Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »
Musím říci, že při psaní této recenze jsem dlouho váhal. Není to dáno ani
tak faktem, že bych snad nevěděl, co napsat. Je to dáno spíše zamyšlením nad
rozdílností několika světů, mohu-li tak nazvat ono jádro
pudla. V podstatě jde o to, že kniha samotná by se spíše měla jmenovat
Reverzní inženýrství ve světě MS-Windows. Cítíte ten rozdíl? Teď už
zkrátka nebudete očekávat něco o síťových službách a protokolech, nebudete
očekávat nezávislost na operačním systému. Zkrátka víte, že dostanete jen
střípek mozaiky a víte, který to bude. Ale pojďme pěkně popořádku.
Kniha je poměrně pěkně napsaná, nicméně nepopisuje to, co slibuje. Slibuje totiž cracking bez tajemství, ale cracking je poměrně široký pojem. Pokud by obsahovala již výše uvedené, pak si troufám tvrdit, že je výborným doplňkem domácí knihovny každého profesionála nebo fandy z oblasti informačních technologií. Ovšem zde musím autorovi vytknout, že zaměňuje pojmy hacker, cracker a reverzní inženýrství. Jde skutečně o tři samostatné oblasti a dobrý popis nalezneme (v důvěrně známém) jargon file:
Vysvětlení pojmu Reverse-engineering na Jargon File nenajdete a zde nabídnu jednu malou soutěžní otázku: Co myslíte, proč? Ale nebuďte smutní. Základní vysvětlení můžete nalézt v odkazu, který mi poskytl Google (www.google.com). Vyhledávací řetězec byl reverse-engineering.
Jak jsem již uvedl dříve, naleznete zde poměrně hezky vysvětlené příklady z reverzního inženýrství. Řada věcí je bohužel silně závislá na prostředí MS-Windows, ale to je již chyba prostředí, ne autora. Nechybějí ani názvy a popis jednotlivých nástrojů a odkazy na jejich stránky.
Postrádám však odkazy na normy, standardy apod. Hodně je to znát v kapitole
o protikopírovacích ochranách datových CD, kde by nebylo špatné uvést nějaký
ten odkaz na ISO 9660, joliet, rockridge, (co že to používá MAC?) a další.
Podobný stav je i v kapitole o šifrování. Jsou zde sice zmíněny šifrovací
algoritmy (např. BlowFish, DES, 3DES, chybí zde RSA, které je samostatně
vysvětleno později), ale opět chybí odkazy na normy, standardy, stránky,
RFC apod. Škoda. U DES si dovolím podotknout, že prolomitelný sice je, ale
nějak v knize postrádám právě ty podmínky, za nichž by se vám prolomení
mohlo i podařit. Určitě to nestihnete na zastávce autobusu
Hezkým zpestřením je i kapitola o známých crackerech a crackerských skupinách. Opět se zde projevuje rozdílnost světů. Já zde například postrádám Binary Division...
Co dodat závěrem? To hlavní, kniha nepojednává o crackingu, ale o reverzním inženýrství. Druhým hlavním faktem je, že kniha je bohužel zaměřena jen na jeden operační systém a tím je MS-Windows (dobře, tak řada MS-Windows). Kniha je dobře napsaná a pokud se přenesete přes fakt, že jaksi není univerzální (ruku na srdce, reverzní inženýrství není univerzální záležitost) a příklady jsou zaměřeny jen na jeden operační systém, pak bude vhodným doplňkem vaší knihovny.
Autor: | Jakub Zemánek |
Nakladatelství: | Computer Press |
Cena: | 369,- Kč / 553,- Sk |
Datum vydání: | 2002 |
Počet stran: | 313 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: