Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Prave ta kombinace "v2 or any later" a faktu, ze o podobe licence rozhoduje sam RMS, se mi nelibi. Docela by me zajimalo, kolik lidi tu vetu pri pouziti GPL odstranuje - povinna neni. Kdyz ji odstranis nestastne tak z toho mas jakoukoli verzi GPL, tak opatrne i s deletem. :)Toto bola jedna z vecí, ktoré som čakal, že budú ošetrené. Pretože aj v GPLv2 aj GPLv3 sa píše len o dvoch možnostiach a to "version 2/3 or any later", alebo všetky verzie. O výbere jednej konkrétnej verzie sa nepíše nič. Jedine, že ako používateľ si smiem vybrať, ktorú z nich sa rozhodnem používať. Otázka je či následne smiem šíriť aplikáciu (napr. 2 or any later) so zmenami ako 'GPL 2 only', kedže moje použitie inej verzie nemusí byť legálne. Ja si myslím, že áno. Čo si myslí FSF to neviem :)
Prave ta kombinace "v2 or any later" a faktu, ze o podobe licence rozhoduje sam RMS, se mi nelibi. Docela by me zajimalo, kolik lidi tu vetu pri pouziti GPL odstranuje - povinna neni.Odstraněním nic nevyřešíš (resp. umožníš použití jakékoliv verze), je potřeba napsat že chceš právě verzi 2.
Digital Rights Management (DRM), které je možné přeložit jako 'Správa digitálních práv', je zastřešujícím pojmem pro technické metody, kterými se kontroluje nebo omezuje používání obsahu digitálních médií. Nejčastěji je technikami DRM chráněna hudba, obrazové umění, počítačové hry, videohry a filmy. Někteří výrobci obsahu, který se ukládá na digtální média, považují DRM technologie za nutný způsob, jak zabránit nelegálnímu kopírování obsahu, který je chráněn autorskoprávní ochranou. Ochránci občanských svobod nicméně namítají, že přesun kontroly používání médií ze spotřebitelů na mediální průmysl bude znamenat ztrátu existujících práv uživatelů, stejně jako potlačení inovací v softwaru u kulturních projevů.Anglicky zde.
proč teda debian stále 1) má non-free sekci? 2) i v main sekci jsou např. msttf fonty?
non-free a contrib časti nie sú súčasťou 'Debian System', viď paragraf 5 spoločenskej zmluvy Debianu. Snahy odstrániť ju už boli, ale nenašla sa dostatočná podpora medzi hlasujúcimi členmi. V každom prípade Debian oficiálne rešpektuje právo voľby a možnosť výberu aj proprietárneho softvéru. Za predpokladu, že bude korektne označený ako neslobodný podľa spoločenskej zmluvy.
Ak myslíš inštalátor MS TTF fontov, presnejšie balík msttcorefonts, tak ten sa nenachádza v main, ale v contrib. Je výhodnejšie si overiť takéto obvinenia :)
Tiskni
Sdílej: