plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
setxkbmap -model pc104 -layout cz_qwerty -variant basic
.
Parametry jsou v ~/.kde/share/config/kxkbrc
a naklika se to nekde v control centru v kbd layout
setxkbmap -model pc105 -layout en_US -variant basic (anglická) setxkbmap -model pc105 -layout cz_qwerty -variant basic (česká) setxkbmap -option grp_led:scroll,grp:shift_toggle,altwin:meta_win (nějaké doplňující volby)Ve Fedoře 3 jsem používal 'wokenice' jako modifikátory a nerozlišovalo se mezi pravou a levou wokenicí. Po upgrade funguje už jen levá wokenice a pravá se chová nějak podivně. Chtěl bych, aby obě wokenice byly použitelné jako modifikátor. Neví někdo, co s tím? Výpis z xev: Levá wokenice:
KeyPress event, serial 26, synthetic NO, window 0x3000001, root 0x60, subw 0x0, time 2831381, (85,116), root:(763,168), state 0x10, keycode 115 (keysym 0xffe7, Meta_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False KeyRelease event, serial 29, synthetic NO, window 0x3000001, root 0x60, subw 0x0, time 2831487, (85,116), root:(763,168), state 0x50, keycode 115 (keysym 0xffe7, Meta_L), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes:pravá wokenice:
ButtonPress event, serial 29, synthetic NO, window 0x3000001, root 0x60, subw 0x0, time 2835273, (85,116), root:(763,168), state 0x10, button 4, same_screen YES ButtonRelease event, serial 29, synthetic NO, window 0x3000001, root 0x60, subw 0x0, time 2835273, (85,116), root:(763,168), state 0x810, button 4, same_screen YES
Moc pekne. Rad bych doplnil, ze multimedialni klavesnici lze v Linuxu rozbehat pomerne komfortne take s pomoci projektu LinEAK.
Ja mam jiny problem: co delat, kdyz ta klavesa na klavesnici vubec negeneruje udalost ... cili zjevne ovladac klavesnice to neumi. Existuje nejaky jednoduchy zpusob, jak to rozbehnout, nebo by se musel upravit ovladac?
Tiež by sa oplatilo pozrieť, čo povie na tie klávesy program showkey
v konzole.
No a posledná vec, čo ma napadá: kedysi sa tu vyskytla debata o "evdev" a X. Nie som si tým istý, ale myslím, že to možno nejako súvisí.
X(7x) X(7x) NAME X - a portable, network-transparent window system SYNOPSIS The X Window System is a network transparent window system which runs on a wide range of computing and graphics machines. It should be rela- tively straightforward to build the X Consortium software distribution on most ANSI C and POSIX compliant systems. Commercial implementations are also available for a wide range of platforms. The X Consortium requests that the following names be used when refer- ring to this software: X X Window System X Version 11 X Window System, Version 11 X11 X Window System is a trademark of X Consortium, Inc.
aplay /usr/share/sounds/number_pressed_warning.wav.. přehraj a pak pokračuj jako obvykle. Tuším, je potřeba to namapovat nízkoúrovňově, tedy nejlépe přímo pro Xorg. Za nápady předem děkuji, věřím že nejsem jediný, komu by se taková zvuková výstraha hodila
V tomto výpise je nás v prvom rade bude zaujímať údaj keycode 38 a tiež (keysym 0x61, a). Ten prvý hovorí o tom, aký kód vyslala klávesnica pri stlačení, …xev hlasi dvojici <keycode, keysym>. keycode ovsem neni kod, ktery vysle klavesnice (tomu se rika scancode a casto je to pekne dlouha sekvence -- napr. u Pause), anybrz kod, kterym jadro oznacuje jednotlive klavesy. Zpracovani probiha takto:
bin. sekvence scan code klavesnice -------------> radic klavesnice ---------> keycode keysym jadro -------> X server ------> X klient
bin. sekvence scan code klavesnice -------------> radic klavesnice ---------> key name ovladač klávesnice -------> emulační vrstva klávesnice MS Multimedia simulovaný PS-2 keycode keysym ----------------------> X server ------> X klientAle mělo by to správně probíhat takto:
bin. sekvence scan code klavesnice -------------> radic klavesnice ---------> key name X key name ovladač klávesnice -------> X server ------> X klientV X je pomocí Option "CustomKeycodes" "on" zapnout MEDIUM_RAW mode (případně ještě kernel přepnout přepínačem atkbd_softraw). Ovšem v praxi je to zatím na nic, protože ovladač MEDIUM_RAW režimu v X stejně neumí zpracovat kódy kláves nad 240, které mu kernel posílá. Výsledkem je, že ne-MS multimediální klávesnice generují jiné kódy, než v kernelu 2.4, nebo negenerují nic. V případě AT klávesnic to lze nastavit, v případě jiných klávesnic je nutné se uchýlit ke změně kódů v kernelovém ovladači.
Tiskni
Sdílej: