abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    30.4. 18:11 | Nová verze

    Yocto Project byl vydán ve verzi 5.0. Její kódové jméno je Scarthgap. Yocto Project usnadňuje vývoj vestavěných (embedded) linuxových systémů na míru konkrétním zařízením. Cílem projektu je nabídnou vývojářům vše potřebné. Jedná se o projekt Linux Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:56 | Nová verze

    Operační systém 9front, fork operačního systému Plan 9, byl vydán v nové verzi "do not install" (pdf). Více o 9front v FQA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 13:11 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu. Řešeny jsou také 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.4. 12:33 | Zajímavý software

    Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    29.4. 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (0%)
     (0%)
     (100%)
     (0%)
    Celkem 1 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Po kvantových počítačích přijdou i kvantové baterie?

    6. 4. 2018 | Redakce | Různé | 1934×

    Proč nenarážíme na mimozemské civilizace. Matlab, projektově orientované vzdělávání a soutěže s roboty. Český výzkum uhlíkových nanorolí. Třívrstvý grafen. Jak zacházet s dronem.

    Kde tedy všichni jsou? Čínská odpověď na Fermiho paradox

    Jak fungují hvězdné války a proč jsme dosud nepotkali vyspělé mimozemské civilizace. Jednu z odpovědí podává Liou Cch‘-sin ve svých sci-fi knihách Problém tří těles a Temný les (závěrečný třetí díl česky ještě nevyšel). Civilizace disponující pudem sebezáchovy se podle autora řídí především následujícími pravidly: nedat o sobě vědět. A za druhé, při zjištění přítomnosti cizí civilizace udeřit. Dokonce i „hodné“ civilizace se takto budou chovat...

    Projektově orientované vzdělávaní s programem MATLAB

    Jak do projektově orientovaného vzdělávání zapadá software MATLAB? MATLAB je interaktivní prostředí pro vědecké a technické výpočty, simulaci, analýzu dat, vizualizaci a vývoj algoritmů využívaný miliony inženýrů a vědců po celém světě. Díky své otevřenosti a šíři záběru aplikačních knihoven se stal jedním ze základních programových nástrojů využívaných na vysokých školách pro výuku a výzkum v mnoha technických, přírodních a ekonomických oborech.

    Rychlé nabíjení kvantových baterií

    Nemohly by kvantové jevy pomoci i při konstrukci baterií? Tento proces by se mohl podstatně zrychlit – údajně analogicky tomu, jak provázané bity (qubity) umožňují zrychlit zpracování informací v kvantovém počítači. Když jednotlivé části baterie uvedeme do provázaného stavu (entanglement), nabíjení s využitím stejného příkonu může probíhat rychleji než u jednotek nabíjených paralelně.

    Rozvinování a svinování uhlíkových nanorolí

    Princip nanorole je jednoduchý, jedná se o ruličku svinutého grafenu, která by vzdáleně mohla připomínat pérko do hodinek. Její unikátní vlastností je schopnost převádět elektrické napětí na pravidelný opakovaný pohyb rozvinování a zavinování. Možné využití je například v biomedicínském inženýrství. Popsaný výzkum je dílem vědců z Heyrovského ústavu AV.

    Krátce

    Vědci upřesnili hmotnost exoplanety u Aldebaranu. Už v 90. letech se zde podařilo objevit exoplanetu, ale objev tehdy nebyl příliš průkazný.

    Měsíc vznikl na Zemi plné vody. Dosud se předpokládalo, že značnou část vody donesly na Zem komety a asteroidy v éře velkého bombardování, které skončilo před asi 4 miliardami let.

    Grafen ve 3 vrstvách. Poněkud paradoxně se jako jedna z aplikací 2D materiálů nabízí zase jejich skládání do více vrstev, samozřejmě v přesně definované struktuře.

    Jak se s dronem naučit létat. Nejdřív se seznamte s uživatelským rozhraním pro ovládání dronu a zaměřte se zejména na oblast nastavení výšky pro bezpečný návrat…

    Uruk – město, které předběhlo svou dobu. Uruk ve 4. tisíciletí byl větší než klasické Athény v 5. stol. př. n. l. (

    Mrtvá neutronová hvězda v objetí světla. Pozorování přístrojem MUSE odhalila osamocenou neutronovou hvězdu v sousední galaxii.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.4.2018 08:49 atalax | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Po kvantových počítačích přijdou i kvantové baterie?
    MATLAB ... Díky své otevřenosti ...
    Co
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.