Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Kdyby existoval ideální pro všechny, nebylo by jich tolik....
%!preprocess '^(\n)' '\1\1'Ak nie, myslim, ze napisat jednoduchy filter v akomkolvek jazyku by nemal byt problem. Teda aspon pre mna nie... budem potrebovat nejaky poriadny konvertor, nie moj "pain text 2 html", takze filter najdete v mojom blogu.
Nějak moc nechápu módu těchhle značkovacích zápisů určených pro převod do HTML. většina z nich je dobrá akorát tak pro ty, kdo nemůžou na klávesnici najít špičaté závorky.Možná proto, že SGML deriváty jsou hnus fialovej, HTML počínaje a XML konče. Editace člověkem je těžkej opruz a pro stroj je to ... no to potvrdí, každej kdo se pokusil napsat full featured XML parser a u HTML by HTML5 W3C WG mohla vyprávět. Ve výsledku SGML deriváty nesplňují ani jednu ze základních premis, není to ani pro člověka, ani pro stroj.
Ale proč se k tomuhle pak přidávají nejrůznější šablony, tabulky a další složité zápisy, které ovšem mají svou extra notaci a zpravidla se nedají rozumně parsovat, to nechápu.Jo, to taky nechápu, proč se zpravidla vymýšlí ještě něco horšího. Jako by SGML nebylo dost hnusné, musí se vymýšlet něco, co je ještě hůře parsovatelné.
... Kdybych měl označkovat třeba text na web nebo článek do sborníku a měl bych si vybrat mezi JSON a XML, osobně bych si nejspíš vybral XML. ...A proč? Protože to funguje stejně jako .doc a .xsl. Žádnou logiku v tom nehledejte.
Když hledám >, hledám prostě tenhle jeden znak, a nemusím bádat, jestli náhodou není v uvozovkách a není před ním zpětné lomítko (např.). Jediné, k čemu potřebujete při tokenizaci XML kontext, jsou znakové entity (a to ten kontext stačí jen od začátku do konce entity). ...Hahaha, LOL, ROFL. Tak si napište takový parser XML. Zboří vám ho první komentář, nebo zrovna to CDATA, ale ono se přece nepoužívá, že? Jasně, že se CDATA nepoužívá, protože je to nepoužitelné. K čemu je uložení binárních dat ve kterých se nemůže vyskytovat určitá sekvence? No a co se používá místo toho? Base64 a že nám to nabobtná o 1/3, no bóže, však pásma je tu dost. Že to není součástí základního standardu XML, no bóže, zavedeme si na to spešl namespace, spešl atribut, spešl to ošéfujeme v parseru, ať žije univerzalita. A kde se nám poděl cíl a účel XML? No bóže, hlavně že je to móda. XML je špatný formát!
odstavce = [ [ { text: "Když hledám >, hledám prostě tenhle jeden znak, a nemusím bádat, jestli"+ "náhodou není v uvozovkách a není před ním zpětné lomítko (např.). Jediné, k čemu"+ "potřebujete při tokenizaci XML kontext, jsou znakové entity (a to ten kontext stačí"+ "jen od začátku do konce entity). ...", typ: "citace" } ], [ { text: "Hahaha, LOL, ROFL. Tak si napište takový parser XML. Zboří vám ho první"+ "komentář, nebo zrovna to CDATA, ale ono se přece nepoužívá, že? Jasně, že se CDATA"+ "nepoužívá, protože je to nepoužitelné. K čemu je uložení binárních dat ve kterých se"+ "nemůže vyskytovat určitá sekvence? No a co se používá místo toho? Base64 a že nám to"+ "nabobtná o 1/3, no bóže, však pásma je tu dost. Že to není součástí základního standardu"+ "XML, no bóže, zavedeme si na to spešl namespace, spešl atribut, spešl to ošéfujeme v"+ "parseru, ať žije univerzalita. A kde se nám poděl cíl a účel XML? No bóže, hlavně že je"+ "to móda. XML ", typ: "prostý text" }, { text: "je", typ: "tučně" }, { text: " špatný formát!", typ: "prostý text" } ] ]
[{"citace":"Když hledám >, hledám prostě tenhle jeden znak, a nemusím bádat, jestli náhodou není v uvozovkách a není před ním zpětné lomítko (např.). Jediné, k čemu potřebujete při tokenizaci XML kontext, jsou znakové entity (a to ten kontext stačí jen od začátku do konce entity). ..."}, "Hahaha, LOL, ROFL. Tak si napište takový parser XML. Zboří vám ho první komentář, nebo zrovna to CDATA, ale ono se přece nepoužívá, že? Jasně, že se CDATA nepoužívá, protože je to nepoužitelné. K čemu je uložení binárních dat ve kterých se nemůže vyskytovat určitá sekvence? No a co se používá místo toho? Base64 a že nám to nabobtná o 1/3, no bóže, však pásma je tu dost. Že to není součástí základního standardu XML, no bóže, zavedeme si na to spešl namespace, spešl atribut, spešl to ošéfujeme v parseru, ať žije univerzalita. A kde se nám poděl cíl a účel XML? No bóže, hlavně že je to móda. XML ", {"tučně": "je"}, " špatný formát!"]Ale to by nevypadalo tak úděsně a nešly by s tím strašit malé děti. Pěkná ukázka demagogie, ale dosti chabá. A v YAMLu by to bylo ještě lepší.
A že jste si jak na potvoru z všech možností vybral právě JSON, copak to? Záměr?Však jste nám ho sám nabízel jako první alternativu…?
Ale to by nevypadalo tak úděsně a nešly by s tím strašit malé děti.
"XML ", {"tučně": "je"}, " špatný formát!"
XML <tučně>je</tučně> špatný formát!Vy máte fakticky pocit, že ten první zápis je jednodušší?
Mně je úplně fuk, jestli bude parsování hotové za 0,01 vtěřiny, nebo 0,02 vteřiny.No jasně, kdyby to bylo takhle, tak je to putna každému, ale on ten rozdíl je přinejmenším desetkrát větší a když děláte nějaké větší řešení, tak už mě sakramentsky zajímá jestli na to budu muset koupit mašiny za půl nebo za pět miliónů jek kvůli tomu, že XML je prostě standard.
Já prostě použiju nějaký hotový parser, kterých je pro každý jazyk kupa, a basta. Ano, psaní parseru je argument, a zvlášť tady mezi programátory je to velká obsese, ale pro praktický úspěch a praktickou použitelnost formátu jsou mnohem důležitější věci.Ano, hezky se to poslouchá jen do chvíle, kdy to má fungovat s trochu větším dokumentem, nebo nedej bože pár miliónů byť i malých dokumentíků, jo to je pak takovej průser, ale co je to dobré pro HW byznys.
O trosku nize se podivejte v komentari pana Jirsaka na ten "uzasne citelny" zapis vaseho komentare. ...Jistě, jeden demagog podpoří druhého odkazem na schválně zmršený příklad. Ale jde to i jinak. To bych sem mohl rovnou dát ukázku html generovanou Front Page nebo MS Word blahé paměti. Nebo OpenXML? Jo to by jsme se nasmáli.
Ale jde to i jinakJe mi lito, porad stejny hnus
Nebo OpenXML? Jo to by jsme se nasmáli.Nebo ODF, ne? To je prece taky XML. Na pohled pro vas o nic mene deprimujici pohled. Opravdu by me zajimalo, cim prehlednejsim a hezcim byste nahradil XML v pripade techto datovych formatu. Vite co, zkuste napsat v OOo nejaky maly dokumentik, pak vezmete
content.xml
z toho dokumentu a prepiste to do vasi oblibene alternativy XML. A pak si povime, co je prehlednejsi...
Nějak moc nechápu módu těchhle značkovacích zápisů určených pro převod do HTML. většina z nich je dobrá akorát tak pro ty, kdo nemůžou na klávesnici najít špičaté závorky.Protože ne všichni umí zapisovat HTML. Když jsem do Cestovatele přidal možnost zapisovat text do článků v Texy!, tak se to mezi členy redakce velmi ujalo
Protože ne všichni umí zapisovat HTML. Když jsem do Cestovatele přidal možnost zapisovat text do článků v Texy!, tak se to mezi členy redakce velmi ujaloTakže se místo HTML učí Texy! A na jiném webu wiki dle MediaWiki. A jinde zase trochu jinou wiki. A pokud chtějí něco speciálnějšího, musí se zase naučit to HTML. V čem je třeba Texy! od nadpisů a seznamů dál jednodušší než HTML? Podle mne v ničem, naopak je složitější – v HTML se tag vždycky píše do špičatých závorek a uvnitř mohou být pojmenované atributy.a rychle začali vyžadovat přidání Texy i do zpráviček a dalších částí webu...
Takže se místo HTML učí Texy! A na jiném webu wiki dle MediaWiki. A jinde zase trochu jinou wiki.
Ano je to jedna z nevýhod. Idelání řešení pro všechny neexistuje, bohužel.
A pokud chtějí něco speciálnějšího, musí se zase naučit to HTML. V čem je třeba Texy! od nadpisů a seznamů dál jednodušší než HTML?
Ještě bych pochopil zápis, který mi umožní napsat odstavce, nadpisy, seznamy a možná nějaké jednoduché odkazy.
Vlastně jste si sám odpověděl. Pokud tento seznam pokryje 95% pořizování textu a je mi umožněno zbytek dopsat přímo v HTML. Pak mohu psát mnohem pohodlněji.
Ideální řešení pro všechny neexistuje a určitě někomu bude vyhovovat více jiný přístup.
Což ale právě není případ ani jednoho mně známého systému. Každý začne přidávat svou syntaxy pro vkládání obrázků, částí kódu tabulek, šablon… Už jenom to zvýrazňování textu – hvězdičky, apostrofy, uvozovky – možná to tolik neruší při čtení textu, ale když každý systém používá jinou syntaxy, je to celé k ničemu. To radši budu psát <b> a <i> a nebudu se muset pokaždé dívat, jakou ten který systém zrovna používá syntaxy. Ale aspoň jsem si ujasnil, jak by takový ideální wiki-like zápis měl vypadatJeště bych pochopil zápis, který mi umožní napsat odstavce, nadpisy, seznamy a možná nějaké jednoduché odkazy.Vlastně jste si sám odpověděl. Pokud tento seznam pokryje 95% pořizování textu a je mi umožněno zbytek dopsat přímo v HTML. Pak mohu psát mnohem pohodlněji.
Opravdu jednoduchý mi přijde ten Markdown (z těch co znám a neznám všechny), obsahuje jen ten základ, co jste vyjmenoval v původním příspěvku. Žádné tabulky, žádné šablony ani jiné složitosti... Právě ta složitost mi vadila na Asciidoc.
Pro mé potřeby je ale Markdown až moc jednoduchý...
Ve věci přemýšlení nad tím jak se zrovna píše <b>
si dovolím oponovat. To je přesně to co nemusím dělat, pokud chci stejný text vystavit na web, vyrobit z něj PDF, poslat do firemní wiky... Pak mám konvertor, který mi z jednoho zdroje ty varianty vyrobí. Neumí to všechny konvertory a ani do všech možných formátů. Ale to je pak otázka potřeb a vhodného kompromisu.
Celý text není založen na víře, ale z pochopitelných důvodů jsem popsal, to co ovládám - takže ano, je to také osobních preferencích.
Myslím, že není třeba být suchar a trocha nadsázky není škodlivá. Jistě jsou i jiné cesty jak se dobrat stejného výsledku - to nikde netvrdím ani nevnucuji nabízené řešení jako jedinou správnou.
Obsah je naproti tomu text s odstavci, nadpisy, různými fonty, obrázky atd.Ne ne, písma jsou forma. Obsah je citace, zdůraznění, příklad atd. A teprve těmto různým významům obsahu se pak přiřazuje forma – různé druhy nebo řezy písma. Problém většiny WYSIWYG je právě to S, tj. že se v nich nastavuje forma (písmo, barva, tučnost atd.), místo aby se určoval význam textu (ať už speciálními tagy, které HTML má, nebo třídami a přiřazenými styly pro ty ostatní významy). U složitějších věcí je pak jednodušší vytvořit jejich obsah i formu společně. Vemte si jako příklad Wikipedii, jaké se tam často používají složité konstrukce. Pokud se pak taková konstrukce oddělí do šablony, je to zase takové oddělení formy od obsahu – al ebylo by hodně náročné vytvořit a udržovat takový WYSIWYG editor, který by zvládal jako sémantické konstrukce používat i tu spoustu šablon. Nicméně to ještě není důvod, proč pro ty složitější konstrukce vymýšlet šílené zápisy nesrovnatelně složitější, než HTML.
IMHO jsou cílovou skupinou tohoto a podobných programů technicky zaměření uživatelé, jako jsou např. programátoři. Ten kdo chce používat svůj oblíbený vim/emacs/... a zároveň považuje konstrukci &
za čitelnější než &
je vhodným kandidátem na používání podobného nástroje.
Tento přístup není samozřejmě vhodný pro každého, někomu třeba vyhovuje některý z WYSIWYG editorů nebo přímé psaní HTML.
Já jsem také profi programátor a nikdy jsem nenapsal jediný web . XML a jeho deriváty považuji za dobrý základ pro protokoly a data zapisované a čtené programy, nikoliv lidmi.
V obecném případě máte jistě pravdu - písma jsou forma a obsah je citace, zdůraznění, příklad atd. Běžně se ale tenhle rozdíl úplně stírá. Napíšu-li něco bold, je to prostě zvýraznění a netřeba o tom přemýšlet.Jenže to je právě problém. Někdo pak používá pro zvýraznění tučné písmo, jiný kurzívu a jiný červené písmo. A je to třeba ve stejné diskuzi, ve stejném redakčním systému, nebo dokonce na stejné wiki-stránce.
Wiki syntaxi mám docela rád, ale každopádně preferuju, když nad textareou pro zadávání textu jsou tlačítka, kterými lze udělat totéž, co syntaxí. Nenapadá mě žádný příklad konstrukce, která je natolik složitá, že nejde řešit WYSIWYG, a zároveň lze elegantně řešit něčím jako txt2tags či Texy! Jestli o nějakém takovém příkladu víte, byl by to určitě významný příspěvek této diskuzi.To po mně nechtějte, já tu celou dobu tvrdím, že txt2tags nebo Texy! řeší složitější konstrukce velmi neelegantně
[slovník:heslo]
, ale budu muset změnit všechny komentáře v databázi.
<!-- _TOC_ -->
. (Alespoň takto to wordpress řeší u tagu more, který dělí příspěvek na úvod a zbytek.)
Pokud jde o slovník, tam by to šlo nepochybně řešit podobně.
A jedna mírně mimotématická věc: změna URL slovníku, na který odkazují příspěvky, by se kromě měnění všech příspěvků dala řešit i konfigurací serveru (u PHP např. .htaccess a mod_rewrite), aby se požadavek na starou URL přepsal na novou.
<em>
což se zobrazuje většinou jako kurzíva, a <strong> (které se zobrazuje většinou jako tučné písmo) je silné zdůraznění, ale většina lidí má pocit, že zvýraznění přece musí být pořádně vidět, tak jaká pak kurzíva…
V obecném případě máte jistě pravdu - písma jsou forma a obsah je citace, zdůraznění, příklad atd. Běžně se ale tenhle rozdíl úplně stírá. Napíšu-li něco bold, je to prostě zvýraznění a netřeba o tom přemýšlet.A výsledkem jsou takováto zvěrstva. Bold je poplatný době. Člověk který nikdy neviděl Word vůbec nepochopí, o co jde. Uvidíme za 20 let, co na to řeknou naše děti.
Tiskni
Sdílej: