Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Topologický soliton vypadá jako černá díra, ale může jít o nový typ hvězdyIniciativa českých vysokých škol má připravit vzdělávání na umělou inteligenci. Staré galaxie neladí s kosmologickými modely. Kvantový systém dokáže rozpoznávat prvočísla. Co je to antibublina. Pěna z uhlíkových trubiček.
Týden na ITBiz: Moderní chatboty inspirují k modifikovaným verzím Turingova testuBezpečnost platformy Kubernetes v roce 2023. Roadshow SWS se zastávkou v Praze. Moderní chatboty inspirují k modifikovaným verzím Turingova testu. HPE rozšiřuje portfolio Alletra o nové služby pro ochranu souborů, bloků a dat. Rozvoj metaverza podnítí zájem o vysokorychlostní připojení.
V Brně probíhá Linux App Summit 2023. Přednášky ze sledovat online na YouTube. Dění na Twitteru.
Před 30 lety, 22. dubna 1993, byla vydána verze 1.0 webového prohlížeče Mosaic.
Jaký bude vliv Aktu o kybernetické odolnosti (Cyber Resilience Act) nebo Směrnice o odpovědnosti za vadné výrobky (Product Liability Directive) na svobodný a open source software? Nejenom právníci Python Software Foundation, FSFE nebo ISC a NLnet Labs mají s návrhy nové evropské legislativy problém. Vývojář svobodného a open source softwaru přece nemůže být zodpovědný za chybu ve svém kódu, která se projevila v pro něm neznámém komerčním řešení a způsobila někomu problémy nebo ztráty. Návrhům nové legislativy se věnoval také Marcel Kolaja ve své přednášce na LAS 2023.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.2 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.3 (LKML). Přehled novinek a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
Organizace Linux Foundation oznámila vznik nadace TLA+ Foundation (TLAF). Cílem nadace je podpora a rozvoj vysokoúrovňového jazyka TLA+ (Temporal Logic of Actions +) pro formální specifikaci systémů. Zakládajícími členy nadace jsou Amazon Web Services (AWS), Oracle a Microsoft.
Čtrnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 6. – 8. října 2023 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových prezentací a delších workshopů s převážně vývojářskou tematikou od devops, přes datové struktury, nástroje, jazyky, zkušenosti s automatizací testů a různé zajímavosti ze světa IT. Co je potřeba udělat, abyste se mohli zúčastnit? Připravit si desetiminutovou prezentaci na libovolné téma, která má potenciál oslovit ostatní přítomné. Historicky proběhlo i několik velmi zajímavých nevývojářských témat, takže ani výletu do úplně jiného oboru není třeba se nikterak bránit.
Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 23.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie).
Byla vydána nová stabilní verze 3.3.0 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
CEO Red Hatu Matt Hicks ve svém emailu oznámil propouštění. Nemělo by se to týkat vývojářů.
Ubuntu 23.10 bude Mantic M...
Vyplňování formulářů na ePortálu České správy sociálního zabezpečení je ve webovém prohlížeči Chrome na Linuxu zakázáno: Kombinace Vámi používaného operačního systému a webového prohlížeče není podporována. Řešením je nastavení řetězce User-Agent nebo použití Firefoxu.
Richard Biener oznámil vydání verze 13.1 (13.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 13. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Vypíchnout lze integrovaný fontend pro jazyk Modula-2 a základ frontendu pro jazyk Rust. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
V Gitu byly nalezeny a v upstreamu již opraveny zranitelností CVE-2023-25652, CVE-2023-25815 a CVE-2023-29007.
Linux 6.4 obdržel sadu patchů, které vylepšují výkon souborového systému btrfs. Konkrétně je až 4x rychlejší fsync a o cca 10% se zrychluje i scrub. Podrobnější informace na phoronix.com.
Do btrfs chodí v posledních verzích kernelu čím dál více podobných optimalizací. Do Linux 6.3 přibylo také spousta výkonnostních optimalizací. To samé do Linux 6.2 včetně vylepšení implementace RAID5/6
Vydání Debianu 12 s kódovým jménem Bookworm je plánováno na sobotu 10. června. Zmrazení (Full Freeze) proběhne ve středu 24. května.
Byla vydána beta verze AlmaLinuxu 9.2 s kódovým názvem Turquoise Kodkod. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Vychází nová verze monitorovacího řešení Centreon 23.04. Mezi novinky patří implementace SAML 2.0. Anomaly Detection přešlo z bety na produkční režim a při vhodném nastavení už není potřeba fixně definovat prahové hodnoty (varování, kritické apod.).
Dále byla vylepšena integrace s Grafanou (Grafana Plugin) a skončila podpora CentOS 7. Kdo chce tedy upgradovat na 23.04, musí upgradovat os na RHEL like systémy ve verzích 8, nebo 9, případně na Debian 11. Podrobnější informace na Centreon Blog.
Společnost Matrox Video představila sérii grafických karet Matrox LUMA. Postaveny jsou nad GPU Intel Arc.
Byla vydána nová beta verze klienta služby Steam. Z novinek je vypíchnuto kompletní přepracování "překrytí ve hrách".
Nová verze openSUSE Leap Micro 5.4 je venku. Leap Micro není určeno na desktop, jedná se totiž o Immutable Host OS, využívající transakční aktualizace, podobně jako openSUSE MicroOS nebo Fedora Silverblue. Zkuste si na něm rozjet domácí instanci NextCloudu nebo domácí DNS server, který Vám pomůže s blokováním reklam! Více informací v praktickém hands-on článku.
Ubuntu 23.10 bude Mantic Minotaur (Mantický Mínótauros).
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Google - blacklist :( | 6 | 26.4. 11:57 |
OpenVPN - vynucení spuštění scriptu (příkazu) ze strany serveru | 14 | včera 16:30 |
Ovladač pro wifi - Slacko Puppy 7.0 | 9 | 27.4. 14:58 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
GUI cinnamon - hledám obdobu kdialogu | 4 | 24.4. 06:36 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C sleep & sleep & recv deadlock | 2 | včera 11:01 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
chromebook pro linux desktop | 8 | včera 17:36 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: