Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Proč právě značky Roccat a Zowie Gear? Jednak patří mezi to lepší na trhu, co se kvality týče, jednak vybočují velmi dobrou podporou GNU/Linuxu, byť v obou případech je to spíše mimochodem. Zowie se chlubí tím, že jejich myši nepotřebují speciální ovladače – rozlišení senzoru apod. se nastavuje přímo na myši. Vstupní zařízení od Roccatu naopak obsahují interní paměť pro konfiguraci včetně přiřazení funkcí tlačítkům, k čemuž je nějaký specializovaný software takřka nezbytný. Přímo Roccat sice GNU/Linux nepodporuje, nicméně umožňuje Stefanu Achatzovi pracovat na open-source linuxových ovladačích.
A proč zrovna symetrické myši? Na trhu je celá řada myší tvarovaných pro pravou ruku a naopak těch do ruky levé je jako šafránu. Pominu-li vertikální a jinak nezvykle tvarované myši (Evoluent, Handshoe mouse aj.) se spíše horšími senzory, zbydou toliko dvě: Razer DeathAdder a Razer Naga 2014. S těmi se ovšem pojí neblahá pověst značky Razer zahrnující nekonzistentní kontrolu kvality, agresivní marketing, který hraničí s lhaním, a konečně bloatware Synapse 2.0. Zbývá tedy zlatá střední cesta: symetrické myši, a to přestože tím přicházíme o větší úhel mezi dlaní a podložkou, opěrku malíčku nebo palce, snazší zvedání myši nebo více postranních tlačítek.
Proč ale vlastně používat myš v levé ruce? V případě dominantní levé ruky je to zřejmé. Dále, ruce není špatné střídat, rozložit tak zátěž a předejít zdravotním potížím (RSI, mouse elbow, tj. obdoba tenisového lokte, aj.) – nebo jejich důsledky alespoň zmírnit. Polohovací zařízení v levé ruce ovšem dává smysl především s ohledem na tvar běžné klávesnice. Průměrná šířka ramen je kolem 45 cm, což je shodou okolností také obvyklá šířka klávesnice s editační sekcí a numerickým blokem. Když před sebe položíme běžnou ~105klávesovou klávesnici tak, aby byl její alfanumerický blok přímo proti nám (pro pohodlné psaní), úchop myši vpravo od klávesnice bude obvykle vyžadovat (a) paži dále od těla nebo (b) úhel přes 90° mezi tělem a předloktím. Alfanumerická sekce klávesnice je navíc obvykle asymetrická, vyšší řádky jsou vůči těm nižším posunuté doleva, což usnadňuje ovládání pravou rukou. Myš v levé ruce je tedy při psaní víc při ruce a podporuje držení těla v neutrální poloze.
Lua je nejmenší, nejlevnější (~30 EUR) a také jediná symetrická myš v nabídce Roccatu. Nahrazuje starší modely pyra a kova, které trpěly diskutabilní kvalitou zpracování, ale současně také postrádá některé vymoženosti jako postranní tlačítka – to můžeme chápat také jako výhodu.
Roccat Lua je typická drobná myš vhodná pro fingertip/claw grip – jako např. Zowie MiCO, Razer Abyssus nebo CM Storm Xornet/Spawn. Při pohledu na rozměry (cca 11,5×6,4×3,8 cm) se ale vůbec nezdá, vždyť podle papírových specifikací je výrazně větší než mico, ale zároveň o pouhý centimetr kratší než Mionix Avior 7000 nebo Zowie FK, tedy myši doporučované pro claw/palm grip. Proto je vhodné brát velikost s rezervou; podstatný je tvar. Lua má větší zadek, byť ne tak vejcovitý jako mico, a užší boky kolem středu, což usnadňuje opření přední části dlaně typické pro claw grip. Ačkoliv se s ohledem na oblý hřeben na zádech myši počítá spíše se dvě prsty nahoře, tlačítka s kolečkem jsou dostatečně široká pro tři prsty (nejsou-li medvědí). Hlavní dvě tlačítka sahají těsně za okraj těla a jde je mačkat kdekoliv mezi hranami a mezerou mezi kolečkem a extra tlačítkem za ním.
Lua se v řadě ohledů podobá vyššímu modelu savu. Kluzné plošky jsou identické (velké a dobře umístěné), pogumování střední části myši je také prakticky stejné, a sice docela hladké a kvalitně působící. Liší se hrubší plast po stranách. Zatímco u savu nezvykle připomíná vcelku hrubý smirkový papír, lua ho má poměrně hladký. To bohužel poněkud znesnadňuje zvedání myši, přestože nízká hmotnost (70 g) k tomu i svádí.
Na zadní straně myši je kýčovité modře svítící logo výrobce. Podsvícení lze ovšem vypnout (viz část o konfiguraci) – oproti konkurenci jako Razer Abyssus.
Další věc, která je prakticky stejná jako u Roccat Savu, jsou tlačítka a kolečko. Tedy hlavně běžné spínače Omron D2FC-F-7N pod hlavními tlačítky, ovšem vzhledem ke konstrukci těla myši poněkud tužší oproti xornetu nebo starší Roccat Pyra. Nicméně stále s lehkým stiskem ve srovnání se spínači Huano u myší Zowie Gear. Postranní tlačítka chybí, naopak přibylo jedno za kolečkem. Jak toto tlačítko, tak kolečko používají běžné, byť levnější spínače TTC. Přijde mi, že kolečko má mírně měkčí stisk než u savu.
Vůbec kolečko u moderních myší Roccat jako Lua, Savu nebo Kone Pure patří jasně mezi to nejlepší na trhu. Je široké a pogumované, má zřetelně vymezené kroky a neviklá se. Zvuky vydává jako součást odezvy při otáčení, je tedy relativně hlučné při rychlém točení hlavně vpřed.
USB kabel není opletený (chválím), příliš tenký nebo naopak tlustý (chválím), ale není tak měkký jako u některých myší Zowie či Logitech. Měří 1,8 m.
U levnějších myší je běžné, že umožňují přinejlepším změnu rozlišení senzoru nebo polling rate. To není případ Roccat Lua, ač má vlastně jen čtyři tlačítka včetně kolečka. Podobně jako u dalších myší tohoto výrobce nechybí interní paměť pro nastavení tlačítek, polling rate, rozlišení senzoru a aktivity diody v myši. Podobně není problém ani s podporou v neoficiálním open-source linuxovém ovladači, který vyvíjí Stefan Achatz aka erazor_de. O něm jsem psal v recenzi Roccat Savu, nicméně od té doby doznal páru významných změn.
Dříve se ovladač skládal ze dvou částí: jaderného modulu a nástavby roccat-tools
, která obsahovala mj. konfigurační dialogy (napsané v Pythonu a GTK+) savuconfig
, luaconfig
atp. To stále platí, nicméně část obecné funkcionality byla odtržena do knihovny libgaminggear, aby ji případně mohli používat i další výrobci.
Druhou novinkou je uhlazenější uživatelské rozhraní na základě zpětné vazby od uživatelů. Autor je aktivní na Redditu a posléze otevřel fórum na SourceForge pro uživatelskou podporu a náměty.
Zpět přímo k Roccat Lua. K jejímu nastavení budeme potřebovat nainstalovaný ovladač (pro běžné distribuce existují repozitáře třetích stran, viz dokumentaci) včetně nástroje luaconfig
(např. v případě Fedory je v samostatném balíčku roccat-lua
) a našeho uživatele systému ve skupině roccat
. Pak stačí zapojit myš a spustit luaconfig
. Umožňuje
U posledního bodu musím bohužel doplnit, že výběr je jen z primárních tří tlačítek, posouvání kolečkem, zpět/vpřed v historii a přepnutí rozlišení senzoru. Na perzistentní nastavení pro levou ruku to stačí, ovšem vychytávky jako EasyShift nebo makra z ostatních myší Roccat se nekonají.
Avago A3050 je běžný levný optický senzor. Najdeme ho v myších jako CM Storm Xornet, právě Roccat Lua a u některých výrobků méně známých značek. Charakteristické jsou pro něj rozlišení 250 až 2000 cpi, mírná predikce (angle snapping) a poměrně vysoké maximální rychlosti snímání, stejně jako vysoká LOD (lift-off distance, maximální výška nad povrchem, ve které senzor ještě snímá pohyb).
To vše se u myši Roccat Lua potvrdilo. K dispozici jsou všechny kroky nastavení rozlišení, totiž 250, 500, 1000, 1250, 1500, 1750 a 2000 cpi (oproti např. xornetu, který nabízí pouze 500, 1000 a 2000 cpi). LOD se pohybuje kolem tří CD (tj. cca 3,5 mm) podle použité podložky. Maximální rychlost snímání mi v aplikaci Enotus vyšla kolem 4 m/s při nízké citlivosti, tedy pod specifikacemi senzoru, ale stále velmi uspokojivá. Při vyšším rozlišení (už kolem 1500 cpi) klesla až k 1 m/s, leč za těchto okolností už byl pohyb kurzoru při vyšším polling rate roztřesený (jitter), a proto bych se takovému nastavení tak jako tak vyhýbal při náročnějších činnostech. Navíc se potvrdila i přítomnost predikce, přestože nebyla extrémní.
Mnoho podobných nebo obecně levnějších myší disponuje senzorem A3060 nebo 3305DK-H (příp. jen 3305DK). Jejich parametry jsou v zásadě obdobné, a to včetně roztřesení při vyšším rozlišení nebo predikce. Opět vypíchnu Zowie MiCO implementující právě 3305DK-H, ovšem s pro Zowie typickou optikou pro nízkou LOD (2 mm). Snímá srovnatelně, ale trpí následující chybou: při prudké změně směru pohybu (o necelých 180°) někdy kurzor poskočí až o několik desítek bodů do strany.
Dokud se neobjeví senzor bez predikce nasazovaný do levných myší, troufám si tvrdit, že Roccat Lua je jedna z nejlepších cenově dostupných myší pro claw/fingertip grip. Razer Abyssus se senzorem S3888 by mohl být lepší, ale chronicky se u něj objevuje jitter jako závada a podsvícení loga Razer se jde zbavit jen zásahem do hardwaru. Ty kompromisy!
Zowie Gear se specializuje na herní periferie “bez nesmyslů”. Odstraněním nesmyslů sice obvykle také mizí důvod nazývat příslušná zařízení „herními“, leč u myší je to trošku jinak. Přesný, konzistentně snímající senzor u některých žánrů her dává smysl. Když se k tomu přidá promyšlený tvar a kvalitní zpracování, proč ne? Myši zowie jsou nakonec v hráčské komunitě docela oblíbené právě díky tomuto přístupu.
Zowie FK je středně velká symetrická myš, zamýšlená pro claw grip, ale použitelná i pro palm grip v případě malé ruky nebo naopak fingertip grip s velkou rukou. Nahrazuje starší model AM, který byl vyšší a měl masivnější zadní část – více připomínal slavnou Microsoft WMO 1.1A. FK je velmi nízká, nejvyšší bod je prakticky uprostřed. Je otázka, jak to komu vyhovuje; totiž třeba mně takový tvar vadí, protože svádí mít ruku horizontálně. Zvedání usnadňují výrazněji prohnuté boky a nízká hmotnost (85 g). Nahoru se vejdou dva i tři prsty. Tlačítka jsou příjemně mírně prohnutá, takže prsty na ně padnou velmi přesně; stisknout je jde už prakticky od poloviny myši až po přední hranu myši. Dvojice postranních tlačítek vychází přesně nad palec. Postranní tlačítka jsou sice celkem čtyři, ale aktivní může být vždy jen pár na jedné straně, aby se nestalo něco nečekaného, když tlačítko na druhé straně stisknete omylem. Ocenil bych možnost používat všechna tlačítka.
Čerstvě uvedený model FK1 je o kousek větší (v každém směru o několik milimetrů) a těžší (o 5 g, tedy 90 g), měl by být tedy vhodnější pro palm grip nebo větší ruce.
Zowie obvykle nabízí myši ve více variantách povrchu. Např. AM byla dostupná s pogumovaným nebo lesklým povrchem a totéž se týká řady eVo. FK se to ovšem netýká, povrch je matný, ale poměrně hladký. Současná revize FK 2014 měla problémy s kvalitou – nátěr se loupal, pokud se s tím tedy setkáte, máte nárok na reklamaci.
Pro značku Zowie jsou typické spínače Huano pod hlavními tlačítky. Oproti běžným omronům se vyznačují tužším stiskem, poněkud výraznější odezvou, a to i zvukovou, a přijde mi, že mají o něco kratší dráhu. Pod kolečkem a postranními tlačítky (po dvou na každé straně) jsou levnější spínače TTC s měkčím stiskem, ale stále slušnou odezvou. Pokud byste cokoliv z toho chtěli vyměnit, budete muset odstranit veliké kluzné plošky, není to tedy jako u Zowie MiCO, kterou svírá jediný “obnažený” šroubek.
Kolečko je gumové, relativně široké a má 16 kroků, mezi kterými přechází poměrně plynule, ale s docela hlasitým zvukem “mechanického” cvakání. Troufám si tvrdit, že je velmi dobré, ač se mírně viklá ve srovnání s tím u roccatů. Naštěstí také netrpí táhlými problémy jako kolečka u myší Zowie eVo, která sice mají více kroků, leč stává se, že otáčení není registrováno.
Na spodní straně myši je tlačítko pro změnu rozlišení senzoru (a další nastavení, viz dále). Vedle něj je dioda signalizující aktivní režim.
2m USB kabel je sice tlustý, ovšem také měkký, snadno ohebný.
Zowie se chlubí tím, že pro nastavení jejich myší nepotřebujete žádné speciální ovladače. To je pravda. Konfigurace modelu FK se ale také omezuje na výběr rozlišení senzoru, polling rate a výběr tlačítek pro pravou či levou ruku. Kdybych tedy zatoužil po něčem jako EasyShift u Roccatu (modifikátor pro více vrstev tlačítek) nebo přemapování obecně, musel bych to řešit čistě na straně operačního systému.
Změna rozlišení senzoru je ještě triviální, provedete ji prostým stiskem tlačítka na spodní straně, ovšem zbývající dvě nastavení jsou značně neintuitivní. Pro výběr polling rate musíte držet jedno nebo obě postranní tlačítka při zapojení myši do USB portu. Přední tlačítko pro 500 Hz, zadní pro 1000 Hz nebo obě současně pro 125 Hz. Pro nastavení preferované ruky je potřeba při zapojení myši do USB portu počítače současně kolečko a levé, nebo pravé velké tlačítko podle toho, na které straně chcete mít primární tlačítko a funkční postranní tlačítka.
Zowie se chlubí jedním z nejpřesnějších (resp. konzistentně snímajících) senzorů na trhu – Avago A3090, a to se speciální optikou, díky které by LOD (lift-off distance, maximální výška nad povrchem, ve které senzor ještě snímá pohyb) měla být pouze 1,5 až 1,8 mm, tedy asi poloviční oproti běžné konfiguraci jako u např. Roccat Savu. Vedlejším efektem je pak netradiční rozlišení s kroky 450, 1150 a 2300 cpi.
Na plastové podložce SteelSeries 4HD jsem dokonce pozoroval LOD menší než 1 CD (cca 1,2 mm). To mi při praktickém používání přišlo až příliš málo. Na látkové QcK ovšem tento parametr odpovídá specifikacím. LOD se zpravidla minimalizuje na úkor maximální rychlosti snímání, leč na FK se to nijak zvláště nepodepsalo. V aplikaci Enotus jsem naměřil maximální rychlost v rozmezí 3,15 m/s (při 2300 cpi) až 3,72 m/s (při 450 cpi). Polling rate byl přitom nastavený na 1000 Hz, resp. reálně většinou kolísal kolem 990 Hz. Jak predikce (angle snapping), tak akcelerace by měla by být vypnutá ve firmwaru senzoru – skutečně jsem nezaznamenal přítomnost ani jednoho. Neregistroval jsem ani výraznější roztřesení (jitter) kurzoru při nejvyšším rozlišení. Zato někteří uživatelé si stěžují na agresivní vyhlazování (smoothing) při 450 cpi a mírně i 1150 cpi (kvůli interpolaci), což se mi však nepodařilo reprodukovat; obvyklé řešení je používat vyšší rozlišení senzoru a snížit rychlost pohybu kurzoru na straně operačního systému.
Ve srovnání s výchozí konfigurací A3090 s 4000cpi ROM (nebo ekvivalentní variantou u Logitechu) si troufám tvrdit, že řešení od Zowie je výrazně lepší, pokud preferujete co nejnižší LOD a neprovedete tape fix (prosté přelepení senzoru průhlednou lepící páskou); maximální rozlišení třeba u savu nebo G400 stejně prakticky není použitelné. V budoucnu se ale bude lepší soustředit na myši vybavené senzorem PMW3310H – už dnes ho mají Zowie FK1, Roccat Kone Pure Military, Mionix Naos/Avior 7000 nebo SteelSeries Rival.
Zowie FK je dobrá myš. Je otázka, zda je za doporučenou cenu (60 EUR) ideální. Mionix Avior 7000 je dražší, má lepší senzor (oproti obyčejné FK), připadá mi ještě o něco kvalitnější, ale s ohledem na to, že jsme na linuxovém webu – nemá 100% podporu na GNU/Linuxu. Stejná výtka se týká i SteelSeries Kana v2, která je oproti FK naopak levnější, má běžnou implementaci Avago A3090 a spínače omron. Obávám se, že kvalita/spolehlivost je dnes sázka do loterie tak jako tak.
Steam Machines jsou sice odložené, ale stále za dveřmi. Roccat např. ohlásil bezdrátovou 70% mechanickou klávesnici sova spojenou s podložkou pod myš – pro hraní z gauče. Nebylo by od věci, kdyby se přidali další výrobci a aspoň využili libgaminggear
nebo podporovali komunitu. Určitou důvěru vkládám v CM Storm, protože jejich zástupci aktivní na komunitních fórech a s návrhem výrobků vycházejí nadšencům vstříc (např. klávesnice CM Storm NovaTouch). Výběr periferií s podporou GNU/Linuxu byl příjemnější, kdyby bylo na výběr z produktů od více než dvou výrobců, přestože ani jeden rozhodně není špatný.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kdyz musite pomlovat razer a kdyz to redakce pusti a vyda, odzdrojujte prosim sva tvrzeni. Jak prosim Razer kdy lhal?
Pohyby registruje všechny, je to 16 krokové, 24 krokové mají tuším až ty nové Evo CL modely.
Tak to pak jo.