V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Musím říci, že při psaní této recenze jsem dlouho váhal. Není to dáno ani
tak faktem, že bych snad nevěděl, co napsat. Je to dáno spíše zamyšlením nad
rozdílností několika světů, mohu-li tak nazvat ono jádro
pudla. V podstatě jde o to, že kniha samotná by se spíše měla jmenovat
Reverzní inženýrství ve světě MS-Windows. Cítíte ten rozdíl? Teď už
zkrátka nebudete očekávat něco o síťových službách a protokolech, nebudete
očekávat nezávislost na operačním systému. Zkrátka víte, že dostanete jen
střípek mozaiky a víte, který to bude. Ale pojďme pěkně popořádku.
Kniha je poměrně pěkně napsaná, nicméně nepopisuje to, co slibuje. Slibuje totiž cracking bez tajemství, ale cracking je poměrně široký pojem. Pokud by obsahovala již výše uvedené, pak si troufám tvrdit, že je výborným doplňkem domácí knihovny každého profesionála nebo fandy z oblasti informačních technologií. Ovšem zde musím autorovi vytknout, že zaměňuje pojmy hacker, cracker a reverzní inženýrství. Jde skutečně o tři samostatné oblasti a dobrý popis nalezneme (v důvěrně známém) jargon file:
Vysvětlení pojmu Reverse-engineering na Jargon File nenajdete a zde nabídnu jednu malou soutěžní otázku: Co myslíte, proč? Ale nebuďte smutní. Základní vysvětlení můžete nalézt v odkazu, který mi poskytl Google (www.google.com). Vyhledávací řetězec byl reverse-engineering.
Jak jsem již uvedl dříve, naleznete zde poměrně hezky vysvětlené příklady z reverzního inženýrství. Řada věcí je bohužel silně závislá na prostředí MS-Windows, ale to je již chyba prostředí, ne autora. Nechybějí ani názvy a popis jednotlivých nástrojů a odkazy na jejich stránky.
Postrádám však odkazy na normy, standardy apod. Hodně je to znát v kapitole
o protikopírovacích ochranách datových CD, kde by nebylo špatné uvést nějaký
ten odkaz na ISO 9660, joliet, rockridge, (co že to používá MAC?) a další.
Podobný stav je i v kapitole o šifrování. Jsou zde sice zmíněny šifrovací
algoritmy (např. BlowFish, DES, 3DES, chybí zde RSA, které je samostatně
vysvětleno později), ale opět chybí odkazy na normy, standardy, stránky,
RFC apod. Škoda. U DES si dovolím podotknout, že prolomitelný sice je, ale
nějak v knize postrádám právě ty podmínky, za nichž by se vám prolomení
mohlo i podařit. Určitě to nestihnete na zastávce autobusu
Hezkým zpestřením je i kapitola o známých crackerech a crackerských skupinách. Opět se zde projevuje rozdílnost světů. Já zde například postrádám Binary Division...
Co dodat závěrem? To hlavní, kniha nepojednává o crackingu, ale o reverzním inženýrství. Druhým hlavním faktem je, že kniha je bohužel zaměřena jen na jeden operační systém a tím je MS-Windows (dobře, tak řada MS-Windows). Kniha je dobře napsaná a pokud se přenesete přes fakt, že jaksi není univerzální (ruku na srdce, reverzní inženýrství není univerzální záležitost) a příklady jsou zaměřeny jen na jeden operační systém, pak bude vhodným doplňkem vaší knihovny.
Autor: | Jakub Zemánek |
Nakladatelství: | Computer Press |
Cena: | 369,- Kč / 553,- Sk |
Datum vydání: | 2002 |
Počet stran: | 313 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: