OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšlo OpenGEU 8.04 Alpha (dříve Geubuntu), neboli Ubuntu s prostředím Enlightenment. Damn Small Linux 4.4 RC2 provádí spoustu drobných úprav. Resulinux 2.9 je brazilská distribuce postavená na Debianu - poskytuje KDE 3.5.9 s Compizem, OpenOffice.org 2.4.0 a Firefox 3.0. Absolute Linux 12.1.01 aktualizuje software a své vlastní skripty. sidux 2008-02 Preview 1 se zaměřuje na změny v souvislosti s přechodem na jádro 2.6.25.4 a opravuje bezpečnostní problém s OpenSSL (z Debianu).
Hansu Reiserovi bylo navrženo, že může dostat snížený trest, pokud odhalí umístění mrtvého těla své ženy. Diskuze jsou ovšem jen v začátcích, ale spolupráce je už prakticky jeho jediným východiskem, pokud vraždu své ženy skutečně spáchal. Nesmělo by se ovšem ukázat, že šlo například o vraždu ve stylu popravy - pak by o šanci na propuštění po 15 letech (tedy přehodnocení na vraždu druhého stupně) neměl a platilo by doživotí. Šanci přiznat se k činu za výhodných podmínek měl Hans Reiser ještě před začátkem soudního procesu - tehdy zněla nabídka 11 let ve vězení. Konečný verdikt bude vynesen 9. července.
Dánské Open Source Businsess Association poslalo protest proti schválení OOXML - adresátem je viceprezident ISO a ředitel Danish Standard Jacob Holmblad. Důvodem je, že nebylo vyřešeno pět hlavních problémů, na které si organizace stěžovala už dříve:
Nestandardní bylo to, že Danish Standard změnil svůj dřívější hlas "ne" na "ano", a to navzdory vlastním pravidlům, která určují, že takovou věc je třeba jednomyslně schválit (k čemuž nedošlo). Navíc stále neexistuje konečná verze specifikace, takže Danish Standard ani nemůže vědět, zda byly napraveny chyby, kvůli kterým standard dříve odmítl. V uplynulém týdnu se proti OOXML v podobě odvolání postavila ještě Venezuela. 6. června mělo v ISO proběhnout jednání, kde se odvolání diskutovala. Bohužel zatím nejsou k dispozici žádné informace o výsledcích.
Slova protestu se (po oficiálním odvolání) ozvala také z Indie. Dr. Deepak B. Phatak z IIT Bombay popisuje průběh schvalování OOXML v této zemi z pohledu své organizace. Stěžuje si především na tlak a očerňování ze strany firmy Microsoft, která označovala podporovatele ODF za zaujaté i přesto, že byli ochotni hlasovat pro přijetí standardu za podmínky, že budou vyřešeny jejich námitky.
OASIS mezitím otevřel nový mailing list, kde členové i nečlenové mohou diskutovat o vytvoření nového technického výboru, který bude pomáhat s implementaci, interoperabilitou a konformitou ODF. Technický výbor by pracoval ve spojení s W3C, ISO/IEC JTC1/SC34 a dalšími standardizačními orgány, které se podílejí na současné a budoucí podobě tohoto standardu. Mezi firmy, které celou tuto věc navrhly, patří Novell a IBM. Groklaw dění dále rozebírá.
Canonical oznámil předvedení Ubuntu Netbook Remix - speciální odrůdy Ubuntu, která poslouží pro použití na drobných noteboocích s procesorem Intel Atom. Na tyto procesory bude systém optimalizován a ostatní optimalizace se budou dotýkat mj. použití flash disků místo běžných disků. Ubuntu Netbook Remix je jinak založené na běžném desktopovém Ubuntu, ale z pohledu uživatele nabízí například spouštěč urychlující přístup k oblíbeným aplikacím. Distribuce dále využívá technologií vytvořených v rámci projektu Moblin.org. Výsledek práce bude dostupný ke stažení, ačkoliv bude určen hlavně pro vývojáře a prodejce odpovídajících mini-notebooků.
Od posledního vydání Zenwalku uplynuly čtyři měsíce a za tu dobu se stihlo připravit mnoho nového - přivítejte Zenwalk 5.2. Došlo k téměř 500 změnám v softwarových balíčcích včetně aktualizací, oprav chyb nebo nahrazení programu jíným - lepším. Za zmínku stojí Linux 2.6.25.4 a prostředí Xfce 4.4.2. Velké změny proběhly ve správci balíčků - Netpkg doputovalo k verzi 4, kde došlo ke kompletnímu přepisu do Perl/GTK+. Změny jsou vidět i navenek: lepší rozvržení, zobrazení balíčků ve stromu, všelijaké nápovědy, intuitivnější rozhraní s plným překladem, okamžitý výpočet závislostí a fulltextové vyhledávání. Pokud se podíváme dál, nalezneme vylepšení v oblasti multimédií. MPlayer má aktuální verzi dvdnav (podpora DVD menu), nautilus-cd-burner byl nahrazen pomocí Brasero a v posledních vydáních jsou přítomny také programy Gtkam a GIMP. Nejen uživatele notebooků pak potěší lepší podpora suspend/resume.
Pardus Linux 2008 Beta 1 předvádí poslední změny v této turecké distribuci. Turečtina není jediným podporovaným jazykem, nicméně vinou chyby zůstává při instalaci jako jediná jiná možnost angličtina. Došlo k velkému rozvoji u nástrojů specifických pro tuto distribuci - ÇOMAR (správce nastavení) nyní funguje na bázi D-Busu, správce balíčků PiSi je rychlejší, instalátor YALI lépe vypadá, přibyl Display-Manager a uvítací program Kaptan byl rozšířen. Pokud se posuneme dále, uvidíme nasazení PolicyKitu, ColsoleKitu, PulseAudio, automatické konfigurace tiskáren a dalších věcí. Mezi zásadní aktualizovaný software pak patří Linux 2.6.24.7, GCC 4.3.1 RC, glibc 2.8, Python 2.5, OpenOffice.org 2.4.1.3 a Firefox 3.0 RC1.
eAR OS je distribuce na bázi Ubuntu, která nabízí eAR Media Centre. To je pokročilé multimediální centrum, které zachovává snadnost použití při sledování TV, ripování CD, přehrávání DVD, poslouchání internetového rádia, prohlížení fotografií a dalších činnostech. Distribuce je dostupná ve Free edici a komerční Enterprise edici s extra funkcemi. Mezi změny v poslední verzi patří možnost používat Media Center myší, automatická podpora dálkových ovladačů pro Windows Media Center, přidání přehrávače Exaile, zařazení firewallu a aktualizace programů.
Pokud z nějakých důvodů či jen ze zvědavosti chcete mít přehled o přenesených objemech dat na vašem připojení k Internetu nebo k síti, může se hodit konzolový program vnStat. Po jeho instalaci musíme nakonfigurovat, která rozhraní chceme sledovat. Pro každé rozhraní tedy spustíme něco jako:
# vnstat -u -i eth0
Při instalaci se typicky také nastaví úloha pro cron (vnstat -u
). Pokud očekáváte vysoký přenos dat, je vhodné zkontrolovat, v jakých intervalech je spouštění nastaveno - pokud se v intervalu přenese více než 4 GB, budou statistiky zkreslené. Jakmile jsou nasbírány nějaké informace, můžeme si zobrazit všeobecný, hodinový, denní a měsíční přehled:
$ vnstat # respektive s argumentem -h, -d nebo -m
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: