abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 23/2008

    9. 6. 2008 | Luboš Doležel | Různé | 4226×

    Odhalí Hans Reiser úkryt těla své ženy? Poslední zprávy o OOXML a ODF. Ubuntu Netbook Remix. Zenwalk 5.2. Pardus Linux 2008 Beta 1. eAR OS 1.09. Distribuční rada: přehled o síťovém provozu s vnStat.

    Obsah

    Letem světem

    Vyšlo OpenGEU 8.04 Alpha (dříve Geubuntu), neboli Ubuntu s prostředím Enlightenment. Damn Small Linux 4.4 RC2 provádí spoustu drobných úprav. Resulinux 2.9 je brazilská distribuce postavená na Debianu - poskytuje KDE 3.5.9 s Compizem, OpenOffice.org 2.4.0 a Firefox 3.0. Absolute Linux 12.1.01 aktualizuje software a své vlastní skripty. sidux 2008-02 Preview 1 se zaměřuje na změny v souvislosti s přechodem na jádro 2.6.25.4 a opravuje bezpečnostní problém s OpenSSL (z Debianu).

    Odhalí Hans Reiser úkryt těla své ženy?

    link

    Hansu Reiserovi bylo navrženo, že může dostat snížený trest, pokud odhalí umístění mrtvého těla své ženy. Diskuze jsou ovšem jen v začátcích, ale spolupráce je už prakticky jeho jediným východiskem, pokud vraždu své ženy skutečně spáchal. Nesmělo by se ovšem ukázat, že šlo například o vraždu ve stylu popravy - pak by o šanci na propuštění po 15 letech (tedy přehodnocení na vraždu druhého stupně) neměl a platilo by doživotí. Šanci přiznat se k činu za výhodných podmínek měl Hans Reiser ještě před začátkem soudního procesu - tehdy zněla nabídka 11 let ve vězení. Konečný verdikt bude vynesen 9. července.

    Poslední zprávy o OOXML a ODF

    link

    Dánské Open Source Businsess Association poslalo protest proti schválení OOXML - adresátem je viceprezident ISO a ředitel Danish Standard Jacob Holmblad. Důvodem je, že nebylo vyřešeno pět hlavních problémů, na které si organizace stěžovala už dříve:

    • Nedostatečná interoperabilita
    • Schází XML schéma
    • Není k dispozici plné znění specifikace
    • Protichůdné formulace
    • Neexistuje mechanismus údržby DIS29500

    Nestandardní bylo to, že Danish Standard změnil svůj dřívější hlas "ne" na "ano", a to navzdory vlastním pravidlům, která určují, že takovou věc je třeba jednomyslně schválit (k čemuž nedošlo). Navíc stále neexistuje konečná verze specifikace, takže Danish Standard ani nemůže vědět, zda byly napraveny chyby, kvůli kterým standard dříve odmítl. V uplynulém týdnu se proti OOXML v podobě odvolání postavila ještě Venezuela. 6. června mělo v ISO proběhnout jednání, kde se odvolání diskutovala. Bohužel zatím nejsou k dispozici žádné informace o výsledcích.

    Slova protestu se (po oficiálním odvolání) ozvala také z Indie. Dr. Deepak B. Phatak z IIT Bombay popisuje průběh schvalování OOXML v této zemi z pohledu své organizace. Stěžuje si především na tlak a očerňování ze strany firmy Microsoft, která označovala podporovatele ODF za zaujaté i přesto, že byli ochotni hlasovat pro přijetí standardu za podmínky, že budou vyřešeny jejich námitky.

    OASIS mezitím otevřel nový mailing list, kde členové i nečlenové mohou diskutovat o vytvoření nového technického výboru, který bude pomáhat s implementaci, interoperabilitou a konformitou ODF. Technický výbor by pracoval ve spojení s W3C, ISO/IEC JTC1/SC34 a dalšími standardizačními orgány, které se podílejí na současné a budoucí podobě tohoto standardu. Mezi firmy, které celou tuto věc navrhly, patří Novell a IBM. Groklaw dění dále rozebírá.

    Ubuntu Netbook Remix

    link

    Canonical oznámil předvedení Ubuntu Netbook Remix - speciální odrůdy Ubuntu, která poslouží pro použití na drobných noteboocích s procesorem Intel Atom. Na tyto procesory bude systém optimalizován a ostatní optimalizace se budou dotýkat mj. použití flash disků místo běžných disků. Ubuntu Netbook Remix je jinak založené na běžném desktopovém Ubuntu, ale z pohledu uživatele nabízí například spouštěč urychlující přístup k oblíbeným aplikacím. Distribuce dále využívá technologií vytvořených v rámci projektu Moblin.org. Výsledek práce bude dostupný ke stažení, ačkoliv bude určen hlavně pro vývojáře a prodejce odpovídajících mini-notebooků.

    Zenwalk 5.2

    link

    Od posledního vydání Zenwalku uplynuly čtyři měsíce a za tu dobu se stihlo připravit mnoho nového - přivítejte Zenwalk 5.2. Došlo k téměř 500 změnám v softwarových balíčcích včetně aktualizací, oprav chyb nebo nahrazení programu jíným - lepším. Za zmínku stojí Linux 2.6.25.4 a prostředí Xfce 4.4.2. Velké změny proběhly ve správci balíčků - Netpkg doputovalo k verzi 4, kde došlo ke kompletnímu přepisu do Perl/GTK+. Změny jsou vidět i navenek: lepší rozvržení, zobrazení balíčků ve stromu, všelijaké nápovědy, intuitivnější rozhraní s plným překladem, okamžitý výpočet závislostí a fulltextové vyhledávání. Pokud se podíváme dál, nalezneme vylepšení v oblasti multimédií. MPlayer má aktuální verzi dvdnav (podpora DVD menu), nautilus-cd-burner byl nahrazen pomocí Brasero a v posledních vydáních jsou přítomny také programy Gtkam a GIMP. Nejen uživatele notebooků pak potěší lepší podpora suspend/resume.

    zenwalk zenwalk zenwalk

    Pardus Linux 2008 Beta 1

    link

    Pardus Linux 2008 Beta 1 předvádí poslední změny v této turecké distribuci. Turečtina není jediným podporovaným jazykem, nicméně vinou chyby zůstává při instalaci jako jediná jiná možnost angličtina. Došlo k velkému rozvoji u nástrojů specifických pro tuto distribuci - ÇOMAR (správce nastavení) nyní funguje na bázi D-Busu, správce balíčků PiSi je rychlejší, instalátor YALI lépe vypadá, přibyl Display-Manager a uvítací program Kaptan byl rozšířen. Pokud se posuneme dále, uvidíme nasazení PolicyKitu, ColsoleKitu, PulseAudio, automatické konfigurace tiskáren a dalších věcí. Mezi zásadní aktualizovaný software pak patří Linux 2.6.24.7, GCC 4.3.1 RC, glibc 2.8, Python 2.5, OpenOffice.org 2.4.1.3 a Firefox 3.0 RC1.

    eAR OS 1.09

    link

    eAR OS je distribuce na bázi Ubuntu, která nabízí eAR Media Centre. To je pokročilé multimediální centrum, které zachovává snadnost použití při sledování TV, ripování CD, přehrávání DVD, poslouchání internetového rádia, prohlížení fotografií a dalších činnostech. Distribuce je dostupná ve Free edici a komerční Enterprise edici s extra funkcemi. Mezi změny v poslední verzi patří možnost používat Media Center myší, automatická podpora dálkových ovladačů pro Windows Media Center, přidání přehrávače Exaile, zařazení firewallu a aktualizace programů.

    ear os ear os ear os ear os

    Distribuční rada: přehled o síťovém provozu s vnStat

    link

    Pokud z nějakých důvodů či jen ze zvědavosti chcete mít přehled o přenesených objemech dat na vašem připojení k Internetu nebo k síti, může se hodit konzolový program vnStat. Po jeho instalaci musíme nakonfigurovat, která rozhraní chceme sledovat. Pro každé rozhraní tedy spustíme něco jako:

    # vnstat -u -i eth0

    Při instalaci se typicky také nastaví úloha pro cron (vnstat -u). Pokud očekáváte vysoký přenos dat, je vhodné zkontrolovat, v jakých intervalech je spouštění nastaveno - pokud se v intervalu přenese více než 4 GB, budou statistiky zkreslené. Jakmile jsou nasbírány nějaké informace, můžeme si zobrazit všeobecný, hodinový, denní a měsíční přehled:

    $ vnstat # respektive s argumentem -h, -d nebo -m

    vnstat

           

    Hodnocení: 90 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.6.2008 18:42 laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 23/2008
    Do prčic! Ten brazilský resulinux, to je zase jedna z napodobenin úplně jiné distribuce !
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.