abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  včera 14:33 | Nová verze

  Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která

  … více »
  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 13:22 | Zajímavý software

  Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:55 | IT novinky

  Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 09:00 | Nová verze

  Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  20.9. 23:55 | Nová verze

  Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 25
  20.9. 17:55 | Komunita

  Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  20.9. 11:22 | IT novinky

  Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  20.9. 08:00 | Zajímavý software

  Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  19.9. 19:44 | Nová verze

  Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 19
  19.9. 16:55 | Nová verze

  Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …

  Ladislav Hagara | Komentářů: 11
  Knihy s linuxovou tematikou
   (20%)
   (16%)
   (51%)
   (26%)
  Celkem 269 hlasů
   Komentářů: 11, poslední 17.9. 19:19
  Rozcestník

  Moderní souborové systémy - JFS

  7. 3. 2003 | Petr Novický | Systém | 16741×

  Závěr seriálu a srovnání všech popisovaných filesystémů.

  Úvod

  Po delší pauze způsobené nemocí a následném nedostatku času v průběhu zkouškového období je tu opět další díl seriálu o moderních souborových systémech. Dnes se podíváme blíže na poslední filesystém, který tento seriál hodlá pokrýt - JFS, a poté jednotlivé souborové systémy porovnáme. JFS je 64bitový filesystém vyvinutý světoznámou firmou IBM s důrazem na vysokou propustnost a spolehlivost hlavně na serverech. Své místo má hlavně na strojích s transakčně orientovanými operacemi.

  Mezi jeho vyhody patří:

  • žurnálování, tudíž jeho rychlá obnova při havárii systému
  • použití extendů, díky čemuž dochází ke zrychleni práce filesystému, který produkuje efektivní a malé struktury pro mapování souborů.
  • různé velikosti bloků, jelikož JFS podporuje bloky o velikostech 512, 1024, 2048, 4096 bytů, čímž dovoluje uživatelům zoptimalizovat výkon systému.
  • dynamické alokování inod, čímž se zamezíme rezervování fixního místa na disku pro inody v průběhu vytvoření filesystému
  • dva způsoby organizace adresářů. První z nich slouží pro malé adresáře (do 8 položek), obsah adresáře je uložen v inodě příslušného adresáře. Druhou variantou je B+ strom setříděný podle jména, který poskytuje daleko rychlejší možnost přístupu v porovnání se nesetřiděnou organizací.
  • podpora řídkých souborů.
  • podporuje velké soubory a souborové systémy, což vyplývá z faktu, že se jedná o 64bitový filesystém, tudíž všechny položky struktur filesystému mají velikost 64bitů.

  Instalace

  Kompilace kernelu

  Pokud nepoužíváte kernel, který podporuje filesystém JFS, je nutné si takový pořídit. JFS patche jsou k dispozici na adrese: http://oss.software.ib.com/jfs. Ke zprovoznění JFS budete potřebovat jak patche, tak programy na správu tohoto souborového systému (jfsutils), které najdete na stejné adrese.

  Po stažení a rozbalení souborů se zdrojovými kódy kernelu získáme z výše uvedené adresy patche, např. jfs-2.4-1.1.1-patch.tar.gz. Tento soubor rozbalíme (doporučuji si přečíst README) a aplikujeme příslušné patche následujícími příkazy (z adresáře, do kterého jsme rozbalili zdrojové soubory kernelu):

  patch -p1 < /usr/src/jfs/jfs-2.4-common-1.1.1.patch
  patch -p1 < /usr/src/jfs/jfs-2.4.17-1.1.1-patch

  Nyní, když už jsme aplikovali patch, nakonfigurujeme a instalujeme kernel jako obvykle. Pro podporu JFS je nutné zaškrtnout příslušnou položku v sekci Filesystems. Tyto volby můžete zaškrtnout buď jako modul, nebo přímo zakompilovat do kernelu. Pokud plánujete použít JFS na váš kořenový oddíl, je nutné mít podporu zakompilovanou přímo v kernelu (nebo vytvořit ramdisk s tímto modulem viz druhý díl tohoto seriálu)

  Nástroje na obsluhu JFS

  Pro práci s JFS filesystémem jsou také nezbytné nástroje na jeho správu zmíněné již výše. Instalaci těchto nástrojů zvládne jistě každý a to sekvencí příkazů:

  ./configure; make; make install

  Patří sem příkazy na tvorbu (jfs_mkfs) a kontrolu (jfs_fscklog) filesystému, nastavení (jfs_tune) a další jako jfs_fscklog, jfs_logdump a jfs_debugfs.

  Vytvoření JFS filesystému:

  Nový souborový systém JFS se vytváří následujícím příkazem:

  mkfs -t jfs /dev/hdXX

  kde /dev/hdXX je diskový oddíl, na kterém chceme JFS vytvořit. Při vytváření filesystému dochází k smazání všech dat, které se na daném oddíle vyskytují, proto je nutné si je zálohovat!

  Nyní už stačí pouze připojit náš filesystém příkazem

  mount -t jfs /dev/hdXX /adr

  kde adr je místo v adresářovém stromu, kam chceme diskový oddíl připojit. Před připojením JFS zkontroluje transakce v žurnálu a můžeme náš nový filesystém začít používat.

  Abychom nemuseli po každém restartu systému tento oddíl znovu připojovat, je lepší přidat záznam do souboru /etc/fstab. Všechny tyto operace jsou naprosto obdobné jako v případě všech ostatních souborových systémů.

  Souhrn

  JFS je tedy moderní žurnalovací souborový filesystém s garantovanou konzistencí dat (díky žurnálu). Je šířen pod licencí GPL, snaží se být portovatelný bez zásahu do zdrojových kódů kernelu a to pod všemi platformami, které podporuje Linux. Jeho podpora je zajištěna pro jádra řady 2.4 a 2.5 pomocí externího patche.

  Srovnání souborových systémů

  Kritéria výběru

  Filesystémy můžeme porovnávat podle různých kritérií. Jak jste si mohli všimnout během našeho seriálu, nezáleží vždy na 100 procent na rychlosti. Mezi kritéria výběru toho správného filesystému patří následující vlastnosti:

  • stabilita - provoz beze ztráty dat.
  • požadavky provozu - samozřejmě nás nejvíce zajímají minimální požadavky na hardware pro běh filesystému.
  • kapacita - limity filesystému (souborů, adresářů, vlastního souborového systému)
  • snadnost obsluhy - zde nás zajímá skutečnost, jestli je během údržby filesystému nutné přerušit běh systému nebo poskytované služby.
  • možnost nastavení - poskytuje filesystém možnost změny parametrů, které mají vliv na běh systému.
  • podpora - dochází k dalšímu vývoji?

  Tyto všechny vlastnosti určují vhodnost či nevhodnost souborového systému, nicméně výběr závisí hlavně na specifických vlastnostech použité platformy a také na druhu softwaru, který hodláme používat. Z toho vyplývá, že není možné nalézt optimální benchmark pro všechny druhy nasazení. Nejvěrnějších výsledků dosáhneme vlastními testy na svém hardwaru a používáním své aplikace.

  Používané benchmarky

  Schopnosti filesystému na vlastním stroji můžeme otestovat nejen pozorováním rychlosti běhu používaných aplikací, ale také některým z následujících benchmarků:

  • postmark - soustředí se na otevírání, čtení/zápis, mazání a hledání.
  • iostone - velké množství souborů, otevírání, čtení/zápis a zavírání souborů.
  • iozone - detailní zhodnocení náhodného a sekvenčního přístupu k datům (čtení/zápis).
  • tiobench - více vláken, propustnost a zpoždění

  Tabulka vlastností

  Feature Ext3fs ReiserFS XFS JFS
  Firma/autor Stephen Tweedie Hans Reiser SGI IBM
  Domovska stranka link link link link
  Podpora v jadre od 2.4.15 2.4.1 2.5.36 2.5.6
  Zurnal na oddelenem diskovem oddilu ano ano ano ano
  Korenovy diskovy oddil ano ano ano ano
  Dynamicky alokovane inody pomoci externiho patche ano ano ano
  Zmena velikosti filesystemu za behu jen zvetseni jen zvetseni jen zvetseni jen zvetseni
  Quoty ano ne ano externi patch
  Zmena velikosti filesystemu zvyseni i snizeni zvyseni i snizeni zvyseni zvyseni
  Extended atributes a Access control lists externi patch ano ano ne
  Podpora rozptylenych souboru ne ano ano ano
  Vyhledavani volnych bloku sekvencni vyhledavani B+ Tree B+ Tree binarni strom + bitmapa
  Maximální počet souborů 4GB 4GB 4GB 4GB
  Maximální počet souborů v adresáři 4GB 2GB 4GB 2GB
  Maximální počet podadresářů 32000 64,5K 4G 65533
  Maximální velikost souboru 4TB 16TB 16TB 16TB
  Maximální velikost filesystému 16TB 16TB 16TB (až 9EB) 16TB (až 16PB)

  pozn. všechny uvedené limity jsou pro 32-bitové architektury s velikostí bloku rovnou 4KB.

  Závěr

  Všechny dnešní moderní filesystémy se soustřeďují na co nejvyšší spolehlivost, snaží se udržet integritu dat za každé situace. A všechny z nich podporují následující vlastnosti:

  • žurnálování/logování diskových operací
  • rychlé zotavení filesystému po havárii
  • podpora velkých souborů, diskových oddílů atd.
  • flexibilní a sofistikované struktury metadat

  Naopak jednotlivé filesystémy nabízejí některé své jedinečné vlastnosti jako například efektivní práce s malými soubory u ReiserFS nebo jednoduchost a kompatibilita Ext3 vzhledem ke standartnímu souborovému systému, který v Linuxu používáme - Ext2. Neexistuje proto nějaký "nejlepší" filesystém, ale pouze nejlepší pro danou úlohu. S jeho nalezením Vám již bohužel neporadím, nicméně doufám, že jsem Vám tímto seriálem při hledání toho pravého alespoň trochu pomohl.

         

  Hodnocení: 36 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  7.3.2003 08:12 Dale Cooper
  Rozbalit Rozbalit vše Prenosny disk v ramecku
  Mam problem s Ext3 a ReiserFS na vymennem disku, ktery nosim mezi skolou a domovem. Pokud na nem mam Ext2 je vse OK. Problem se projevuje tak, ze pri praci na zurnalovanem FS dojde k totalnimu zamrznuti pocitace. Pritom na hlavnim disku s Ext3/ReiserFS, ktery neprenasim vse funguje OK. Co s tim? Dik, Dale Cooper
  7.3.2003 08:56 Marek Uher | skóre: 4 | Kladno
  Rozbalit Rozbalit vše Chybne udaje o XFS
  Nekolik poznamek k tabulce vlastnosti jednotlivych souborovych systemu - chybne udaje u XFS: 1) Podpora v jadre je k dispozici od verze 2.5.36, pro radu 2.4 je k dispozici externi patch. 2) XFS umi zmenu velikosti za behu uz od sve prvni produkcni verze (viz. nastroj xfs_growfs). 3) XFS umi pouze zvetseni souboroveho systemu. Pozadavek na nastroj "xfs_shrinkfs" je zatim pouze v seznamu "wish list". Vyvojari SGI se zameruji zejmena na stabilitu a rychlost. Tento problem se da castecne resit pomoci LVM nebo EVMS. 4) XFS podporuje teoreticky az 9EB (nikoliv 8EB). Podminkou je zmena Linux block device I/O layers.
  10.3.2003 13:39 Petr Novický | skóre: 27
  Rozbalit Rozbalit vše Chybne udaje o XFS
  Omlouvam se, ta tabulka je trochu nepresna, hlavne ty udaje o zmenach velikosti u XFS, nejak jsem se musel prekouknout. Je to tak jak rikate.
  9.3.2003 16:19 Milan Keršláger
  Rozbalit Rozbalit vše EA a ACL pro Ext3
  Podpora Extended atributes a Access control lists pro Ext3 je k dispozici jako externí patch (http://acl.bestbits.at), přímo v jádře je od 2.5.46 (tj. od začátku listopadu loňského roku).
  14.3.2003 13:32 PaJaSoft
  Rozbalit Rozbalit vše Pouzivani jednotek
  Pouziti tak nesmyslnych jednotek jako maximalni pocet souboru v adresari jako 4GB je trochu divne. Vim sice, co tim chtel autor rici, taky pouzivam paskvily jako kkc apod., ale 4GB souboru vypada fakt blbe...
  25.3.2003 19:34 9x0
  Rozbalit Rozbalit vše nepresnosti pri JFS
  Myslim, ze v tabulke pri JFS su urcite nepresnosti:

  -JFS je sucastou jadra od 2.4.20
  -EA a ACL su podporovane
  15.7.2003 12:03 iwik
  Rozbalit Rozbalit vše reiserfs a quota
  Ako je to s quotami na reiserfs ? V tabulke v clanku je uvedene, ze nie su podporovane, kamarat mi hovoril ze treba patchnut jadro....Plati to stale alebo sa nieco uz zmenilo...lebo napr. balik quota podporuje reiserfs (aspon to tam pisu)
  3.9.2003 21:19 czeXit.tk
  Rozbalit Rozbalit vše reiserfs a quota
  Co zkusit: http://www.namesys.com/faq.html#quota

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.