Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Částice v elektrickém poli mohou získávat falešMagnony vytvářené zvukem. Přeplněná oběžná dráha. Materiál s nejvyšší teplotou tání. Výpočetní výkon na obyvatele různých zemí. Jak souvisí pláč vína a tvar sklenice? Černé díry, Mars, exoplanety a srážky galaxií. Věda a koronavirus.
Týden na ITBiz: Koronavirové akvizice – kdo koho koupí v ICT? Cisco Nokii?Ochrana dat z pohledu Veeam. Která jsou nejprodávanější zařízení pro kancelářský tisk. Průzkum CxO: Zastaralé technologie a nedostatek dovedností brzdí digitální transformaci a modernizaci IT. Jaké notebooky a PC se nyní nejvíce prodávají? Koronavirové akvizice – kdo koho koupí v ICT? Cisco Nokii?
Jaderné noviny – přehled za květen 2020Přehled květnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citát týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu společnosti Collabora informuje o novinkách ve vývoji open source ovladačů pro GPU Mali. Na GPU Mali-G31 bez binárního blobu již běží Wayland kompozitory včetně GNOME 3, hra Neverball nebo akcelerace videa v přehrávačích mpv a Kodi.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.16 je použití abstraktní vrstvy ODBC, díky které lze pracovat s libovolným DBMS, např. PostgreSQL nebo MySQL či MariaDB (dříve šlo SQL transformace provádět jen v SQLite). Dále v této verzi přibyl vstupní modul pro audio systém JACK, skrze který lze přijímat MIDI zprávy.
Byla vydána nová stabilní verze 28.10.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Softwarový tým SpaceX odpovídal na dotazy v reddit AMA (Ask Me Anything).
Byla vydána verze 32-11992 linuxové distribuce Network Security Toolkit (NST) (Wikipedie). Jedná se o distribuci určenou pro monitorování počítačových sítí a jejich bezpečnostní analýzu. Nejnovější verze NST je založena na Fedoře 32 a přináší mimo jiné několik nových stránek integrovaných do NST WUI (Web User Interface).
Dust3D je multiplatformní open source software pro 3D modelování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Uživatelé Linuxu mohou instalovat také z Flathubu. Ukázky práce s Dust3D na YouTube.
V kryptografické knihovně GnuTLS byla nalezena a ve verzi 3.6.14 opravena vážná bezpečnostních chyba CVE-2020-13777 aneb klíče pro šifrování a dešifrování session tickets byly do první rotace nastaveny na samé nuly. Dle bezpečnostního upozornění GNUTLS-SA-2020-06-03 je možné u TLS 1.3 pomocí MITM obejít autentizaci a u TLS 1.2 dešifrovat předchozí konverzace.
PHP, skriptovací jazyk používaný zejména k vývoji dynamických webových stránek, má již 25 let. Rasmus Lerdorf jej oficiálně představil 8. června 1995, ještě jako Personal Home Page Tools (PHP Tools). Důležité milníky na časové ose od JetBrains.
Potřebujete-li vidět v terminálu obrázek psa, stačí využít služby dogs.sh a spustit příkaz "curl dogs.sh". Zdrojové kódy služby jsou k dispozici na GitHubu [reddit].
Na Steamu lze dnes a zítra získat zdarma počítačovou hru Geneshift běžící také na Linuxu.
Bylo vydáno desktopové prostředí KDE Plasma ve verzi 5.19. Přehled novinek s videem (PeerTube, YouTube) a snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 12.0 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Jedná se o první LTS verzi. Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Po téměř dvou letech od vydání verze R1/beta1 byla vydána verze R1/beta2 operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Přispělo 101 vývojářů více než 2 800 commity. Vyřešeno bylo více než 900 chyb a žádostí o vylepšení.
Intel potvrdil bezpečnostní chybu CVE-2020-0543 ve svých procesorech. Pojmenoval ji SRBDS - Special Register Buffer Data Sampling. Výzkumníci z VUSec (Systems and Network Security Group at Vrije Universiteit Amsterdam) ji pojmenovali CrossTalk. Ukázka zneužití na YouTube. Detaily související s Linuxem v souboru special-register-buffer-data-sampling.rst.
PINE64 spustila předobjednávky linuxového tabletu PineTab za 100 dolarů. K dispozici bude i varianta s klávesnicí za 120 dolarů. Tablet obsahuje 64 bitový Allwinner A64 na taktu 1,2 GHz s grafikou MALI-400 a 2 GB paměti.
Byla vydána nová verze 1.46 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.46 bude vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Mozilla.cz informuje o rozšíření výchozího datasetu pro Mozilla Common Voice. K dnešnímu dni je již možno v rámci projektu Mozilla Common Voice číst věty ze zápisů Evropského parlamentu a z Wikipedie.
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná příští čtvrtek 18. června od 18 hodin v Bernard Pubu Bruselská, kousek od konečné tramvaje na Zvonařce.
Justin Steven zveřejnil informace o dvou bezpečnostních chybách v nástroji fwupd pro aktualizaci firmwarů zařízení na počítačích s Linuxem. Útočník je mohl zneužít k distribuci firmwarů s malwarem. Verze fwupd 0.7.3 až 1.0.5 stahují firmware z s3.amazonaws.com/lvfsbucket. Verze 1.0.6 a novější z cdn.fwupd.org. První chybou bylo, že v listopadu 2019 byl nepotřebný lvfsbucket z Amazonu S3 smazán a kdokoli si jej mohl zaregistrovat. Justin Steven to udělal a v průběhu 26 dnů zaznamenal 2,5 milionu požadavků na lvfsbucket z 500 tisíc unikátních adres. Druhou chybou byla chyba CVE-2020-10759 přímo v fwupd při ověřování digitálního podpisu. Digitální podpis nebyl potřeba.
Oficiálně byla vydána nová stabilní verze 2.10.20 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nová verze je již k dispozici na Flathubu.
Po více než dvou letech byla vydána nová verze 2.14.0 a krátce na to 2.14.1 komunikačního klienta Pidgin (Wikipedie). Přehled novinek v seznamu změn.
Byla vydána nová stabilní verze 3.1 (3.1.1929.29) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze celostránkový WYSIWYG editor na poznámky. Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 83.0.4103.98.
Na Humble Bundle lze získat zdarma počítačovou hru Snake Pass (Wikipedie). Hra je určena pro Windows, lze ji ale hrát také na Linuxu (ProtonDB). Speciální akce končí v neděli v 19:00.
Clem Lefebvre, vedoucí projektu Linux Mint, schválil ke zveřejnění beta verzi nového Linux Mintu 20 „Ulyana“, založeného na Ubuntu 20.04. Nová verze (s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce) je již na zrcadlech Linux Mintu, třebaže oficiální oznámení ještě není k dispozici.
Byla vydána nová major verze 10.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
kabel server SAS, DELL R620 | 0 | 6.6. 20:18 |
Verbatim VX500 SSD a Raspberry | 4 | 10.6. 11:52 |
Huawei EchoLife HG8245 | 11 | včera 20:53 |
Tip na router (2) | 10 | včera 22:26 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
mysql usporiadavanie alfanumericky | 4 | včera 11:56 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Není vidět síťový disk sdílený přes Sambu | 10 | 6.6. 17:27 |
SpaceX | 0 | 6.6. 20:51 |
Proč linux ne jako hlavní | 1 | 6.6. 21:22 |
Vypínání počítače v Mintu 19.3 | 19 | 10.6. 22:57 |
Xubuntu vs Linux Lite | 12 | 8.6. 12:17 |
Po zapnutí pouze 'GRUB' - jak rozdělit disk pro W10 a Linux | 18 | 9.6. 08:21 |
Prihlasenie do domeny offline | 3 | 7.6. 22:05 |
echo a proměnná | 6 | 9.6. 13:35 |
google překlady obrázku videa | 2 | 8.6. 00:56 |
Sdílení (prezentace) části obrazovky | 5 | 9.6. 07:57 |
OpenWrt - rodičovská kontrola | 36 | včera 22:02 |
vlastní skript v /etc/kernel/postinst.d/ | 1 | 10.6. 08:50 |
KVM/qemu virtio disk root fs readonly | 10 | 11.6. 21:40 |
Mikrotik a VLAN | 8 | 11.6. 17:36 |
Midnight commander KDE neon | 3 | 11.6. 15:35 |
Samovoľná zmena vlastníka aj skupiny na NTFS particii | 4 | včera 23:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: