Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
update-static-leases
a flaginterim
u
DDNS-update-style
. Normálně se do dhcpd.leases
statičtí klienti nezaznamenávají a DNS se synchronizuje právě z toho leases souboru. Jinak volba interim
se nedoporučuje;-p.
Jo a už jsem to psel i redakci, ale popletli jste mi jméno, jmenuji se Žalud, né Žaludek.
Ohledně toho 'zaručení' adres, možná by stačilo identifikovat klienty nějakým pofidérním řetězcem, u klienta: send dhcp-client-identifier "řetězec"
, ve volbě host: option dhcp-client-identifier "řetězec"
. Ještě třeba zakázat duplikaci a cizí klienty
deny duplicate
a deny unknown-clients
.
No ale nevím do jaké míry to řeší tvůj (takže jsme si potykali) problém, identifikace pomocí MAC adres bude asi lepší.
Kolega mi teď tvrdil že Windows posílají s žádostí jen MAC adresu a s Active Directory i více, ale to už je definitivně OT.
Díky všem za pozitivní i slušné negativní ohlasyTak s timhle tvrzenim bych byl hoooodne opatrnej. Windows jsou taky suverene nejrozsirenejsi, a nerek bych ze to je zrovna vyhoda. V homogenosti neni sila (viz. viry pro win)
Zrovna tak BIND - ja osobne ho povazuju za takovej DNS-SENDMAIL, t.j. jeden velkej chybovej balik kterej jde naprosto proti UN*X koncepsi malejch programku ktery umej jedno, ale dobre. Je pravda ze BIND ma oproti SENDMAIL docela citelnej konfigurak, kterej se da naucit za jedno odpoledne. (co se tyce chybovosti - ted je sice "stabilni" a "bezchybovej", ale to rikali i o verzi 5 . Neobjeveni chyby neni dukaz nepritomnosti chyby. )
Moje pripominka se tyka JENOM tvojeho tvrzeni, proti ISC DHCPD nemam skoro nic - snad jenom to ze DDNS umi nejspis jenom proti BIND (coz je logicky, kamaradi ze stejny laborky), takze my, co pouzivame konkurencni dns server (DJBDNS), to musime resi jinak...
Zrovna tak BIND - ja osobne ho povazuju za takovej DNS-SENDMAIL, t.j. jeden velkej chybovej balik kterej jde naprosto proti UN*X koncepsi malejch programku ktery umej jedno, ale dobre.
Vynechte, prosím, FUDy, opravdu toho není zapotřebí.
co se tyce chybovosti - ted je sice "stabilni" a "bezchybovej", ale to rikali i o verzi 5
Vy máte nějaké zkušenosti s BINDem verze 5? Tak to jste asi jediný na světě, protože ani ISC o její existenci neví… :-)
1. Existuje patch, ktery umozni ukladat konfiguraci do LDAPu V budoucich verzich je slibene, ze to bude dhcpd umet nativne podobne jako bind9
2. Kouknete se na na omapi rozhrani a prikaz omshell. Provozuji DHCP server pro stovky klientu a zaznamy pridavam za behu serveru prave pres omapi rozhrani.
Me zase napriklad na ISC DHCPD vadi, ze si master a slave mezi sebou nevymenuji informace o fixed hostech. Musite je zadavat duplicitne na oba servery. Misto toho aby se slave serveru reklo "hele ty jsi slave" vem si veskerou konfiguraci od mastera, tak musite udrzovat dva podobny, ale ne uplne stejny konfiguraky na dvou serverech.
dhcpd
server interface a přes knihovny bude umět data načítat z textového souboru, SQL databáze, LDAP apod.
Ty úpravy přes omapi
se promítnou zpět i do konfiguračního souboru? Nebo jak je zajištěno, aby se neztratily během restartu serveru?
Nemůžu souhlasit s vysvětlením volby authoritative; - s touto volbou se řeší různé situace v případě výskytu více DHCP serverů v jedné síti.
V takové situaci, si klient vezme IP od "authoritative" DHCP serveru, když tam takový neni, vezme jí i od "non authoritative".
Další drobnost je že instalaci ze zdrojáků bych nedoporučil začátečníkovi, ale ani pokročilému (leda že by potřeboval nějakou novou funkci, ale i to lze jinak).
No když už máme ten článek pro začátečníky, tak by bylo super tam hodit nejmenší fungující konfigurák, aby bylo na čem stavět . Abych teda jenom nekecal, ...
authoritative; server-identifier 10.10.4.2; default-lease-time 50400; max-lease-time 50400; ddns-update-style none; option domain-name "muj-intranet.domena.cz"; option domain-name-servers 10.10.4.2; subnet 10.10.4.0 netmask 255.255.255.0 { option routers 10.10.4.1; option subnet-mask 255.255.255.0; option broadcast-address 10.10.4.255; range 10.10.4.129 10.10.4.254 ; } host kopirka { option host-name "kopirka"; hardware ethernet 00:80:77:7e:39:44; fixed-address 10.10.4.8; }
authoritative;
: měl jsem napsat, že server by měl být autoritativní, protože je-li neautoritativní nechová se korektně třeba ke klientům s neskončenou zápůjčkou a že not autoritativ;
je volba implicitní.
K tomu konfiguráku: už se mi tam zdálo toho kódu moc, tak jsem dal jen odkaz na sample soubor, ale asi tam opravdu měl být, ten váš je dobrý.
Proti dhcpd samozrejme nic nemam. Potom, ako som videl niektore fungujuce konfiguracie, ktore obsahovali uz len pridelovacie pravidla, to vyzeralo tiez jednoducho (takze priliz vela volieb moze byt tiez na skodu a suhlasim, ze to ide tak trochu proti *NUX logike - vela malych specifickych programov).
option static-routes net gateway
. Pokud mate vice VPNek a chcete, aby na sebe klienti videli, tak se to hodi. Jde to udelat rucne, ale...
Tiskni
Sdílej: