abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 569 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

    25.4. | Redakce | Různé | 1919×

    Nová pozorování mají potvrzovat dimethylsulfid na exoplanetě K2-18b, jde o biosignaturu. Evropa vyvine vlastní procesory pro superpočítače.

    Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

    Nová metoda je založená na manipulaci s kvantovým stavem elektronů v krystalech pomocí jejich osvitu infračerveným světlem ve formě krátkých pulzů. Ukazuje se, že pokud elektrony rozkmitáme elektrickým polem pulzu v určitém směru, dochází k jejich přeuspořádání v tzv. reciprokém prostoru a jsme schopni ovládat směr jejich vlnového vektoru, který je možné použít jako bit informace.

    Pravlk obrovský možná nevstal z mrtvých, ale stejně je to fascinující

    Jak již proběhlo médii, firma Colosal Bioscience představila už půlroční vlčata – nebo snad pravlčata, tedy jedince napodobující pravlka obrovského (Canis dirus, dire wolf), zřejmě největší psovitou šelmu všech dob, Colosal Bioscience si již získala pozornost myší s mamutí srstí. Můžeme se tedy těšit na zmrtvýchvstání nejen mamuta, ale třeba i vakovlka?

    Nová pozorování mají potvrzovat dimethylsulfid na exoplanetě K2-18b, jde o biosignaturu

    Na základě dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba astronomové detekovali chemické otisky dimethylsulfidu a/nebo dimethyldisulfidu v atmosféře exoplanety K2-18b, která obíhá kolem své hvězdy v obyvatelné zóně. Na Zemi jsou DMS a DMDS produkovány pouze biologickou cestou, především mikrobiálním životem. Vzhledem ke všemu, co o této planetě víme, je hyceánský svět s oceánem, který se hemží životem, scénářem, který nejlépe odpovídá údajům, jež máme k dispozici, praví vědci.

    Velké překvapení: astronomové našli planetu na kolmé dráze kolem dvojice hvězd

    V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. Již dříve se objevily náznaky, že by mohly existovat planety na kolmých neboli polárních drahách kolem dvojhvězd: teoreticky jsou tyto dráhy stabilní a byly objeveny planetární disky na polárních drahách kolem hvězdných párů. Dosud jsme však postrádali jasné důkazy, že tyto polární planety skutečně existují.

    Krátce

    Čína plánuje mise zaměřené na hledání života. První misí z této řady je Tianwen-3, která má na Zemi dopravit vzorky z Marsu.

    Boseho sklo, nová fáze hmoty ve 2D. Boseho sklo má některé vlastnosti skla a všechny částice jsou v něm lokalizovány. Tedy že žádná částice v systému se nemísí se svými sousedy. Kdyby byla káva lokalizovaná, pak by při míchání mléka do kafe navždy zůstal svzor černých a bílých pruhů.

    Asymetrie galaxie v Andromedě mate kosmology. Galaxie v Andromedě je obklopena souhvězdím trpasličích galaxií, které jsou uspořádány velmi asymetricky, „šikmo“. Analýza kosmologických simulací odhalila, že tento stupeň asymetrie se vyskytuje pouze u 0,3 % podobných systémů…

    Skládání RNA při nízkých teplotách možná vrhá nové světlo na dávnou biochemii. Studie odhalila, že sekvence RNA, které normálně vytvářejí nejčastěji vlákna, respektive vlásenky, začínají při teplotě pod 20 °C zaujímat jiné, kompaktnější struktury.

    Výbuch Vesuvu: Jak se z mozku může stát sklo. Unikátní tmavě zbarvené organické sklo nalezené uvnitř lebky člověka, který zemřel v Herculaneu během erupce Vesuvu v roce 79 n. l., pravděpodobně vzniklo, když dotyčného zabil velmi horký, ale krátce trvající oblak popela.

    Lidé vnímají spíše situaci než samotného psa. Lidé a psi spolu žijí tak dlouho a mnoho z nás má ke svým psům tak těsný vztah, že si podivuhodně rozumíme. Někdy ovšem také ne, respektive si to lidé jenom myslí.

    Český tým z FEL ČVUT v Abú Dhabí pronikl mezi absolutní světovou špičku autonomních dronů. Velkou výzvou byla disciplína slalomu na čas mezi vzdálenými brankami, ve které autonomní drony často bojují s omezenou schopností orientace – senzory totiž mnohdy nedokážou detekovat překážky ve větší vzdálenosti.

    Vědci objevili parazita, který obrátil fungování mitochondrií. Podobně jako téměř všechny buňky využívá mitochondriální enzym ATP syntázu, ale u tohoto parazita pracuje obráceně – energii nevyrábí, ale naopak spotřebovává.

    100. implantace biokompatibilní výztuže na aortu v IKEM: Záchrana života na míru. Disekce nebo-li rozštěpení stěny hrudní aorty se v populaci objevuje ve 3 až 16 případech na 100 000 obyvatel za rok. Příznaky jsou přitom velmi podobné infarktu.

    Astrofotografie měsíce: Slunce očima i vodíkem. Černobílé snímky sluneční fotosféry, někde i s oblačností, která pozorovatele poněkud trápila, obklopují centrální načervenalý pohled na sluneční chromosféru.

    Vědci z UJEP se snaží vyvinout bezpečnější lithiové baterie. Úkolem je vyvíjet nové materiály pro vnitřní části lithiových baterií, tj. ty materiály, které jsou zodpovědné za to, že baterie dodává elektrickou energii.

    ALICE, ATLAS, CMS a LHCb. Experiment LHCb zkoumá mimo jiné nepatrné, ale zásadní rozdíly mezi hmotou a antihmotou, porušení základních symetrií a složitá spektra složených částic.

    Evropa vyvine vlastní procesory pro superpočítače. Zapojí se i Česká republika. Evropa je dlouhodobě závislá na neevropských hardwarových a softwarových řešeních pro superpočítače, což ohrožuje její suverenitu, ekonomickou stabilitu a technologickou konkurenceschopnost.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.