Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Od doby co jsem ho používal naposledy (asi před rokem) se opravdu změnil, vůbec ho nepoznávám. Ale třeba už si pamatuje nastavení co mu dám a nezapomíná je - ručně jsem si vypnul notifikace (po jedný), nastavil zvuk, uložil, vypnul skype...a po spuštění notifikace zapnutý!
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem našel soubor s konfigurací, uložil změny ve Skype, zazálohoval konfiguraci, vypnul skype (při vypnutí ji přepsal zpátky, grrr) a nahradil konfigurák zálohou. Někdy to fungovalo měsíc, jindy pár dní. Radši jsem přemigroval na Google Hangout, sice to na slabších strojích (intel Atom) dokáže pořádně roztočit větrák, ale funguje to a nezapomíná.
A Microsoft spokeswoman just released the following statement, which she attributed to Mark Gillett, CVP, Skype Product Engineering & Operations: As part of our ongoing commitment to continually improve the Skype user experience, we developed supernodes which can be located on dedicated servers within secure datacentres. This has not changed the underlying nature of Skype’s peer-to-peer (P2P) architecture, in which supernodes simply allow users to find one another (calls do not pass through supernodes). We believe this approach has immediate performance, scalability and availability benefits for the hundreds of millions of users that make up the Skype community./Nevím možná to chápu špatně, ale jejich supernode servery jsou jen aby se lidi našli, to že ty data tečou P2P se nezměnilo.
Zatčení Tomáše Pitra je typický případ šmírování přes Skype. Ne že bych snad nesouhlasil se zatčením Tomáše Pitra, ale orwellovský způsob fungování společnosti by nebyl zrovna ideální. Dnes se naštěstí ještě můžeme rozhodnout, zda se šmírování vystavíme nebo ne. Tupé ovce se samozřejmě rozhodnou, že ano, protože šmírování je přece super.
Zatčení Tomáše Pitra je typický případ šmírování přes Skype.U Tomáše Pitra se velmi pravděpodobně jednalo o backdoor do počítače nainstalovaný policií a na Skype naprosto nezávislý. (tůdle)
Dnes se naštěstí ještě můžeme rozhodnout, zda se šmírování vystavíme nebo ne.Povídej, přeháněj. Mně se třeba šmírování CCTV zabránit nedaří, ať se rozhoduji jakkoli.
a oni ho na základě CCTV najdou
A to už se někdy stalo?
CCTV je šikovná věc
Ano, například v serverovně mi nevadí, vím o ní a chci, aby tam byla. Protože se jedná o vyhrazený prostor určený ke speciálnímu účelu. Na veřejném prostranství to nemá absolutně co dělat.
odjakziva snad stacil debugger a disassembler.Představ si backdoor, který umožňuje spustit libovolný kód podepsaný mým PGP klíčem. Nebo ho můžeš požádat o odposlech a on ti pošle MP3 zašifrovanou mým PGP klíčem. Jak ti v tomto disassembler pomůže?
kdyby to bylo tak easy tak tajné služby by s tím nedělaly takový povyk (izraelská uvažovala, že skype zakáže atd.)Kdyby okolo toho tajné služby dělaly povyk, tak byses to v ideálním případě vůbec nedozvěděl.
Neni pak jedno jestli M$ Skype nebo google talk?Z google talku se dovoláš na ostatní služby. U skype tomu tak nikdy nebylo. Zlepšilo se to snad po akvizici Microsoftem?
pro 90% uzivatelu existuje ICQPokud vím, tak v ČR a Izraeli. Jinde ICQ tak výrazně rozšířené není. A co si budeme povídat, s nástupem xichtbooku (chat mají taky) ICQ ztrácí význam.
arecord -t wav -f cd | nc 10.11.12.13 1234
nc -l -p 1234 | aplay -f cd
Nevím, nechápu co tu řešíte. Já používám Skype v Linuxu (Ubuntu) již řadu let bez nejmenšího problému. Běží vždy naprosto spolehlivě a kvalitu zvuku jsem měl leckdy lepší než v oknech. Pro běžnou potřebu naprosto vyhovuje.
Nevím, nechápu co tu řešíte.To ti fakt po přečtení nedošlo? Řešíme, že jde o obfuskovaný blob se zajímavými funkcemi.
Při uspání a probuzení vytuhne tak že je nezabitelná zombie ... Tedy jen když je uspán delší dobu.
Skype je hnus.. Kéž by někdo udělal plugin pro pidgin kterej by se přihlašoval přes www.imo.im .
Tiskni
Sdílej: