Microsoft kupuje firmu Nuance Communications za 19,7 miliardy dolarů. Nuance Communications se věnuje rozpoznávání řeči pomocí umělé inteligence především ve zdravotnictví. Technologie od Nuance Communications je použita také ve virtuálním asistentovi Siri.
Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Kniha představuje některé hlavní funkce aplikace LibreOffice Writer:… více »
Příspěvek na blogu webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) představuje novinky nové verze 1.14.0 této v programovacím jazyce Go naprogramované aplikace.
V březnu 2016 byl 2D animační software Toonz uvolněn jako open source pod názvem OpenToonz. O víkendu byl OpenToonz vydán ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Novou verzi bude možné nainstalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
Společnost Espressif Systems oznámila, že rodinu SoC ESP32 brzy rozšíří o ESP32-C6 s 32bitovým RISC-V jádrem a podporou Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).
Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,
… více »Jamie Zawinski na apríla vydal XScreenSaver (Wikipedie) ve verzi 6.00. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v changelogu. Proběhlo refaktorování kódu. Démon xscreensaver byl rozdělen na tři programy: xscreensaver, xscreensaver-gfx a xscreensaver-auth.
Byla vydána verze 2.3.0 kryptografického softwaru GnuPG (GNU Privacy Guard), tj. svobodné implementace OpenPGP. Jedná se o první veřejnou verzi z vývojové větve 2.3. Stabilní bude až verze 2.4.0. Z novinek lze zdůraznit podporu TPM (Trusted Platform Module) 2.0 aneb soukromé klíče lze chránit pomocí tohoto kryptoprocesoru. Více v příspěvku na blogu.
Po Zlínu a Brně putovní akce zamířila do Prahy. Dvě přednáškové místnosti poskytla Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy na Malé Straně — ve velmi pěkně rekonstruovaných historických prostorách. V těchto dvou sálech tak od rána do pozdního odpoledne paralelně probíhaly přednášky, popř. workshopy. Jak jsem už zmínil, na konferenci dorazilo několik zahraničních hostů, proto byla většina přednášek vedena v angličtině.
Na chodbě se usadil malý stánek s hromádkou hardwaru a propagačních materiálů a hlavně s 3D tiskárnou RepRap.
Zatímco v hlavním sálu v dopoledních hodinách běžely přednášky o mobilních/embedded distribucích (nejprve obecně od Martina Kolmana, pak speciálně o Fedoře, resp. openSUSE na ARMu), hlavním tématem v menší místnosti bylo Qt.
Nejprve Jaroslav Řezník zběžně představil, co vlastně přinese Qt 5. Přitom nejednou zmínil, že Qt Widgets z Qt rozhodně nemizí, ač je zřejmé stále častější používání Qt Quick, které mj. usnadňuje prototypování uživatelského rozhraní.
Původně uzavřené Qt je již pět měsíců vyvíjeno v rámci modelu Open Governance, což znamená krom jiného také nezávislost vývoje na libovůli Nokie. Patrné je ale soustředění se na mobilní platformy. To znamená především modulární architekturu, lepší výkon a častější používání Qt Quick. Podobná budoucnost čeká také KDE — modulárnější KDE Frameworks 5, frekventované používání Qt Quick a také nasazení na tabletu Vivaldi.
Aktuálně je venku alfaverze Qt 5 a finální verze bychom se měli dočkat snad v řádu měsíců, možná v souvislosti s tajemným projektem Meltemi (zřejmě “levnější” telefony Nokia s linuxovým systémem).
Na přednášku navázal Martin Kolman s tématem QML a PySide. Věnoval se hlavně technickým záležitostem kolem provázání právě těchto dvou technologií. QML je vlastně kombinace CSS, JSON a JavaScriptu; PySide pro změnu oficiální binding Qt pro Python, najdeme ho nativně na systémech Fremantle a Harmattan a samozřejmě na (linuxovém) desktopu. Tato kombinace umožňuje velice efektivní vývoj přímo s cílovým zařízením, není nutná kompilace na PC.
Do třetice ohledně Qt na mobilních zařízeních nastoupil Jozef Mlich s workshopem, v rámci nějž naprogramoval jednoduchou aplikaci, která na závěr konference při losování náhodně vybírala návštěvníky, kteří vyplnili online anketu.
V této místnosti se mělo pokračovat vývojem pro WebOS, já jsem se ovšem přesunul do vedlejšího sálu na jeden z hlavních taháků letošního ročníku: přednášku Christopha Maira o nové generaci svobodného telefonu OpenMoko nazvané GTA04. Ta je v současné verzi GTA04A4 (Phoenux) takřka kompletně open-source a má docela zajímavé specifikace: OMAP3, 512MB RAM i flash paměť, UMTS, kompas a gyroskop, samozřejmě WiFi, BT a GPS, slot pro paměťovou kartu atd. — a navíc volitelně např. svítilnu nebo fotoaparát. Sice také pasuje do původního šasi, ale počítá se s výrobou alternativních pouzder, pozornost upoutalo dřevěné provedení. Budoucnost také zahrnuje modifikace kupř. s větším jednak displejem, jednak baterií. Zcela svobodný port Androidu 2.3 s označením Replicant by se měl dostat do použitelného stavu, v němž už je QtMoko a SHR, pro vývoj se používá Debian. Zajímavé byly také zkušenosti s vývojem zařízení, např. v GTA04A3 se — krom nevypnutelného UMTS — podařilo zopakovat chyby z freerunneru (GTA02) týkající se slotu pro paměťovou kartu a GPS.
Po hromadném obědě ve sklepní restauraci program konference pokračoval přednáškami především o hardwaru a v menším sálu nejprve jakoby dojezdem vývojářského bloku. Jako první to byly krátké prezentace (lightning talks) — hlavně aplikací přihlášených do vývojářské soutěže Be Qt — a pak Pavel Šimerda s D-Busem. Obojí probíhalo ve vcelku komorní atmosféře, jelikož někteří posluchači se nestačili vrátit z oběda a především se jich většina nahrnula na paralelní prezentaci vývojových desek jako CuBox a poté především 3D tiskárny RepRap Josefa Průši (zde ve dvojici s Markem Žehrou), na kterou navazoval workshop.
Byl jsem velmi zvědavý na přednášku Štěpána Bechynského Do you really know what your cat does when you are not at home? — šlo o použití Microsoft .NET Micro Framework s rozšířením MS Gadgeteer a open-source hardwarovou platformou Netduino, v tomto případě k sestavení jednoduchého zařízení pořizujícího fotografie (ke sledování, co dělá kočka). Použitím této kombinace se jde vyhnout pájení a nízkoúrovňovému programování, což usnadňuje použití při prototypování nebo ve výuce. Na druhou stranu je člověk omezen na využívání MS Visual Studia 2010 a komunita zřejmě takřka neexistuje — MS .NET Micro Framework se používá v průmyslu a na Gadgeteeru pracují dva placení vývojáři Microsoftu, víc jsme se v tomto směru nedozvěděli. A co že tedy dělá kočka? 20 hodin denně spí, co jiného.
Další prezentovaná prototypovací platforma byl STAX. František Horínek se pokusil tentokrát pojmout přednášku poněkud jinak, místo výčtu hardwarových specifikací vyprávěl, jak je skvělé, že robotické rameno, které měl se sebou, dokázali sestrojit za pouhé dva dny. Bohužel na tu techničtější část už čas nezbyl, stav webu projektu je na pováženou a navazujícího workshopu jsem se nezúčastnil.
Pokud jste byli na přednášce Pavola Rusnáka o brmlabu na LinuxAltu, na Openmobility 2012 byste se toho ve stejné přednášce mnoho nového nedozvěděli. Nechyběla virtuální prohlídka hackerspace, přehled projektů a některých zajímavých akcí, které v brmlabu proběhly — zajímavá byla např. zmínka o “food hackingu” — konzervaci jídel a optimalizaci jídelníčku podle DNA.
Posledním tahákem letošní konference byl František Fuka a jeho bondovské hodinky Dynawa. Ani na tuto přednášku jsem se bohužel nedostal, protože jsem ve vedlejší místnosti hovořil o vstupních zařízeních, především klávesnicích a jejich optimalizacích pro mobilní zařízení. Po mě pak nastoupil Jiří Brožovský s miniaturním “notebookem” Ben NanoNote, který se vyznačuje mj. velmi slabým procesorem architektury MIPS, pouze 32MB pamětí a absencí WiFi nebo Bluetooth. Krom toho popisoval ještě jiné zařízení, totiž Milkymist One, což je drobný, pasivně chlazený počítač se snadno použitelným realtime operačním systémem a schopností generovat vizuální efekty k hudbě (viz MilkDrop pro WinAmp) — to jsme si také mohli posléze vychutnat na velkém “plátně”.
V závěru akce byli z řad návštěvníků vylosováni výherci cen od Red Hatu (konečně jsem něco vyhrál! klobouk) a vyhlášeny výsledky zmíněné soutěže Be Qt. Pořídili jsme skupinový snímek s témi, kdo se ještě neodebrali ke svým domovům, a vyrazili jsme na after party.
V konkurenci odborářské demonstrace na konferenci dorazilo kolem stovky lidí, několik z nich dokonce mimo Česko nebo Slovensko. To není špatný výsledek. Po organizační stránce jsem nepostřehl výrazné komplikace.
Nezbývá než poděkovat pořadatelům (sdružení Openmobility), ostatním přednášejícím a návštěvníkům a těším se na příští rok.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: