Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
„Běžná uživatelská PC trpí řadou bezpečnostních rizik a při činnosti organizátora trhu s cennými papíry hraje míra zabezpečení klíčovou roli. Stickfish v roli dodavatele VDI řešení poskytl nejen extrémní zabezpečení, ale také vysokou dostupnost,“ uvedl Miroslav Prokeš, Ředitel odboru informatiky Burzy cenných papírů Praha.
Miroslav Prokeš
Za zkušenosti a know-how v oblasti VDI hovoří pro společnost Stickfish více jak 1500 virtualizovaných desktopů pro organizace, jako jsou ČEPS, Datart, Pragoprojekt a další.
Infrastrukturu poskytující virtuální desktopy dodala spolu se Stickfish společnost IBM. Využívá například storage řady DS3500 a servery x3550 s plnou redundancí. Dodaná infrastruktura bude zároveň sloužit jako platforma pro virtualizaci serverů BCPP.
Stickfish je ICT firma specializující se na technologie enterprise VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Naší strategií je dodávat ucelená řešení: od analýzy požadavků, nalezení nejvhodnější varianty až po školení a následnou technickou podporu nebo outsourcing správy desktopů. Poskytujeme řešení předních výrobců, jako jsou Oracle, IBM, VMware, WYSE a vyspělé síťové prvky Juniper Networks či Cisco Systems, a dále vlastní řešení virtuálního desktopu Raydesk. Provozuje také známý elektronický obchod 64bit.eu. Více informací o společnosti Stickfish najdete na adrese www.stickfish.com
Burza cenných papírů Praha je největším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice. Ze zákona je akciovou společností. Je založena na členském principu, což znamená, že přístup do burzovního systému a právo obchodovat mají pouze licencovaní obchodníci s cennými papíry, kteří jsou zároveň členy burzy. Pražská burza si získala pozici respektovaného a stabilního trhu. Je členem Federace evropských burz (FESE) a americká komise pro cenné papíry jí udělila statut tzv. „Designated Offshore Market“, tedy trhu bezpečného pro americké investory. Trvalému zájmu se pražská burza těší jak mezi domácími, tak i mezi zahraničními investory.
Filip Korbel
Stickfish, s. r. o.
tel.: +420 267 108 381
e-mail: press@stickfish.com
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
servery x3550 s plnou redundancíPlnou redundanci poskytuje tak možná zSeries.
1. Obe DS3512 se doplni o replikacni licence a vyhrazenym FC portem na radici se jde na switch a pripadne lambdu atd.
2. Pouzije se site recovery manager od VM
1. FC switch (bez nej to opravdu nefunguje)
2. dokoupit 2ks FC daugther card do DS3512 á 28k
3. dokoupit replikacni licence na DS3512 á 180k
4. propojit oba (DVA) radice v DS3512 vyhraznym FC cca 120k
5. najit nekoho kdo bude vedet, na co klika ve storage managerovi
6. dat se k nejakemu nabozenstvi, byt oblibeny u financniho reditele
Ale zas z druhé strany, jediné pole z kategorie DS3512 bez replikace, i když s redundantním controllerem a zdroji, to taky nemusí být nic spolehlivého, pokud má člověk smůlu. Takže pak dává smysl spolehlivost v tomto smyslu řešit o úroveň výš - třeba v rámci té virtualizace.Defakto by to mělo přežít všechno kromě site failure.
Byly by zajímavé nějaké reálné zkušenosti s nespolehlivostí resp. nefunkčností těchto enterprise technologií - občas člověk čte různé náznaky, nebo to vidí okolo sebe, že HW za miliony funguje špatně a dodavatel s výrobcem to neustále "řeší". Tak jestli jde o extrémní výjimky, nebo neschopnost, nebo jestli se fakt stává, že takový HW se koupí a časem je akorát k vzteku a v podstatě na vyhození.No skutečný unplanned downtime se na rozumných diskových polích defakto nekoná (pokud jsou podpůrné systémy v pohodě - elektřina, chlazení,..), jen občas člověk narazí na problémy s non-distruptive upgrady, protože ty snad u všech polí mají nějaké limitace. Pokud se do této situace člověk dostane, tak buď musí uvést diskový systém do podporované konfigurace (promazat snapshoty,...), nebo udělat distruptive upgrade. Za poslední dva roky byly všechny výpadky diskových subsystémů zapříčiněny miskonfigurací (přepnutí na druhý kontroler nefungovalo kvůli špatnému nastavení) - to že selhal kus hardware a kvůli tomu byl nutný fail-over je bežný jev a proto jsou ty kontrolery v clusteru. Takže platí testovat, testovat, testovat - kdo je připraven není překvapen.
existuji take iscsi pole s replikaci, ale myslim, ze jsou jen asynchronni.Netapp umí synchronní replikaci po IP (Synchronous SnapMirror).
FC switch (bez nej to opravdu nefunguje)Proč to nefunguje při Point to Point topologii? To se používá jeden kanál na replikaci NVRAM a jeden na replikaci disků? Při SAS asi těžko... Takže by měl stačit jeden dark fibre, nebo DWDM.
propojit oba (DVA) radice v DS3512 vyhraznym FC cca 120kTo FC snad nemusí být vyhrazený dark fibre. Mohlo by to rozumě běhat po VSAN v nejhorším případě po DWDM.