Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:51
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 26. 9. 2013: Když ABI nejde nerozbítAktuální verze jádra: 3.12-rc2. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton, James Mickens. Garrett: Implementace bootování do Zorku přes UEFI. NVIDIA poskytne dokumentaci projektu Nouveau. Oprava ABI v perf.
Linuxové fotonovinky: nový Shotwell, digiKam či darktablePo necelém čtvrt roce se vracíme s třetím dílem přehledu novinek ve foto aplikacích pro Linux. Za tu dobu mnohé programy jen v tichosti odpočívaly někde na rozehřáté pláži u moře, jiní se ale činili. Vyšly hned tři verze digiKamu, nový ImageMagick, darktable a také třeba celá várka verzí VueScanu…
Komiks xkcd 1252: Zvýšené rizikoXKCD česky.
TeX – 2 (něcoTeX)Učiníme-li první procházku po TeXové distribuci, záhy narazíme na pojmy LaTeX, AMSTeX, eTeX, pdfTeX, encTeX, ConTeXt, LuaTeX, XeTeX, XeLaTeX a mnohé další. V krátkosti si tyto pojmy vysvětlíme.
HW novinky: Radeon R9 290X obrazemPomalu se blíží moment, kdy AMD vypustí do prodeje nový hi-end s novým GPU, Radeon R9 290X „Hawaii“. Na internetech se tak již nyní povalují vedle oficiálně prozrazených specifikací také fotografie referenčního modelu ukazující obrovské GPU, 512bitovou paměťovou sběrnici i napájecí kaskádu…
Valve zveřejnilo videoukázku ovládání počítačových her Portal 2, Civilization V a Counter-Strike: Global Offensive pomocí herního ovladače Steam Controller. [Slashdot]
V květnu 2011 byl představen JS/Linux, emulátor x86 napsaný v JavaScriptu, jenž umožňuje spouštět Linux ve webovém prohlížeči. Phoronix včera představil jor1k, v JavaScriptu napsaný emulátor OpenRISC 1000, jenž umožňuje totéž. Na demo stránce lze navíc vybrat základní X Window System s glxgears nebo také Wayland a Weston. Více informací na wiki stránkách projektu jor1k.
Na webu TuxRadar nedávno vyšel rozhovor z časopisu Linux Format. Karen Sandler z GNOME Foundation v něm hovořila především o proprietárním softwaru v lékařských zařízeních — sama používá defibrilátor — a jejich bezpečnosti a selháních kvůli chybám v softwaru.
Vyšla Samba 4.1. Nabízí klientské nástroje pro SMB2 a SMB3, podporu šifrování v SMB3 (kromě původního unixového rozšíření), podporu replikace databáze adresářů nebo integraci s Btrfs.
Jak se plány Valve na linuxové herní systémy začínají čím dál více rýsovat, tak herní studia začínají vyjadřovat Linuxu svou podporu. Tentokrát svůj silný zájem o Linux projevila firma DICE, která vyvíjí herní sérii Battlefield.
Google v pátek 11. 10. upravil podminky používaní svých služeb. Nově například zavedl účet na Google+ uživatelům, kteří ho dosud neměli. Dále v listopadu ukončí službu iGoogle.
Byla vydána nová vanilla linuxová jádra 3.11.5, 3.10.16, 3.4.66 a 3.0.100. Dle Grega Kroah-Hartmana musí všichni uživatelé vanilla jader aktualizovat. Podpora řady 3.0.x končí. Uživatelům se doporučuje přechod na 3.4.x nebo 3.10.x. Podpora řady 3.10.x je plánována do září 2015.
Na webu akce LinuxAlt, která proběhne první listopadový víkend v Brně, byl zveřejněn přehled přednášek a workshopů včetně rozvrhů. Můžete se (volitelně) registrovat.
Byla zveřejněna analýza kvality generátoru náhodných čísel na Linuxu (/dev/random a /dev/urandom). Ukázány jsou útoky možné díky zranitelnostem v odhadu entropie (entropy estimator) a interní funkce, která míchá data. Není ale jisté, jestli by tyto nedostatky byly reálně zneužitelné.
Richard M. Stallman vydal článek na Wired.com na téma "Kolik špehování demokracie ustojí?". Upozorňuje ve něm například na zhoršující se postavení tzv. whistleblowerů ve společnosti, kde je každý sledován. Dále poukazuje na to, že shromažďovaná data budou vždy zneužívána. Na závěr se věnuje tomu, jak by podle něj měly věci fungovat.
Byla vydána verze 1.2 hudebního přehrávače a správce hudební sbírky Clementine. Nová verze je kompatibilní s aplikací Clementine Remote pro Android, jež umožňuje ovládat Clementine vzdáleně ze zařízení s Androidem. Přidána byla podpora pro Subsonic. Nově lze poslouchat hudbu uloženou v Box, Dropbox, Skydrive a Ubuntu One. Novinkou je karta Seznamy skladeb. Více v úplném seznamu změn.
V rámci organizace RIPE NCC, spravující mimo jiné registr IP adres pro Evropu a Blízký východ, vznikla nedávno pracovní skupina věnující se open source. U jejího zrodu stáli pánové Martin Winter a Ondřej Filip. Oba internetoví odborníci se dlouhodobě věnují open source a to konkrétně projektům Quagga (Martin Winter) a BIRD (Ondřej Filip). Protože se se svými aktivitami nemohli v rámci RIPE NCC zapojit do již založených pracovních skupin, rozhodli se vytvořit vlastní WG věnovanou pouze open source.
O vzniku pracovní skupiny s oficiálním názvem Open Source Working Group je aktuální blogpost Ondřeje Filipa. V jeho závěru potom výkonný ředitel CZ.NIC a dlouholetý zastánce open source technologií dodává: „A zítra (16.10.) v 8:00 našeho času bude v rámci RIPE meetingu 67 v Athénách první plný běh této pracovní skupiny. Pokud Vás tedy open source týkající se síťových záležitostí zajímá, můžete se podívat i vzdáleně, celý RIPE meeting lze sledovat na tomto URL.“5. 11. 2014 bude "zmražen" současný Debian testing – Jessie. Mezi navrhované cíle pro Jessie patří např.: plná podpora systemd, build i pomocí clang, podpora SELinux, pokračování v hardening ELF binárek, podpora CC/CXX flagů v debian/rules.
Více info na Bits from the Release Team (Jessie freeze info) a Freeze Policy for Jessie.LvB vás zve na 97. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 18. října od 18 hodin v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80. Těšíme se na vás.
Tým projektu Apache CloudStack uvolnil 1. října 2013 verzi 4.2. Tato verze je již třetí od 6. listopadu 2012, kdy tento projet opustil Apache Incubator.
Oracle vydal verzi 4.3.0 svého virtualizačního softwaru Oracle VM VirtualBox (tisková zpráva). Nová verze přináší podporu vícedotykového ovládání, jelikož dokáže emulovat multidotykový USB tablet. Vylepšeno bylo síťování. Hostované systémy mohou být propojeny privátní sítí. K sejmutí obrazovky přibyla možnost zachytávání videa ve formátu WebM. Přidána byla podpora virtuální webové kamery. Vylepšena byla 3D grafická akcelerace pro Ubuntu a Fedoru. Přidána byla podpora Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 a Mac OS X 10.9. Více v úplném seznamu změn.
A je to tu zase, blíží se nové vydání operačního systému Ubuntu 13.10, které nese označení Saucy Salamander. Stejně jako u předchozích vydání, tak i tento půlrok, pro vás připravíme další release párty. V České republice jde již, nebojím se napsat, o tradiční akci, kde máte možnost potkat zajímavé lidi z naší komunity, vyslechnout si zajímavé přednášky, či jen tak popovídat u dobrého jídla a pití. RP se koná 26. října v obchodním centru SAPA v Libušské ulici č.p. 319 na Praze 4. Podrobnosti a popis, jak se na místo dostanete, naleznete na našem webu.
Lze věřit TrueCryptu, open-source nástroji pro šifrování dat? Byl někdy proveden jeho bezpečnostní audit? Webová stránka Is TrueCrypt Audited Yet? tvrdí, že ne. Její tvůrci, Kenn White a Matthew Green, spustili dvě kampaně, první na Fundfill a druhou na Indiegogo, jejíž cílem je získat peníze na opravdový bezpečnostní audit TrueCryptu. [Ars Technica, Slashdot]
Titulek této zprávy je zároveň názvem dnešního blogpostu Ondřeje Filipa z CZ.NIC. Informace vycházejí z výzkumu Geoffa Hustona týkající se validace DNSSEC. Výkonný ředitel správce registru domény .CZ komentuje výsledek těmito slovy: „Z určitého pohledu to není špatný výsledek. Na prvních šesti místech jsou země, u kterých se to více méně očekávalo. Snad jen trochu překvapivý je Vietnam, ale zde je vysvětlením velká popularita resolverů Googlu, které DNSSEC validují. Na druhou stranu jsem přeci jenom trochu doufal, že země s nejvyšším podílem podepsaných domén v národní doméně bude alespoň na bedně. Inu ještě máme co zlepšovat.“ Žebříček zemí, odkazy na zajímavé prezentace a další informace jsou k dispozici na blogu CZ.NIC.
Byly zveřejněny prezentace a videa z letošní konference linuxových instalatérů (Linux Plumbers Conference 2013), jež proběhla ve dnech 18. až 20. září v New Orleans.
Byla spuštěna další Humble Bundle akce. Tentokrát nabízí Anodyne, Incredipede, Greed Corp, Ticket to Ride a při platbě nad průměr ještě Worms: Reloaded a The Bard's Tale. Všechny hry jsou dostupné pro Win, Mac, Linux i Android.
Oficiálně vyšlo Ubuntu 13.10 (jak desktopová, tak serverová varianta) a jeho deriváty jako Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu GNOME aj. Další distribuce na něm založené budou následovat v příštích měsících, např. Linux Mint 16 v listopadu. Toto vydání bude oficiálně podporováno pouze do července 2014.
Na oficiálním blogu projektu Wireshark vyšla zpráva o přechodu na Qt. Tento program vždy tradičně používal GTK+, ale potýká se s nedostatky GTK+. Už teď je možné si Qt GUI nainstalovat, ale teprve se na něm pracuje.
Po třech letech plíživého vývoje vyšla opravná verze konzolového e-mailového klientu Mutt 1.5.22.
GUG.cz ve spolupráci s českou pobočkou Google pořádá v sobotu 23. listopadu 2013 v Národním domě na Vinohradech podzimní vývojářský festival DevFest Praha 2013. Těšit se můžete na den plný technologií, zážitků, networkingu, přednášek a kódu (v uvedeném pořadí). Registrace je sice zdarma, ale povinná.
Z Googlu tentokrát přijede přednášet Danut Enachioiu, který se věnuje interním systémům Googlu. Jeho kolega Filip Hráček přiblíží jazyk Dart. Těšit se můžete i na Michala Špačka a téma online bezpečnost, Rikiho Fridricha s Robinem Pokorným a jejich vývoj pro Chrome, Františka Fuku, který poodkryje taje jazyka Lua, a mnoho dalších skvělých lidí.
Organizátoři festivalu DevFest se snaží již tradičně dát důraz na doprovodný program, přičemž v plánu jsou jak ověřené, tak i nové věci. Navštívit můžete například #FailCon, neboli rychlé, inspirativní talky úspěšných lidí o svých životních nebo pracovních failech, FightClub, tedy realtime souboj vývojářů mobilních aplikací, či GUGCamp, přehlídku nejzajímavějších aplikací, využívajících libovolnou Google technologii. Přichystána je i řada dalších věcí, které teprve čekají na zveřejnění.
Více informací získáte na webu DevFest.cz, GUG.cz nebo na G+ kanále GUG.cz.
Bylo vyhlášeno již 7. kolo programu Outreach Program for Women, jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru více žen. Za tři měsíce práce, od 10. prosince 2013 do 10. března 2014, na projektech Debian, Fedora, GNOME, Linux Kernel, Mozilla, OpenStack, Wikimedia a Xen mohou získat 5000 USD. Přihlášky lze podat do 11. listopadu 2013.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
n900 | 12 | 16.10. 21:08 |
NAS pro CCTV | 1 | 14.10. 20:59 |
Špatně fungující USB? | 11 | včera 11:36 |
Raspberry pi, SD karta Kingston 4GB a SD čtečky. | 6 | včera 18:28 |
Pevný disk není detekován na jednom počítači, na ostatních ano | 6 | včera 13:50 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL/MariaDB ROUND | 5 | 17.10. 12:53 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak na define v php | 4 | 12.10. 22:20 |
cron + php | 4 | 13.10. 15:17 |
Problém v PHP s třídou | 15 | 13.10. 22:02 |
Python - kontrola, zhodnocení, připomínky | 11 | 15.10. 17:59 |
c++ ciferny soucet | 6 | 14.10. 16:20 |
Jak dostat do třídy instanci své třídy v php | 12 | 14.10. 07:16 |
PHP - parsování vnořeného pole za určitých podmínek | 1 | 14.10. 20:08 |
GPL modul v proprietárním softwaru | 67 | včera 14:34 |
PHP a velky metody uvnitr class | 5 | 15.10. 10:03 |
Rozdělení proměnné v php | 3 | 15.10. 13:11 |
PHP - Nejde zapsat parametr do class | 7 | 15.10. 20:35 |
PHP 5.2.6 nezvládá průhledné PNG, lze script řešit jinak? | 1 | 15.10. 20:04 |
Jak na instance v php | 12 | 17.10. 20:55 |
ModSecurity a dlhý text | 5 | 17.10. 15:12 |
python pygtk nejde deiconify pri pouziti threading | 4 | 17.10. 22:46 |
C++ audit zdrojovych kodu | 5 | včera 16:33 |
Perl SNMP | 0 | včera 21:26 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Sparc Enterprise M3000, M4000, T5240 - alternativni OS | 6 | včera 15:19 |
Konfigurace schranky/clipboardu v X | 0 | včera 22:41 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.