilova skupina: k ovladani je treba zkuseneho admina a naopak se schovavaji (vypinaji) funkce a moznosti je nastavovat. Myslim, ze kdo sahne rovnou po Slackware, o nic neprijde... a timto distrem nic moc neziska. Takovy osobni pocit je, ze to ma byt neco jako linuxove Windows.
Tiskni
Sdílej: