Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Prave ta kombinace "v2 or any later" a faktu, ze o podobe licence rozhoduje sam RMS, se mi nelibi. Docela by me zajimalo, kolik lidi tu vetu pri pouziti GPL odstranuje - povinna neni. Kdyz ji odstranis nestastne tak z toho mas jakoukoli verzi GPL, tak opatrne i s deletem. :)Toto bola jedna z vecí, ktoré som čakal, že budú ošetrené. Pretože aj v GPLv2 aj GPLv3 sa píše len o dvoch možnostiach a to "version 2/3 or any later", alebo všetky verzie. O výbere jednej konkrétnej verzie sa nepíše nič. Jedine, že ako používateľ si smiem vybrať, ktorú z nich sa rozhodnem používať. Otázka je či následne smiem šíriť aplikáciu (napr. 2 or any later) so zmenami ako 'GPL 2 only', kedže moje použitie inej verzie nemusí byť legálne. Ja si myslím, že áno. Čo si myslí FSF to neviem :)
Prave ta kombinace "v2 or any later" a faktu, ze o podobe licence rozhoduje sam RMS, se mi nelibi. Docela by me zajimalo, kolik lidi tu vetu pri pouziti GPL odstranuje - povinna neni.Odstraněním nic nevyřešíš (resp. umožníš použití jakékoliv verze), je potřeba napsat že chceš právě verzi 2.
Digital Rights Management (DRM), které je možné přeložit jako 'Správa digitálních práv', je zastřešujícím pojmem pro technické metody, kterými se kontroluje nebo omezuje používání obsahu digitálních médií. Nejčastěji je technikami DRM chráněna hudba, obrazové umění, počítačové hry, videohry a filmy. Někteří výrobci obsahu, který se ukládá na digtální média, považují DRM technologie za nutný způsob, jak zabránit nelegálnímu kopírování obsahu, který je chráněn autorskoprávní ochranou. Ochránci občanských svobod nicméně namítají, že přesun kontroly používání médií ze spotřebitelů na mediální průmysl bude znamenat ztrátu existujících práv uživatelů, stejně jako potlačení inovací v softwaru u kulturních projevů.Anglicky zde.
proč teda debian stále 1) má non-free sekci? 2) i v main sekci jsou např. msttf fonty?
non-free a contrib časti nie sú súčasťou 'Debian System', viď paragraf 5 spoločenskej zmluvy Debianu. Snahy odstrániť ju už boli, ale nenašla sa dostatočná podpora medzi hlasujúcimi členmi. V každom prípade Debian oficiálne rešpektuje právo voľby a možnosť výberu aj proprietárneho softvéru. Za predpokladu, že bude korektne označený ako neslobodný podľa spoločenskej zmluvy.
Ak myslíš inštalátor MS TTF fontov, presnejšie balík msttcorefonts, tak ten sa nenachádza v main, ale v contrib. Je výhodnejšie si overiť takéto obvinenia :)
Tiskni
Sdílej: