Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Dostala se mi do rukou jedna z dalších knih, která svým zaměřením neodpovídá přímo náplni linuxového portálu, ale přesto je spoustě lidem tento jazyk a k němu hojně využívaná databáze velmi dobře známá, neboť se tato kombinace včetně webového serveru, často používá právě na GNU/Linuxu.
Při čtení knihy se předpokládá znalost jazyka HTML a alespoň částečná orientace ve fungování skriptovacích jazyků, nejlépe PHP. Ačkoli kniha obsahuje velké množství ukázkových příkladů, není vloženo žádné CD s těmito skripty. Protože se ale trochu předpokládá, že při psaní webu má programátor přístup na internet, jsou originální ukázky k dispozici na doprovodných stránkách. Přeložené skripty z knížky jsou k dispozici na stránkách nakladatelství Computer Press, které tuto knihu vydalo.
Za zmínku rozhodně stojí přidaná hodnota, kterou knize poskytlo české nakladatelství. Jednoduše není přeložen jen text knihy, ale zároveň i ukázkové skripty, plus byly doplněny některé pasáže zabývající se českým prostředím (diakritika, formát čísel, ..). Potud snahu nakladatelství vítám a myslím, že je pro spoustu lidí velmi přínosná. Nicméně si neodpustím trochu rýpnout do přílišného lpění na českém překladu, který místy trochu skřípe.
Za menší nedostatek se dá považovat překlad názvů proměnných a to včetně diakritiky. PHP se sice s takovými proměnnými popere bez problému, nicméně to nepovažuji za rozumný programátorský návyk. Horší je to s příkladem na straně 118, kde věřím, že se překladatel nechal jen trochu unést a je to jen ojedinělý případ (alespoň jsem na žádný další, tak viditelný, nenarazil). Kapitola se zabývá odesláním emailu a generováním hlaviček, kde jako příklad je uvedeno následující:
$záhlaví = "Od: jan@novak.cz\r\n";
$záhlaví .= "Kopie: karel@novak.cz, jan@novak.cz\r\n";
|
To myslím, že je poměrně velká kaňka na jinak velmi vydařeném překladu. Ty, kdo nevidí v kódu problém, mohu ujistit, že mail s takto vytvořenou hlavičkou nebude vypadat, jako mail od jan@novak.cz, ale jako od uživatele, který skript spustil a už vůbec neodejdou žádné kopie. Pro ujasnění, výše uvedené hlavičky sice v mailu budou, ale neznám poštovního klienta či server, který by se jimi řídil (možná mě ale nějaký uživatel lokalizovného MS Outlooku vyvede z omylu - nevím, neznám).
Před popisem obsahu knihy ještě trochu zmíním sazbu. Protože jde o knihu obsahující mnoho příkladů, je velmi obtížné zvolit její formát tak, aby byl hned přehledný a jasný. Kniha obsahuje krátké kousky kódu (2-3 řádky) přímo v textu, plus duplicitně výpisy kódu (rozuměj celé skripty). Do toho se míchají obrázky a všudepřítomné tipy, vše v dvousloupcové sazbě. Zpočátku mi to přislo trochu matoucí, ale časem jsem si zvykl. Nechci sazbu hodnotit negativně, nicméně si myslím, že to šlo trochu lépe.
Kniha se skládá z deseti kapitol, tří praktických příkladů a několika příloh. První tři kapitoly (více než 100 stran) jsou pouze o jazyku PHP. Provedou uživatele základními vlastnostmi, proměnnými, příkazy a mnoha nastaveními, které mají zásadní vliv na funkčnost PHP. Jsou také názorně ukázány časté chyby začínajících programátorů, a jak se jim vyhnout.
Další tři kapitoly se věnují nejen MySQL, ale i databázím obecně, takže se čtenář dozví i něco málo o návrhu datového modelu a možnostech vytváření tabulek relační databáze. O těchto věcech samozřejmě pojednávají celé knihy, ale pro základní seznámení je rozsah celkem přiměřený. Dále autor samozřejmě probírá jazyk SQL, vkládání, editování a mazání záznamů. Přirozeně je zde i pasáž zabývající se klíči, tvoření indexů na tabulkách a správném formulování dotazů na výběr dat z databáze. A nechybí samozřejmě spojení PHP s MySQL.
Následující kapitoly pak pojednávají o vytváření uživatelských relací (jak pomocí souborů cookies, tak pomocí session přítomných v jazyce PHP), zabezpečení skriptů, resp. ověření korektnosti uživatelských dat a rozumném nastavení databáze. Poslední kapitoly řeší ladění skriptů, jak ve smyslu hledání a odstraňování chyb, tak ve smyslu výkonnosti. Přítomné jsou i kapitolky o archivu modulů pro PHP zvaný PEAR (což je obdoba CPAN modulů pro jazyk Perl).
Celých 140 stran je věnováno třem praktickým příkladům. Konkrétně jsou to: Správa obsahu databáze, Registrace uživatelů a Elektronické obchodování. V přílohách je pak pěkně zpracována instalace nástrojů potřebných pro vytvoření dynamického webu (v tomto případě konkrétně Apache, PHP a MySQL) jak na GNU/Linuxu, tak na MS Windows. Dále jsou probrány externí aplikace, jako je například nástroj pro správu databáze phpMyAdmin nebo systémy pro tvorbu šablon a diskusních skupin.
Osobně knihu považuji za velmi vydařenou, obsahující vše, co si začínající a mírně pokročilý programátor může přát. Zkušeným programátorům v PHP asi nic nového nepřinese a to hlavně proto, že neobsahuje nic o PHP verze 5 a jeho nových možnostech. Za přínosné považuji hlavně velké množství poznámek a tipů provázející celou knihu.
Název | PHP a MySQL - Názorný průvodce tvorbou dynamických WWW stránek |
Autoři | Larry Ullman |
Vydal | Computer Press |
ISBN | 80-251-0063-4 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 536 |
Doporučená cena | 439 Kč / 679 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: