Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 17:39
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 601: Teorie herXKCD česky.
Jaderné noviny – 18. 10. 2012: Řešení nedostatku v návrhu epollAktuální verze jádra: 3.7-rc1. Citáty týdne: Paul McKenney, Rusty Russell, Ted Ts'o, Hugh Dickins, Stephan Mueller, Greg Kroah-Hartman. Nový návrh kernel_thread/execve od Ala Vira. Závěr začleňovacího okna řady 3.7. Aplikace s vlákny a EPOLL_CTL_DISABLE.
Unixové nástroje – 23 (chattr, setfattr)Tentokrát se podíváme na nástroje ovlivňující (rozšířené) atributy souborů.
Replikace databáze MySQLV tomto článku si popíšeme master-slave replikaci databáze MySQL – co to vlastně je, jak to probíhá, jaké jsou výhody a nevýhody a jak něco takového nakonfigurovat.
Komiks xkcd 594: PeriodaXKCD česky.
HW novinky: první důkaz faktického Intelova monopolu v hi-end x86 desktopuIntel Ivy Bridge-E bude mít jen 6 aktivních jader (12× HT). Opět potvrzeno z úst nejvyšších: GPU Nvidia ponesou ARM jádra. Intel vyzve ARM a všechny ostatní 48jádrovým ultramobilním CPU.
Linus Torvalds se opět rozhodl ozkoušet KDE, a to po svém dřívějším úniku ke konzervativnějšímu Xfce. Některé možnosti nastavení mu v KDE připadají přitažené za vlasy: například možnost libovolně rotovat s widgety na ploše.
Vyšel Asterisk 11. Přibyla například podpora pro WebRTC, Jingle nebo DTLS-SRTP. Tato verze bude podporována po dobu čtyř let.
Futuristická závodní hra CoreBreach je nyní open source. Zvláštností této hry je to, že byla původně napsána pro OS X a na Linux byla portována díky GNUstep. Hra je pod licencí GNU GPL a 3D engine je pod licencí MIT.
Phoronix informuje o novém jazyku, který můžete překládat pomocí kompilátorové infrastruktury LLVM. Je jím ESL (Embedded Systems Language), nový programovací jazyk, který například umožňuje vynutit vlastní reprezentaci datových typů. Můžete určit nejen endianitu, ale dokonce i přímo přesné uložení jednotlivých bitů. Jazyk a front end pro LLVM vytváří Brian G. Lucas.
Cubieboard, zajímavá alternativa k Raspberry Pi, je nyní dostupný. Výhodou je přítomnost SATA portu a také výrazně vyšší výkon. Během listopadu bude k dostání. Objednávat můžete na serveru indiegogo.com.
Ačkoliv bylo oznámeno ukončení vývoje Ubuntu Tweak, byla vydána další verze s číslem 0.8.2. Mezi hlavní novinky patří podpora pro Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal“ (například snadné vypnutí integrace Ubuntu Web Apps), odstranění některých voleb, které v nové verzi Ubuntu nefungují, opravy chyb a další. Podrobnosti naleznete v oznámení a poznámkách k vydání. Zdroj: The H Open.
Herb Sutter na konferenci Build 2012 představil (videozáznam) výhled do budoucího vývoje jazyka C++. Příští verze standardu by měla být označena C++17, což naznačuje, že by měla být vydána v roce 2017. V roce 2014 by pak měla vyjít aktualizace současné verze. Ta by měla přinést převážně opravy chyb, ale také několik nových vlastností.
Během EFL Developer Day v Barceloně byla po mnoha letech vývoje oznámena alfaverze E17 1.0 — tím se toto velmi lehké desktopové prostředí významně posunulo ke stabilnímu vydání.
Evropská Nadace pro Svobodný software (FSFE) ve svém listopadovém zpravodaji píše mimo jiné o kampani Osvoboď svůj Android! a souvisejících právních otázkách. Dle právní analýzy FSFE (Matija Šuklje a Carlo Piana) není v rámci EU získání práv administrátora (rooting) na vašem zařízení, např. na mobilním telefonu, nebo přeinstalování softwaru ve vašem zařízení (flashing), důvodem ztráty záruky.
Jeff Hoogland na svém blogu cituje zmínky o GNU/Linuxu z učebnice pro manažery nazvané Experiencing MIS, kterou ve škole dostala jeho snoubenka. Učebnice například sděluje, že GNU/Linux je používán ojediněle, a to převážně tam, kde je velmi omezený rozpočet. Dále se můžete mimo jiné dozvědět, že na vývoji tohoto operačního systému pracuje volně spojená skupina programátorů-dobrovolníků. Autorem této knihy je David Kroenke.
Hewlett Packard sa stal platinovým členom konzorcia The Linux Foundation zastrešujúceho vývoj Linuxu, napríklad aj zamestnávaním vývojárov ako Linus Torvalds alebo Greg Kroah-Hartman. HP už bolo predtým zlatým členom.
Vývojáři Arch Linuxu zveřejnili nový instalační obraz označený 2012.11.01. K novinkám patří linuxové jádro verze 3.6 a parametr, který zajístí, že se při bootu nenačte celý instalátor do operační paměti, což může být užitečné na strojích s velmi malou RAM. Stahujte z webu distribuce.
Díky spolupráci s BUT Speech@FIT budou záznamy z letošního LinuxAltu opatřeny titulky a zveřejněny také na SuperLectures. Najde se pomocník z Brna pro časovou synchronizaci? Odhad je 3-4 hodiny práce (schválně, kolik bude koeficient ;) ). Nabídky na info@linuxalt.cz
Místopředseda ODS JUDr. Pavel Blažek ve svém nominačním projevu označil Internet za "vážnou hrubou hrozbu demokracie". Vadí mu, že jsou noví političtí kandidádi na Internetu očerňováni. Volá po vyvážení svobody slova a ochrany osobnosti.
Vyšla třetí aktualizace aplikací, prostředí a knihoven KDE řady 4.9. Tradičně obsahuje opravy chyb a aktualizace překladů.
Třiadvacítková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 23.0.1271.64 opraveno 14 bezpečnostních chyb. Nálezcům 6 z nich bylo vyplaceno dohromady 9 000 dolarů. Byla nalezena chyba v Mac OS. Nová řada Chrome přináší podporu Do Not Track (Nesledovat). Nejviditelnější novinkou je zobrazení oprávnění souvisejících z daným webem a samozřejmě možnost jejich nastavení po kliknutí na ikonu v adresním řádku. Díky vylepšením v dekódování videa na GPU (jenom Windows) vydrží baterie v notebooku o něco déle. Více na oficiálním blogu.
Steam klient pro Linux oficiálně vstoupil do neveřejné betaverze. Vybraní zájemci obdrželi pozvánky; vybíralo se ze 60 000 zájemců, drtivá většina z nich prý používá Ubuntu.
Současně se spuštěním uzavřené bety klienta Steam pro Linux vypustila NVIDIA tiskovou zprávu o navýšení herního výkonu ve svých ovladačích verze 310.14. Ve hře Left for Dead 2 jde o nárůst výkonu o více než 100 %, s čímž se pojí i rychlejší načítání.
Sdružení CZ.NIC zveřejnilo na adrese www.nic.cz/it12/ oficiální webovou prezentaci nadcházejícího pátého ročníku konference Internet a Technologie (12). Na stránkách je možné se seznámit s finální podobou programu včetně časového harmonogramu jednotlivých přednášek. Součástí stránek je také registrační formulář pro přihlášení na akci. Konferenci Internet a Technologie 12 pořádají 24. listopadu společně sdružení CZ.NIC a CESNET. Oficiálním partnerem akce je Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, na jejíž půdě se bude jubilejní setkání fanoušků internetových technologie konat.
„Většinu příspěvků naplánovaných v programu propojí návaznost na spolupráci s akademickým prostředím a open source projekty určené odborné komunitě aktivní v oblasti internetových technologií. Z těchto úhlů pohledu se budeme věnovat například problematice certifikátů a jejich možnému uložení do DNS, stavu vývoje BINDu 10, nové směrovací infrastruktuře LISP či informacím získaným z provozu DNS. V programu konference bude také přednáška nestora českého internetu Jiřího Peterky při příležitosti registrace milionté domén .CZ,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC. Součástí konference budou vedle hlavního programu také workshopy. V jejich průběhu se budou členové Laboratoří CZ.NIC věnovat DNS serveru Knot a routovacímu démonu BIRD. Workshopy se zaměří zejména na praktické ukázky využití technologií, zájemci o účast na nich by si proto měli přinést vlastní počítače. Mediálními partnery konference Internet a Technologie 12 jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.cz.Po 10 týdnech od restartu vývoje kapesní distribuce Slax vydává Tomáš Matějíček Slax 7 release candidate 1. Oproti předchozí testovací verzi už obsahuje běžné KDE aplikace, Pidgin, Firefox, Mplayer a další. ISO obraz (32bit, 64bit) má necelých 190 MiB a měl by tedy jít spustit na systémech s alespoň 256 MiB RAM. Kromě dokončení samotné distribuce je ještě v plánu přepsání webových stránek www.slax.org.
Rádi byste na své Malině vyzkoušeli něco nového, pardon, pětadvacetiletého? Byl představen RISC OS pro Raspberry Pi. První verze operačního systému RISC OS byla představena již v roce 1987. RISC OS pro Raspberry Pi je ke stažení na oficiálních stránkách Raspberry Pi.
6.listopadu, se dvanáctidenním zpožděním vyšla druhá alfa verze dlouho očekávané Mandrivy 2012 s kódovým označením "Unnamed loser", obsahující mimo jiné KDE 4.9.2. Případní zájemci mohou stahovat jak verzi i586 dual CD tak 64bit DVD. Více informací k vydání najdete na Distrowatch.com.
AMD zavřelo své německé vývojové centrum zaměřené na výzkum operačních systémů. Zde se primárně pracovalo na vývoji linuxového jádra se zaměřením na serverové nasazení.
Datum vydání Fedory 18 bylo opět posunuto. Rozhodli o tom členové FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) na včerejším mítinku. Je nutné doladit nový instalátor, nástroj pro upgrade a podporu Secure Boot. Podrobnosti na Fedora.cz.
Další díl Humble Bundle je tady, opět nabízí sadu indie her za cenu, kterou si sami zvolíte. Tentokrát nabízí Splice, Eufloria, Waking Mars, Superbrothers: Sword & Sworcery EP, Crayon Physics Deluxe a pokud zaplatíte více než je průměr, dostanete navíc Machinarium. Hry jsou k dispozici bez DRM pro Android, Linux, Mac i Windows.
Dnes probíhá testovací den GNOME 3.6, který bude pokračovat až do pátku. Cílem testovacího dne je seznámit uživatele s novinkami v GNOME 3.6 a umožnit jim najít a nahlásit případné chyby před finálním vydáním Fedory. Zapojit se.
Port Qt na Android nazvaný Necessitas se stal součástí projektu Qt.
Po 4 letech příprav a testů australská vláda nakonec zavrhla plán povinné státní cenzury Internetu. Vláda prý využije pouze možností daných již současnou telekomunikační legislativou a nebude vytvářet speciální zákon na filtrování Internetu. Místo vlastního rozsáhlého tajného blacklistu chce nyní blokovat pouze stránky z blacklistu "nejhorší z nejhorších" udržovaného Interpolem. Více viz Ars Technica.
Patentový troll TQP Development vyžaduje poplatky za využití SSL a TLS. Žaluje firmy jako Intel, Google, Apple, eBay, Expedia, Yelp, MovieTickets.com a stovky dalších za využití SSL/TLS na jejich webových stránkách. TQP Development žaloval stovky firem již v minulosti (od roku 2008) a mnoho z nich s ním uzavřelo důvěrné mimosoudní vyrovnání (mezi nimi v jednom případě i Apple). Více viz článek na Ars Technica.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Doporucte tiskarnu | 29 | včera 23:19 |
Výběr nového PC | 27 | 8.11. 08:56 |
Výkon RAID1 SAS vs. SATA a SSD | 0 | 7.11. 12:13 |
Debrick routeru | 22 | 8.11. 23:14 |
Lacný PC pre programátora-študenta do 300€ | 16 | včera 20:09 |
UBNT NanoBridge M5 | 2 | včera 19:43 |
Přehřívající se Opterony | 15 | včera 11:38 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
záťaž > nice --19 > INSERT INTO maintab2 SELECT * FROM tab1 až tab21 | 4 | včera 16:59 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
jednoduchý robot | 8 | 5.11. 13:12 |
QT a paintEvent | 2 | 4.11. 17:09 |
Perl - konverze hex html entity na znak | 2 | 4.11. 10:40 |
Proč echo vypisuje proměnnou jen u některých kláves? | 17 | 6.11. 21:13 |
Ubuntu Python USB HID změna přístupových práv | 1 | 6.11. 10:53 |
Problém s IF | 6 | 7.11. 15:32 |
/proc/kallsyms a EXPORT_SYMBOL (volání neexportovaného symbolu) | 17 | včera 12:11 |
Diagnostika PC | 2 | 8.11. 12:43 |
Nefunkční script v shelu | 13 | 8.11. 16:42 |
Objasnění kódu | 5 | včera 00:53 |
Náhrada za eval | 8 | včera 20:46 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.