Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
My 2 cents: Doporucuji vynechat uplne /tmp a pouzit pro nej tmpfs. Napr radkou do /etc/fstab :
none /tmp tmpfs defaults ,size=1500m 0 0
nebo date link do /dev/shm, ale ja mam lepsi zkusenosti s timhle.
Defaultni velikost tmpfs je pulka fyzicke pameti, coz casto staci pro normalni provoz, ale pro napr. kompilace na gentoo ne .
Dokud mate aspon nejakou volnou pamet, tak ctete a ukladate primo z ni, jinak se to, co se zrovna neuziva dava do swapu a ani to neni o moc pomalejsi, nez normalni disk. Ze zkusenosti na gentoo mohu potvrdit, ze prumerne velke preklady uz jen preklad uvnitr tmpfs docela dost urychli. Pak uz vam staci sdilet jen swap odpovidajici velikosti, nebo muzete mit jen zakladni maly swap a tmpfs a pokud potrebujete vetsi tmpfs, tak si ho na tu chvili rozsirite (dejme tomu, ze mate dost mista na /data a jen zakladni velikost tmpfs, napr 256MB, chcete pridat tolik, abyste meli pres 1GB v /tmp).
root> dd if=/dev/zero of=/data/swapfile001.swp bs=1024 count=524288
root> dd if=/dev/zero of=/data/swapfile002.swp bs=1024 count=524288
root> mkswap -L swap001 /data/swapfile001.swp && swapon /data/swapfile001.swp
root> mkswap -L swap002 /data/swapfile002.swp && swapon /data/swapfile002.swp
root> mount -o remount,size=1024m /tmp
Pochopitelne je lepsi to udelat skriptem a spojovani vice mensich swapsouboru mam ve zvyku kvuli kratsi dobe jejich znovuvytvareni, kdyz jeden z nich smazu a lepsimu chovani, krom toho nemusim mazat vsechno, pokud zrovna na /data potrebuji o pul GB vic mista na neco, co pozdeji zase zrusim. Vytvorit swapsoubory potrebujete pochopitelne jen jednou a slouzit mohou, dokud je nesmazete. Za beznych okolnosti si system dal vesele swapuje na partition, jen pokud se rozsoupnete v /tmp, tak pouzije i soubory. A pokud se rozsupujete stale, tak uz je stejne lepsi mit radeji vetsi tu swap partition a hratky s pridavnymi soubory vam odpadnou. Obecne ale na vasem desktopu staci tohle, a na serveru na swapu setrit vlastne nemusite a nechcete .
Jako dodatecny benefit pak pouziti tmpfs pro /tmp je to, ze po rebootu je v /tmp vzdycky cisto . Vlaste je to ucinne proti uzivatelum a programum, kteri ignoruji rozdily v urceni mezi /tmp, /var/tmp a dlouhodobym datovym ulozistem.
Tmpfs je jen v pameti. Takze nikdy zadne disky, nikdy zadne cekani na hlavicky, nikdy zadne zapisy do logu metadat, nikdy nic takoveho. BTW, sync se dela tusim kazdych 30 sekund. Vytvareni a opetovne ruseni tisicu malych souboru poruznu ve filesystemu je skutecne radikalne rychlejsi v tmpfs. Jak spravne rikate, veci se maji uzivat k tomu, k cemu jsou. Vsimnete si, ze nenavrhuju si tam zridit ftp uloziste nebo tam umistit databazi .
Proc to prosim nezkusite, nez me smetete ze stolu kategorickym tvrzenim zalozenym na predpokladu, ze "se to preci takhle ma chovat" a na predpokladu, ze snad mam na mysli uziti /tmp k necemu jinemu, nez je, to jest k docasnym souborum, ktere vetsinou byvaji kratkodobe a znacne male, za to jich ale byva mraky. Zkusil jste treba u sendmailu (na hodne zatizenem stroji, samozrejme) dat nekdy xf subfrontu do tmpfs a porovnat to se stavem, kdy je xf na disku? Ja fakt nemohu za to, ze temporary filesystem je vytecna vec prave pro temporary filesystemy . Hadat se nebudu a nechci, neni to zapotrebi. Kdo chce, zkusi nebo aspon zagoogli a uvidi sam. Kdo nechce, toho nepresvedci nic. Hezky den.
Jeste male upresneni, mozna to vyznelo jinak, nez jsem chtel: tmpfs NENI ramdisk. Tedy melo byt nikoli pouze "je jen v pameti", ale "je jen ve virtualni pameti". Procesum misto nijak zvlast neubira, a pokud skutecne pocitate kazdy byte fyzicke pameti pro procesy, tak opravdu neni pro vas nic, co pameti jakkoli plytva, ale o extremech se snad nebavime (a i tehdy vam tmpfs pomuze, jen v nem asi nebudete nic prekladat .
Pokud nekdo chce odkazy na zkusenosti, at zagoogli a hlavne zkusi.
BTW, sync se dela tusim kazdych 30 sekund.
Pán je na první pohled odborník No zbytek nemá asi ani cenu číst. Ta doba je mnohem delší. Doporučuji si ji zjistit. To vaše řešení může některé operaci zrychlit jen a pouze při splnění několika podmínek. 1) Ty soubory musí být uloženy déle než je sync interval jádra, protože jen tehdy se skutečně fyzicky uloží na disk. Pokud je totiž smažete dřív, tak se na disk nezapíšou ani nesmažou. Prostě se to celé odehraje v paměti. A ta doba je rozhodně víc než 30s. 2) Jejich objem musí být menší než velikost dostupné RAM pro tmpfs, protože jinak by se musely stejně uložit na disk tak jako tak. Prostě by se odswapovaly. Akorát si tak domršíte memmory management jak už jsem popsal v předchozím přízpěvku.
OK. Takže pokud máte hodně nevyužité RAM při běžném provozu a potřebujete do /tmp uložit data, která jsou menší než tato nevyužitá RAM (aby se neodswapovaly) na dobu delší než je sync interval (jinak by se to stejně nezapsalo), tak si skutečně pomůžete. Pak jste šťastný muž. Z toho my vyplývá, že jste hodně bohatý, nebo provádíte nějakou hodně časově náročnou operaci s relativně malým objemem dat.
Já jsem měl na mysli hlavně tu možnost specifikovat si kódování pro ext oddíl.To já taky, s joliet sice sem-tam problémy jsou, ale pokud používám ext3 jako datovou partišnu pro W i L, tak prostě diakritiku použít nesmím. Sám sebe ohlídám, ale to přejmenovávání všeho, co mi dojde, mě nebaví.
/etc/rc.d/rc.local
(pokud se moc nepletu).
/etc/rcS.d
(v SysV initu) hned za mount věcí z fstabu - potom tam už mohou být soubory běžících programů a ty není záhodno mazat...
Tiskni
Sdílej: