Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 7. 6. 2018: Statistiky vývojového cyklu 4.17Stav vydání jádra. Citáty týdne: Linus Torvalds a Dan Carpenter. Statistiky vývojového cyklu 4.17.
Týden na ITBiz: Blockchain pro státní správuČesko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD. Bezpečnostní incidenty. Kdo expanduje a kdo propouští.
Týden na ScienceMag.cz: Dlouhé prsty strojového učeníNeuronové sítě se naučily složit Rubikovu kostku i navrhovat nanočástice. Složitá cesta k novým hořákům se inspiruje rostlinami a využívá i 3D tisk. Oganesson, prvek se 118 protony. Přicházejí objevy a vynálezy „automaticky“? Gravitace se i na velkém měřítku chová podle teorie relativity, temné hmoty ani energie se asi jen tak nezbavíme.
Po devíti měsících vývoje od vydání verze 10.0 byla vydána verze 11.0 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu a na YouTube.
Kernel.org představil lore.kernel.org, tj. archiv diskusního listu vývojářů linuxového jádra LKML (Linux Kernel Mailing List) s řadou zajímavých funkcí. Archiv běží na softwaru Public Inbox.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, klesla pod 6 000 dolarů. Před půl rokem byla hodnota Bitcoinu téměř 20 000 dolarů.
Byl vydán Debian 8.11, tj. jedenáctá a současně poslední opravná verze Debianu 8 s kódovým názvem Jessie. Uživatelům je doporučen přechod na Debian 9 Stretch nebo využít LTS (Debian Long Term Support). LTS podpora Debianu 8 je plánována do 30. června 2020. LTS podpora Debianu 7 Wheezy skončila 31. května 2018.
Při prvním spuštění Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) je spuštěn nástroj Ubuntu Report. Pokud uživatel souhlasí, jsou pomocí tohoto nástroje odeslány do Canonicalu informace o daném počítači (doba instalace, počet procesorů, rozlišení displeje, velikost paměti, časová zóna, ...). Will Cooke, vedoucí týmu Ubuntu Desktop, zveřejnil na blogu Canonicalu první získané statistiky. Infografika na It's FOSS.
Po téměř 13 měsících vývoje od vydání verze 5.26 byla vydána nová stabilní verze 5.28 programovacího jazyka Perl. Do vývoje se zapojilo 77 vývojářů. Změněno bylo přibližně 730 tisíc řádků v 2 200 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Dle očekávání se nejvýkonnějším superpočítačem stal superpočítač Summit. Český superpočítač Salomon klesl na 139. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Byly zveřejněny videozáznamy přednášek z Fedora 28 Release Party v Brně konané 5. června.
Mezinárodní nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) představila projekt STARTTLS Everywhere. Cílem projektu je zvýšit zabezpečení emailového ekosystému, tj. rozšířit šifrování mezi poštovními servery, tj. rozšířit použití STARTTLS, zvýšit počet serverů, které skutečně ověřují certifikáty a udržovat seznam poštovních domén splňujících minimální bezpečnostní požadavky a díky tomuto seznamu předcházet downgrade útokům. Více v podrobnějším představení projektu a v často kladených otázkách (FAQ).
Byly vydány verze 3.0.2 a 3.11 softwaru Wine (Wikipedie), tj. softwaru vytvářejícího aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem. Stabilní verze 3.0.2 je druhou opravnou verzí verze 3.0 vydané v lednu. Opravuje 53 chyb. Z novinek vývojové verze 3.11 lze zmínit například vylepšené debugování a ladění WoW64 procesů.
Wi-Fi Alliance představila (en) nový bezpečnostní protokol pro bezdrátové sítě Wi-Fi s označením Wi-Fi CERTIFIED WPA3, který by měl zjednodušit zabezpečení, umožnit robustní autentizaci a posílit šifrování. Podporuje varianty WPA3-Personal a WPA3-Enterprise. Představen byl také program Wi-Fi CERTIFIED Easy Connect, který má mimo jiné usnadnit připojení zařízení bez displeje - například IoT zařízení.
Byl vydán Mozilla Firefox 61.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Zmínit lze například vylepšený tmavý motiv vzhledu.
Byla vydána verze 3.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Řešeno je také několik bezpečnostních problémů. Aktualizace Enigmailu z verze 1.9.9 na verzi 2.0.7 řeší bezpečnostní chybu EFAIL.
Po téměř sedmi měsících vývoje od vydání verze 3.7.0 byla vydána nová stabilní verze 3.8.0, tj. první z nové řady 3.8, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze zmínit podporu netbootu na všech architekturách, podporu Raspberry Pi 3 Model B+, podporu programovacího jazyku Crystal (Wikipedie) nebo ukončení podpory Grsecurity.
Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z konference Perl Conference 2018 konané od 17. do 22. června v Salt Lake City. Nejen pro vývojáře v Perlu strip na CommitStrip.
Článek na OMG! Ubuntu! ukazuje, jak získat výsledky zápasů Mistrovství světa ve fotbale 2018 v GNOME Shellu nebo v terminálu. Představeno je rozšíření GNOME Shellu World Cup Indicator a příkazy wowcup a wc18-cli.
Byla vydána nová verze 4.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube.
V únoru pro Red Hat úspěšně skončil fiskální rok 2018. Na konci května bylo uzavřeno první čtvrtletí fiskálního roku 2019. Zveřejněny byly finanční výsledky. Tržby činily 814 milionu dolarů, tj. meziroční nárůst 20 %.
Eclipse Foundation oznámila vydání nové verze vývojového prostředí Eclipse. Eclipse 4.8 s kódovým označením Photon vychází rok po vydání verze 4.7 s kódovým označením Oxygen (zprávička) a přináší celou řadu novinek. Jejich představení také na YouTube.
Byly zveřejněny videozáznamy přednášek z konference pro vývojáře Devel 2018 konané 16. června v Praze.
Půldruhého roku po vydání verze 3.6.0 byla vydána nová verze 3.7.0 programovacího jazyka Python. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Podrobný přehled změn v Changelogu.
Nezisková organizace KDE e.V. zastupující komunitu kolem KDE v právních a finančních záležitostech zveřejnila výroční zprávu za rok 2017 (KDE e.V. Community Report | 2017 | Issue 34).
Nadace Raspberry Pi vydala jednasedmdesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a osmé číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Před týdnem vydaná verze 239 správce systému a služeb systemd přinesla podporu Portable Services. Lennart Poettering se těmto "kontejnerům" podrobně věnuje v příspěvku na svém blogu.
Vývojáři linuxové distribuce Gentoo oznámili, že jejich mirror na GitHubu byl hacknut. Veškerý Gentoo obsah na GitHubu by měl být považován za kompromitovaný.
V osmdesátých letech začala britská televizní stanice BBC vysílat sérii pořadů Computer Literacy Project mající za úkol seznámit veřejnost se světem osobních počítačů. Vzniklo 146 epizod, které jsou nyní zpřístupněny v oficiálním archivu, plus desítky dalších souvisejících pořadů věnovaných výpočetní technice. Na stránkách je k dispozici i emulátor umožňující spustit software, který byl v rámci pořadů prezentován.
Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-06-27 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).
Oficiálně byl vydán Linux Mint 19 s kódovým jménem Tara. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 19 bude podporován až do roku 2023. Potvrzen byl také prodej miniaturních počítačů MBM2 a MBM2 Pro (MintBox Mini 2 a MintBox Mini 2 Pro) s předinstalovaným Linux Mintem 19 Tara.
Byla vydána verze 1.12.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Nové vlastností rozebírá Ľubomír Rintel v příspěvku na svém blogu. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Zdůraznit lze například vylepšení Wi-Fi (FILS, WoWLAN a IWD) nebo barvičky v nmcli.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
HW sestava pro vývojáře (AMD Ryzen 5) — 2018-07 | 7 | 25.6. 00:39 |
Jaká grafická karta je potřeba pro funkční WebGL ve FF? | 2 | 25.6. 19:50 |
Storage pro hypervizory | 8 | 27.6. 19:24 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Animace skladu v pythonu | 4 | včera 23:42 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
nefunkcne wifi na NTB asus altec leasing | 10 | 23.6. 23:37 |
ZIMBRA nasazení pro malou firmu - offline internet | 10 | 26.6. 13:28 |
Pause/Break v konzoli na CentOS 7 | 3 | 27.6. 19:03 |
simulace I/O zátěže při kopírování konkrétního adresáře pomocí fio | 5 | 26.6. 20:45 |
Rozdělení procesů na IP adresy | 7 | 27.6. 09:58 |
problém s otevřením dokumentu v PDF | 17 | včera 11:18 |
BTRFS kvóty | 6 | 27.6. 13:09 |
Oprávnění Samba vs. Midnight Commander | 15 | 28.6. 08:33 |
jak je to s porty a jejich předáváním portů? | 6 | 28.6. 22:03 |
Mediawiki struktura | 2 | včera 13:02 |
Audio DTS | 1 | včera 13:17 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
off-topic | 47 | 28.6. 08:36 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: