Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Před několika lety založila německá distribuce SUSE v Praze svou pobočku. Nyní do České republiky přišel i americký Red Hat. Při této příležitosti jsme vyzpovídali jejich představitele.
Kolik vývojářů Linuxu zaměstnáváte celosvětově?
Michal Švec, SUSE: Novell zaměstnává na celém světě přibližně 600 vývojářů, z toho jich na vývoji Linuxu pracuje zhruba 200.
Martin Šebesta, Red Hat: Red Hat má cca 1200 zaměstnanců. Kolik z toho je čistých vývojářů, to nevím. Vzhledem k tomu, ze se jedná o technologickou firmu, myslím si, že jejich podíl bude výrazně vyšší než normálně.
Kolik z nich pracuje v Česku?
SUSE: SUSE má v České republice 45 zaměstnanců.
Red Hat: Náš tým má v současnosti 20 členů.
Jaký máte cílový stav pro Česko?
SUSE: Naše pobočka roste podle potřeb Novellu a celého odvětví, uvažovaný počet je v dohledné době okolo 60 - 70, ale konkrétní plán zatím není hotový.
Red Hat: Asi 200 lidí v Čechách v průběhu následujících tří let.
Proč jste si vybrali právě Česko a ne třeba Polsko či země bývalého Sovětského svazu?
SUSE: Česká republika byla vybrána z několika důvodů. Jednak proto, že tu tehdy bylo celkem hodně linuxových vývojářů, stabilní a rozvinuté prostředí, svoji roli hrála také výhodná vzdálenost mezi Prahou a sídlem mateřské společnosti - Norimberkem. A v neposlední řadě také finanční aspekt.
Red Hat: Právě kvůli vyspělé linuxové komunitě, dostatku kvalifikovaných a motivovaných lidí za rozumnou cenu (proto bylo zvoleno Brno).
Česko je malá země a počet schopných lidí není neomezený. Budete si vychovávat absolventy? Spolupracujete s univerzitami a vysokými školami?
SUSE: Spíše než bychom spolupracovali se školami přímo, snažíme se vycházet vstříc individuálním požadavkům zaměstnanců, kteří ještě studují, například na uspořádání pracovní doby apod.
Red Hat: Ano, program spolupráce s univerzitami se rozjíždí. Již teď máme v našem týmu několik studentů, kteří po ukončení školy budou dále pokračovat ve své kariéře v Red Hatu.
Pracují v české pobočce jen Češi, nebo je to multikulturní prostředí?
SUSE: V České pobočce SUSE pracují kromě Čechů také Slováci a v rámci výměnných pobytů i kolegové z USA.
Red Hat: V současné době Češi a Slováci. V jednání jsou Poláci. Spolupracujeme s mezinárodní studentskou organizaci AISEC.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: