Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Přibližně dva týdny uběhly a je zase čas na další TiNDC (The irregular Nouveau-Development companion).
Jak víte, pro sledování chyb používáme freedesktop.org. Pokud máte problémy, které nemůžete vyřešit dotazem na IRC, přidejte tam prosím chybu, abychom mohli případné problémy najít.
Pokud to uděláte:
Když vložíte chybu a pak na ni zapomenete, tak tím moc nepomůžete sobě ani nám. Potřebujeme stálou odezvu!
Když jsme začali publikovat naše TiNDC na Phoronixu, bylo to proto, že jsme chtěli více publicity. Naši Wiki četli lidé, kteří o nás už věděli, ale jejich čísla nestoupala. Phoronix ukázal zájem o náš projekt publikováním novinek ohledně našich TiNDC a příspěvků v Gitu.
Tedy do určité míry se to skvěle hodilo (a pořád hodí): Získáme více publicity a Phoronix získává informace přímo od zdroje.
Pár týdnů po začátku spolupráce přišel Phoronix s návrhem, jestli by nám nemohli pomoci věnováním nějakého přebytečného hardwaru. Nechtěli jsme být nezdvořilí, ani jsme nechtěli vypadat chamtivě, takže jsme v podstatě odmítli s tím, že jsme dobře vybaveni kompletní řadou karet od nVidia, kromě těch nejdražších.
Následná e-mailová korespondence však odhalila, že někteří naši vývojáři pracují na velmi starém hardwaru, zatímco Phoronixu se na lepší železo práší. Takže jsme souhlasili s tím, že Marcheu převezme nějaký hardware (procesory, základní desky a RAM), který pak předá vývojářům na FOSDEM nebo jim ho přímo pošle.
Děkujeme Phoronixu za jejich skvělou podporu!
Ohledně FOSDEM: budou tam od nás alespoň 3 lidé (Ahuillet, Malc0 a Marcheu). Pokusím se tam dostat a zajistit zpravodajství jako minulý rok, ale mám zdravotní potíže, takže se možná nebudu moci dostavit.
<fatal_> psaní grafického ovladače je těžké. Psaní grafického ovladače pro hardware, ke kterému nemáte žádnou dokumentaci, bylo popsáno jako "nemožné". Nouveau je projekt, který mění nemožné na možné. Nečekejte, že se to stihne přes noc.
Už nějaký čas máme problémy s kartou NV4x, když chceme použít Nouveau po odebrání blobu pomocí rmmod. Stillunknown ten problém vystopoval: bylo to kvůli jednomu neznámému registru, který blob používá (a my ho ignorovali). Po nastavení registru na výchozí hodnotu 0x01 to začalo fungovat (git commit).
Marcheu poslal hromadu patchů pro adaptér textur Xv. Jak bylo zmíněno v předchozím vydání, přibylo:
Při porovnání je vidět několik rozdílů. Několik testů bohužel ukázalo, že nový filtr má za následek rozmazanější obraz v porovnání s blitter. Marcheu má podezření, že to způsobuje nějaká chyba v přesnosti výpočtu v jeho kódu a hledá dál. Také jsme měli problém s endianitou na PPC. Marcheu opravil adaptér textur na PPC, aby se prohodily U a V složky videa.
A nakonec: karty NV34 jsou při použití tohoto adaptéru příliš pomalé. Použijte raději blitter/overlay.
Potom bude pracovat na Gallium3D pro NV3x, dokud to nebude připraveno na předání do schopných rukou někoho dalšího.
Malc0 a Stillunknown připravují Randr1.2, aby mohl být použit jako výchozí kód v Nouveau. K tomu účelu vytvořili "Meta-Bug", který zaznamenává všechny chyby spojené s Randr1.2, které zatím brání v přechodu: https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=14405.
Věci se hýbají také v oblasti PPC. Nejprve našel Moondrake způsob, jak obejít problém, který na PPC způsoboval DMA záseky (resetování X). Při odesílání velkého množství dat na kartu bylo nutné častěji synchronizovat FIFO. Kelnos zkusil Moondrakův narychlo udělaný patch a zjistil, že jeho záseky jsou také pryč (aktualizace: ačkoliv to vypadá, že to trochu pomohlo, problém úplně nezmizel).
Přišlo se však na to, že tento patch se skutečné chybě jen vyhýbá. Protože na noteboocích Powerbook v současné době nefunguje dočasné ukládání přes AGP [writebacks], nechával se příkazový buffer ve video RAM. A vypadá to, že v rámci video RAM docházelo k nějakému narušení paměti, které způsobovalo to DMA zatuhávání. Benh a Marcheu přišli na pomoc a vzduchem létalo spousta patchů, ale definitivní řešení, jak na powerboocích rozchodit AGP, se najít nepodařilo. Poslední Moondrakův patch je zde: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=14284 (už to bylo začleněno do gitu) - řeší zatuhávání a prozatím používá PCI GART. Během řešení problémů s PPC si Marcheu všiml, že DDX kód pro používání GART na PPC je totálně stupidní.
Během testování se objevil nápad porovnat některá nastavení registrů na Linuxu a OSX. Kelnos nabídl, že zmenší svůj linuxový oddíl, aby mohl nainstalovat OSX. Přihlásil se však Sbriglie, který měl ten samý hardware a OSX tam už běžel. Nabídl, že otestuje Airliedův radeontool pro OSX (tgz), ale nepovedlo se mu ho zprovoznit.
Moondrake to přesto nevzdal a zkusil rozdílné režimy, vypnul SBA (Side Band Addressing) a nakonec zamezil načítání uninorth-agp (ovladač použitý pro Apple northbridge). Tímto trikem se konečně problémů se záseky a deformacemi zbavil.
Malc0 kromě toho opravil problém popsaný jako "NV34 funkční jen na každý druhý pokus", když se s ním setkal také na x86 (git commit).
Ok, nyní tu máme obvyklý seznam krátkých témat:
Jako vždy:
Prosím, zkontrolujte na NV4x opravu "spuštění Nouveau po blobu" od Stillunknowna. A pokud se setkáte se zatuháváním na NV4x (nebo ještě lépe NV40), prosím kontaktujte Stillunknowna.
A ano, hledáme i testery pro PPC (vývojáře také :-)). Stejně tak patche pro BSD.
Tento článek je překladem Nouveau Companion 35.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
I při přehlédnutí spousty překlepů atd.* je ten překlad dost nepřesný.Moje chyba. Omlouvám se za obojí.
writeback není dočasné ukládání, ale zpětný zápis z karty venTen překlad jsem zvolil záměrně. Myslím, že lépe vystihuje, o co vlastně jde (i když doslova je to zpětný zápis) - a abych předešel nejasnostem, je v závorce původní termín.
Věřím, že teď už je snad vše opraveno. Šlo ale naštěstí jen o pár opomenutí špatných tvarů slov, která jsem zanesl při opravách překladu, takže David je v tom nevinně.I při přehlédnutí spousty překlepů atd.* je ten překlad dost nepřesný.Moje chyba. Omlouvám se za obojí.