raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Ve velmi zelené krabici máme po otevření a odsouhlasení licence k dispozici 7CD a 1DVD. A k tomu dvě knížečky "Uživatelská příručka" (170 stran) a "Příručka správce systému" (410 stran), obě v českém jazyce. Tyto dvě knížečky jsou opravdovým mistrovským kouskem, začínajícím uživatelům je můžu jen doporučit.
Instalace probíhá celá v grafickém prostředí. Je zde sice možnost i textové instalace, ale nač se připravit o pěkné obrázky. Distribuce je kompletně počeštěna. U každé obrazovky instalátoru je buď přímo nápověda v levé části, nebo je tam vždy tlačítko s nápovědou. Jako první si instalátor YaST sám zjistí typ myši a rozvrhne rozložení oddílů na pevném disku. Pokud již máte nějaký ten operační systém nainstalovaný a nemáte volné místo pro vytvoření nového oddílu, tak navrhne možná řešení. To spočívá ve zmenšení již existujících oddílů FAT nebo FAT32 bez ztráty dat! A z vyšetřeného místa si vytvoří vlastní oddíly. Ale nemějte obavy. Všechna tato dosavadní nastavení a rozvržení jsou jen dočasná a pokud se vám to nelíbí, stačí dát zpět nebo instalaci přerušit, takže nemusíte mít obavy ze ztráty dat.
YaST vám nabídne standardní sadu balíčků, které obsahují grafické prostředí, kancelářské aplikace a dokumentaci. Počítejte tak kolem 1,5 - 2GB, což se mi zdá trochu moc na standardní instalaci. A tak není nic jednoduššího, než nepotřebné balíčky odebrat. Až doposud byla veškerá nastavení nezávazná a dala se ještě změnit, ale po následujícím potvrzení, na což vás YaST upozorní, se již vámi navržené změny promítnou do systému. To znamená, že se vytvoří oddíly pro Linux a začnou se kopírovat zvolené balíčky na disk. Balíčky jsou řazeny přehledně do skupin (hry, kancelář, internet atd.). Pokud vyberete některý balíček a ten potřebuje ke svému běhu další balíček (tomu se říká závislost balíčků), tak vás na to YaST upozorní. Doporučuji nechat potřebné balíčky vždy doinstalovat. Vyhnete se tím spoustě problémů.
Ještě musíte vymyslet heslo pro superuživatele root. Hlavně si ho zapamatujte! Pak vytvoříte obyčejného uživatele, pod kterým se budete do systému přihlašovat. Nikdy se nepřihlašujte jako uživatel root pro běžnou práci!
Detekce grafické karty a monitoru proběhla na výbornou. Problém nastane, když chcete zapnout 3D akceleraci. U karet Nvidia a ATI si můžete 3D podporu stáhnout přímo z internetu, mají velikost asi 3 MB (v distribuci tyto ovladače nejsou kvůli licenčním podmínkám). U ostatních karet můžete využít MESA akceleraci.
Síťová karta byla detekována výborně a nastavena tak, jak jsme zvyklí z Windows. Tedy jako DHCP klient (adresu přidělí server). Externí modem nečinil instalátoru žádné problémy (ovšem nesmíte zapomenout jej připojit k PC a zapnout do elektriky, tak jako ostatní externí zařízení, např. skener, tiskárnu). Zvukovou kartu rozpoznal bez zaváhání a nastavil hlasitost.
Jediné, co mi automaticky nerozpoznal, byla tiskárna. Pamatuje sice hodně, ale stále funguje (Hewlett Packard Laser Jet 4L). Tu jsem musel přidat ručně. Bylo to úplně jednoduché, stačilo jen vědět, cože to mám za tiskárnu a kdo ji vyrobil a na kterém portu ji mám připojenou. Nabídlo mi to i zkušební tisk testovací stránky. Doporučuji vytisknout, protože hned víte zda to máte dobře. A pokud je to špatně, tak stačí se vrátit a zkusit jiný ovladač.
Instalátor ještě umí automaticky detekovat ISDN adaptéry a televizní karty. Bohužel žádnou z těchto věcí nevlastním, tak jsem nemohl vyzkoušet, jak dobře mu to půjde. Po instalaci se spustí rovnou grafické prostředí a můžete začít pracovat.
Na instalačních médiích jsou samozřejmě i ostatní správci plochy (Gnome2, Icewm, Blackbox atd.). Kancelářský balík Star Office nahradil plně lokalizovaný Open Office 1.0.1, který v běžných funkcích úplně nahradí Microsoft Office. Open Office umí otevírat i ukládat data ve formátu *.doc, *.xls napsané v Microsoft Office. Plusem této distribuce je, že obsahuje výborný přehrávač MPlayer. Tento umí po dodání kodeků, které naleznete na domovských stránkách přehrávače, přehrávat snad všechny druhy audio, video formátů včetně DVD a DivX filmů a to i s podporou českých titulků s diakritikou! Celá distribuce obsahuje více než 2300 softwarových balíčků. Takže určitě tam každý najde ty programy, které potřebuje. Například grafický editor Gimp podobný Photoshopu, editory HTML, správce souborů ala Windows Commander, webové prohlížeče, přehrávače audio CD, mp3 přehrávače podobné WinAmpu, programy pro skenování, poštovní programy podobné MS Outlooku atd. Práce s těmito programy je popsána v přiložených knížkách.
Bohužel veškeré balíčky i samotné jádro je zkompilováno pro i586 a vyšší. Což znamená, že uživatelé 486 a horších, si tuto distribuci nenainstalují.
Osobně jsem vyzkoušel obě možnosti instalace jak z CD tak i z DVD. A nutno říci, že kromě prohazování sedmi instalačních CD v tom žádný rozdíl není. Ale pokud se později rozhodnete, že si něco doinstalujete do již běžícího systému, tak se DVD určitě zavděčí. Odpadá totiž ono prohazování sedmi CD a vše se zjednoduší a urychlí.
Velkou výhodou je také možnost bezplatné aktualizace nainstalovaných balíčků z distribuce. Tímto ovšem nedisponuje pouze SuSE, ale i ostatní distribuce. K tomu potřebujete pouze internetové připojení. Obsluhu aktualizace zvládne opravdu každý, je totiž součástí "YaST control center" a tudíž klikací. Výhoda je v tom, že vám distribuce "nestárne" a zůstává aktuální.
Celkově bych tuto distribuci označil za velmi hodnotnou. Během instalace se nevyskytly žádné chyby. Standardní instalace by mohla zabírat mnohem méně místa na disku. Uvítal bych i možnost jednodušší volby mezi správci prostředí. Přece jenom po začátečníkovi nemůžeme chtít, aby věděl, které že to balíčky potřebuje třeba pro BlackBox, nebo Gnome2.
A co za to? Za celou distribuci zaplatíte Kč 2550,-. Může se to jevit jako dost peněz ve světě linuxu, ve kterém platí, že linux je zadarmo. Ano linux je zadarmo, ale nesmíte zapomenout, že platíte za 7 CD, 1 DVD, YaST2 a dvě vynikající knížky, které nikde jinde neseženete. Dále 90 dní instalační podpory a bezplatnou online aktualizaci. Tohle například u nejmenovaného okenního systému nemáte a stojí dvakrát tolik :) Nehledě na to, že jak již máte SuSE 8.1 koupené, tak ho můžete nainstalovat kolika kamarádům chcete.
Pro pokročilejší uživatele následuje pár technických dat:
Linuxové jádro 2.4.19, glibc 2.2.5, gcc 3.2, Apache 1.3.20 a 2.0.40, Samba 2.2.5, XFree86 4.2.0, KDE 3.0.3. Open Office 1.0.1, Mplayer-0.90pre6
K recenzi zapůjčila společnost SuSE ČR s.r.o.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
.
)
- mplayer mi po nainstalování nefungoval. Nevím jestli mu chyběl nějaký balíček (pak by byla chyba v definici závislostí mezi balíky), nebo opravdu funkční není. Stáhnul jsem si z ftp.mplayerhq.hu nejnovější verzi, zkompiloval a je po problému.
).