Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Osobne misto RealVNC pouzivam TightVNC, obsahuje totiz kodovani tight, nastaveni jpg kvality obrazu a kompresniho stupne.Souhlasím, že je RealVNC (alespoň v základní variantě) nejpomalejší, ale v době psaní článku jsem jiné servery nezkoušel. Ale používám jej pořád, protože se mi nechce vrtat do něčeho, co už jsem rozjel
K tomu tunelovani bych se take spis primlouval k stunnelu, zvlaste kdyz by uzivatel nemel mit pristup na shell, navic pres stunnel jde autentizovat pomoci certifikatu, takze i autentizace muze byt bezpecna ...Používám ssh klíče, takže by to mělo být také bezpečné. Je pravda, že jsem se mohl aspoň odkázat na článek o tunelování na root.cz, kde se probírají i jiné možnosti (se kterými nemám osobně zkušenosti). Díky za komentář, mám pocit, že vydal za celý článek
Souhlasím, že je RealVNC (alespoň v základní variantě) nejpomalejší, ale v době psaní článku jsem jiné servery nezkoušel. Ale používám jej pořád, protože se mi nechce vrtat do něčeho, co už jsem rozjelRekl bych, ze i v realvnc jsou prikazy vncserver a Xvnc a parametry budou stejne jako v tightvnc, takze neni ceho se bat.
Používám ssh klíče, takže by to mělo být také bezpečné. Je pravda, že jsem se mohl aspoň odkázat na článek o tunelování na root.cz, kde se probírají i jiné možnosti (se kterými nemám osobně zkušenosti).Jojo, urcite pres SSH je to stejne bezpecne jako pres stunnel, akorat vyhoda stunnelu je, ze se nemusi vytvaret shell ucty a navic, co me posledni dobou trapilo pri ssh tunelovani, ze jsem na ssh serveru musel spustit nejaky program, aby se spojeni neuzavrelo a tunel zustal. Tak jsem vymyslel ruzne sleepy a podobne, ale bylo to blby, protoze obcas se stalo, ze spojeni sice spadlo, ale protoze na tunel byly pripojene nejake aplikace, tak se ssh spojeni uplne neuzavrelo, takze ssh poslouchalo na portu, ale uz nedokazalo s cilovym serverem komunikovat. Dokud to ssh neskoncilo, tak se samozrejme nenahodilo nove. A i kdyby se nove nahodilo, tak nemohlo poslouchat na tom portu, protoze se tam drzelo to stare ssh. Navic pak jeste kdyz to ssh treba i kompletne spadlo a zacalo se nahazovat nove, tak se obcas stalo, ze na ssh serveru zustal bezet ten udrzovaci proces, takze jsem musel resit jeste zabijeni tech starych procesu. Samozrjeme klic byl bez hesla, coz byla taky dira, ale na ssh serveru jsem mel v authorized_key omezeni pro ten klic na jeden prikaz (ten udrzovac spojeni). Proste nebylo to ono. Takze jsem presel na stunnel - je to jednoduche na konfiguraci a pritom dostatecne bezpecne (vyzadovani certifikatu podepsanych od vybrace CA). Takze ted je to dobry.
Pokud by chtel nekdo v Linuxu, aby se pomoci VNCview pripojil k te session, kterou ma na lokalnim monitoru, lze pouzit x11vnc, ktery vytvori virtualni VNCserver s obsahem, ktery se zobrazuje na lokalnim monitoru. Tzn. chovani bude pak naprosto stejne jako v pripade Windows.Případně přímo v Gnome je vino: Systém -> Nastavení -> Vzdálená pracovní plocha, nebo
vino-preferences
(alespoň na FC6 to tak je).
Ma predstava je takovato: * PC1 bezi na windows * PC2 bezi na linuxu * PC3 bezi na windows nebo linuxu Encodovani: * PC2 se pripoji pre vncviewer na PC1 * na PC1 se encoduje deni ve vncvieweru * encodovane video se posila do site * PC2 je dost vykonny na on-line encodovani Prohlizeni: * na PC3 pustim VLC a koukam na videoTakze se mi jedna o cteni dat z vncviewer (asi vncrec?) a nasledne prekonvertovani do MPEG streamu (asi transcode s podporou vnc?) a naslednou distrubuci videa do site.
Jediná nevýhoda použití ssh je, že protokol pracuje na aplikační úrovni; to znamená, že to není zcela transparentní, ale je nutné změnit číslo portu.
ssh -L 5901:localhost:5900 user@server.domena
SSH tunel není transparentní? A co brání při tunelování použití zcela transparentního
ssh -L 5901:localhost:5901 user@server.domena
?
Já to tak alespoň používám (linux), měnit port mě ještě nenapadlo. To je nějaká vlastnost Windows? Obecně je komunikace je vedená na lokální 5901 posílána na vzdálený ssh port a tam z localhostu na 5901 vzdáleného stroje, takže nevidím problém, asi není dobré to prezentovat jako vlastnost ssh, když je patrně jen řešen nějaký nesoulad v konkrétním nastavení služeb (patrně na woknech běžící vnc:5900 na nějž se chceme z nejasných příčin připojovat podobně jako na linux vnc:5901, ale to jen hádám).
Při používání Putty mě pouze vypeklo to, že je v definici tunelu nutné místo localhost zadat IP adresu 127.0.0.1
V jakém případě je nutno někam do putty.exe zadávat 127.0.0.1? Pokud se připojuji z Woken používám
Connection -> SSH -> Tunnels ->"
Source port: 5901
Destination: server.domena:5901
V jakém případě je nějak potřeba psát 127.0.0.1?
A.
localhost
nevytvořil.
-L
-R
, Putty na to má volby Local, Remote při v sekci Tunnels - viz obrázek
Tiskni
Sdílej: