Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Po pár semestrech "teoretických předmětů" (algoritmy, automaty...), se Ti obvykle nestane, že by sis nevšiml a napsal kus kódu, který se omylem chová kvadraticky a ne lineárně.Upřímně řečeno si ani nevzpomenu, kdy jsem naposledy psal něco, u čeho by kvadratická časová složitost místo lineární vyloženě vadila. (Ale já moc neprogramuju, to je jasný.) Kdybych dostal do ruky nějaký cizí modul a kvadratická složitost namísto lineární v něm byla jediná chyba, byl bych spokojený.
Že by ses snažil umlátit regexpem něco, co ani není regulární.
(\w+)\1
? Ale to pověstné "razítko", diplom či chcete-li titul může na začátku sloužit jako poměrně dobré vodítko -- máte aspoň jistotu, že ten člověk nějakou teoretickou přípravou prošel.Tehdy to ale mělo větší smysl. Když dneska naberete magistra matematiky, máte jistotu, že umí určitým způsobem uvažovat, ale pokud je programováním nedotčený, bude vám klidně roky k ničemu. Tehdy byl obor v plenkách a když šikovný člověk dostal dost času, mašinu a manuál Fortranu, mohl za jeden dva roky prodávat svůj vlastní produkt. To se podle mě dneska nemůže stát, protože informatika hrozně popojela a člověk si v začátcích musí osvojit strašnou fůru věcí. A když naberete magistra informatiky… no zkrátka řekněme, že kdybych měl ve firmě nabírat nového programátora, radši si kandidáty proklepl kompletně sám, tituly netituly. Školu může hromada lidí projít díky tomu, že se jako opičky naučí řešit zadanou třídu problémů.
Tiskni
Sdílej: