Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To, že Skype patří pod Microsoft, není třeba připomínat. Přesto a možná proto zůstává zachován na všech možných platformách. Přednost má samozřejmě „mateřský“ Windows ale pozornost neuniká ani OS X, čemuž se ani není třeba divit, protože zastoupení počítačů Apple je v řadě zemí podstatně vyšší než u nás. Pro uživatele Linuxu může být potěšující informace, že softwarový gigant nezapomněl ani na ně a nabízí Skype pro Linux.
Ostatně z jeho strany se jedná o chytrý krok, protože Skype není jen aplikací pro komunikaci, ale využívá krom jiných i účty Microsoftu (Messenger, Hotmail, Outlook.com) a je součástí celého „ekosystému“. Nemalým plusem je také to, že uživatelé nemusí používat konkurenční software a přecházet na jiné komunikační protokoly. Skype si prostě nainstalujete na všechny rozšířené desktopové i řadu mobilních platforem.
Na oficiálních stránkách pak nabízí ke stažení Skype pro Ubuntu 10.04, Ubuntu 12.04, Debian 7.0, Fedora 16, OpenSUSE 12.1 a dynamic (tar.bz2). Ve všech případech se jedná o 32-bitové varianty. Sám jsem instaloval Skype právě na Ubuntu 12.04 přes stažený balíček a jeho spuštění v Centru softwaru pro Ubuntu.
Při prvním spuštění je třeba provést přihlášení nebo registraci. První možností je samozřejmě účet Skype. Využít však můžete i výše zmíněných účtů, které případně máte u Microsoftu. Tak jsem se přihlásil i já.
Stejně jako na Windows se do Skype dostanete rychle a jednoduše z ikony, která se automaticky umístí v mém případě do horní lišty. Samotné okno aplikace je úplně prázdné, i když na svém účtu už nějaké ty kontakty máte přidány. K jejich přidání musíte kliknout vlevo dole na ikonku s logem aplikace a nechat zapnout zobrazování skupin.
Krom samotných kontaktů se k většině možností, nastavení a funkcí dostanete právě přes dvě ikonky umístěné vlevo dole a přes notifikační ikonu v liště. V horní části aplikace je jen vyhledávací pole, kredit Skype a Historie komunikace.
Právě přes levou spodní ikonku si zobrazíte docela podrobné nastavení. Na kartě Všeobecné si nastavujete spuštění hovoru, přechody do Nepřítomného stavu, jazyk, styl a složku, do které se budou ve výchozím stavu ukládat přijaté soubory.
Na kartě Soukromí si zase nastavujete, od koho může Skype povolit chat nebo hovor. Zda od autorizovaných kontaktů nebo všech. Nechybí ani možnost automaticky přijímat příchozí hovory.
Upozornění obsahuje seznam všech možných situací jako například započetí, ukončení hovoru nebo přijetí zprávy. Ke každé z nich můžete samostatně nastavit jiný zvuk, než defaultní.
V Chatu se mi hodně líbí možnost vypnout zobrazování emotikonů (to jako smajlíků). Nastavení je jak níže vidíte celá řada. Za povšimnutí stojí třeba nastavení Enteru pro odeslání zprávy. Sám jsem zvyklý používat Ctrl+Enter.
SMS, Přesměrování a Hlasové zprávy záměrně přeskakuji, protože nemám na Skype kredity, takže ani žádné nastavení provést pochopitelně nemohu. Snažil jsem se proto na oko zjistit, jak je získat, ale odkazovaná stránka neexistuje…
Ve zvukových zařízení si vybíráte, jaký chcete používat mikrofon a reproduktory. Více nastavení naleznete pod kartou Video zařízení, nejenže můžete vybírat z integrované (například v notebooku) a externí webkamery, ale můžete také zakázat, či naopak zpět povolit Skype video. Za zmínku stojí i to, že po pravé straně jde nastavit zobrazení webkamery jen těm, kteří vás mají v kontaktech a jsou jaksi „ověření“.
Pod Pokročilé se schovává mimo jiné povolení Skype WiFi. V podstatě jde jen o podporu toho, že se na cestách můžete připojovat k hotspotům a platit za to kreditem Skype. Další už jsou titěrné věci jako třeba kontrolovat aktualizace při startu. No když to funguje teď, tak proč to měnit? A nakonec si lze odškrtnout zobrazování loga Skype. Za zmínku stojí pak spíše Blokované kontakty, kam můžete jednoduše přesunout kohokoliv z kontaktů.
Kontakty vyhledáváte přes horní vyhledávací pole. Po potvrzení Enterem se začnou vyhledávat v nově otevřeném okně, kde vidíte ve sloupcích jméno, Skype jméno a město, země. K přidání už jen stačí kliknout na Přidat kontakt a počkat na potvrzení z druhé strany.
Velikost okna jde samozřejmě měnit, takže si jediným tažením můžete upravit na výšku. Pak vypadá hned lépe, prostě jako kterýkoliv jiný „kecálek“. Chat i hovor se stejně otevírají v samostatných oknech. Aktuální status je zcela normálně zobrazován zeleným piktogramem se zaškrtnutím a právě výše uvedený chat a hovor spustíte ikonkami po pravé dolní straně.
Hovor i chat jsou velmi podobné tomu, co vidíte na verzi Skypu pro Windows. V horní části vidíte kontakt, se kterým si voláte, níže sebe a to buď jako fotografii, nebo živý obraz ze své webkamery. Ve spodní liště pak naleznete ikonky pro spuštění chatu, rychlé vypnutí webkamery či mikrofonu, ukončení hovoru, přepnutí do režimu celé obrazovky a nakonec také možnost využití dalších funkcí jako například Sdílení obrazovky.
Verze Skype pro Linux ničím nepřekvapí. Přesto je její existence vítaná, protože umožňuje uživatelům napříč všemi všemi platformami komunikovat na jinak neveřejném protokolu (ačkoliv snahy o jeho analýzu existují), a to i v problémových sítích (NAT). Nabízí základní funkce, jako jsou bezplatné hovory (videohovory), konferenční hovory a chat. Stejně tak nejste ochuzeni o odesílání souborů nebo sdílení obrazovky. Vedle toho si můžete koupit kredity a používat Skype i pro zasílání SMS a volání na běžná telefonní čísla.
Skype je jinak dostupný i pro Android. V jeho případě je více přizpůsobený menšímu displeji, ale jinak nabízí podobné funkce. Ale o tom až jindy…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Od doby co jsem ho používal naposledy (asi před rokem) se opravdu změnil, vůbec ho nepoznávám. Ale třeba už si pamatuje nastavení co mu dám a nezapomíná je - ručně jsem si vypnul notifikace (po jedný), nastavil zvuk, uložil, vypnul skype...a po spuštění notifikace zapnutý!
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem našel soubor s konfigurací, uložil změny ve Skype, zazálohoval konfiguraci, vypnul skype (při vypnutí ji přepsal zpátky, grrr) a nahradil konfigurák zálohou. Někdy to fungovalo měsíc, jindy pár dní. Radši jsem přemigroval na Google Hangout, sice to na slabších strojích (intel Atom) dokáže pořádně roztočit větrák, ale funguje to a nezapomíná.
A Microsoft spokeswoman just released the following statement, which she attributed to Mark Gillett, CVP, Skype Product Engineering & Operations: As part of our ongoing commitment to continually improve the Skype user experience, we developed supernodes which can be located on dedicated servers within secure datacentres. This has not changed the underlying nature of Skype’s peer-to-peer (P2P) architecture, in which supernodes simply allow users to find one another (calls do not pass through supernodes). We believe this approach has immediate performance, scalability and availability benefits for the hundreds of millions of users that make up the Skype community./Nevím možná to chápu špatně, ale jejich supernode servery jsou jen aby se lidi našli, to že ty data tečou P2P se nezměnilo.
Zatčení Tomáše Pitra je typický případ šmírování přes Skype. Ne že bych snad nesouhlasil se zatčením Tomáše Pitra, ale orwellovský způsob fungování společnosti by nebyl zrovna ideální. Dnes se naštěstí ještě můžeme rozhodnout, zda se šmírování vystavíme nebo ne. Tupé ovce se samozřejmě rozhodnou, že ano, protože šmírování je přece super.
Zatčení Tomáše Pitra je typický případ šmírování přes Skype.U Tomáše Pitra se velmi pravděpodobně jednalo o backdoor do počítače nainstalovaný policií a na Skype naprosto nezávislý. (tůdle)
Dnes se naštěstí ještě můžeme rozhodnout, zda se šmírování vystavíme nebo ne.Povídej, přeháněj. Mně se třeba šmírování CCTV zabránit nedaří, ať se rozhoduji jakkoli.
a oni ho na základě CCTV najdou
A to už se někdy stalo?
CCTV je šikovná věc
Ano, například v serverovně mi nevadí, vím o ní a chci, aby tam byla. Protože se jedná o vyhrazený prostor určený ke speciálnímu účelu. Na veřejném prostranství to nemá absolutně co dělat.
odjakziva snad stacil debugger a disassembler.Představ si backdoor, který umožňuje spustit libovolný kód podepsaný mým PGP klíčem. Nebo ho můžeš požádat o odposlech a on ti pošle MP3 zašifrovanou mým PGP klíčem. Jak ti v tomto disassembler pomůže?
kdyby to bylo tak easy tak tajné služby by s tím nedělaly takový povyk (izraelská uvažovala, že skype zakáže atd.)Kdyby okolo toho tajné služby dělaly povyk, tak byses to v ideálním případě vůbec nedozvěděl.
Neni pak jedno jestli M$ Skype nebo google talk?Z google talku se dovoláš na ostatní služby. U skype tomu tak nikdy nebylo. Zlepšilo se to snad po akvizici Microsoftem?
pro 90% uzivatelu existuje ICQPokud vím, tak v ČR a Izraeli. Jinde ICQ tak výrazně rozšířené není. A co si budeme povídat, s nástupem xichtbooku (chat mají taky) ICQ ztrácí význam.
arecord -t wav -f cd | nc 10.11.12.13 1234
nc -l -p 1234 | aplay -f cd
Nevím, nechápu co tu řešíte. Já používám Skype v Linuxu (Ubuntu) již řadu let bez nejmenšího problému. Běží vždy naprosto spolehlivě a kvalitu zvuku jsem měl leckdy lepší než v oknech. Pro běžnou potřebu naprosto vyhovuje.
Nevím, nechápu co tu řešíte.To ti fakt po přečtení nedošlo? Řešíme, že jde o obfuskovaný blob se zajímavými funkcemi.
Při uspání a probuzení vytuhne tak že je nezabitelná zombie ... Tedy jen když je uspán delší dobu.
Skype je hnus.. Kéž by někdo udělal plugin pro pidgin kterej by se přihlašoval přes www.imo.im .