Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
VSHosting masivně rozšíří pozice pro budoucí linux administrátoryPřed více než měsícem jsme oznámili vstup významných zahraničních investorů do VSHostingu. Je to první krok k dalšímu velkému růstu, který nás v brzké době čeká. Německé investiční fondy, které spolupracují i na projektech typu GoDaddy (největší globální hosting) či PLESK vyhodnotili VSHosting jako nejzajímavější lokální managed hosting firmu z pohledu potenciálu růstu.
Týden na ITbiz: Proč blockchain selháváPodnikové služby v čele digitální revoluce. HPE v Praze objevovala více. Proč blockchain selhává. Zákony informatiky: Reedův zákon a sítě v sítích.
Windows 7 končí, aktualizujte na Windows 10 – od EUR 9,62Microsoft je vedoucím vývojářem PC softwaru, od operačních systémů Windows až po sady nástrojů produktivity Office. Dává vám nástroje a zdroje, jaké potřebujete pro vaši každodenní život a práci. Když potřebujete nový OS Windows 10 pro vaše osobní nebo podnikové počítače, obchod GoodOffer24 by mohl být řešením, jaké hledáte!
Distribuční novinky 39-41/2019Koncem září byly aktualizovány operační systém ReactOS usilující o kompatibilitu s MS Windows či svobodná distribuce Hyperbola GNU/Linux-libre, kterou doporučuje i FSF. Do poloviny října vyšly také na Debianu založené Univention Corporate Server, Raspbian, SolydX a SolydK nebo Sparky, jakožto i nezávislá linuxová distribuce IPFire a FreeBSD distribuce XigmaNAS. Také byl vydán CentOS 8 a nový CentOS Stream. Project Trident se chystá k přechodu z *BSD na Linux. Perličkou je projekt Collapse OS pro architekturu Z80.
Týden na ScienceMag.cz: Informace místo elektronů či světla mohou kódovat i kvazičásticeJak se chovají převrácené hodnoty prvočísel? Planety u černých děr? Modulární jaderné reaktory. Temné hmota vs. alternativní teorie. Matematika hor. Gravitační krystaly. Slitiny s vysokou entropií. Podivný titan (prvek).
Ve středu 23. října 2019 se od 16.00 koná akce na téma Oracle Labs - Live for the Code. Představí projekty Oracle Labs, na kterých se pracuje i v České republice: Oracle Labs Data Studio a GraalVM. Místo konání: budova Oracle v Praze–Jinonicích. Vstup po registraci zdarma. Občerstvení zajištěno.
Ubuntu slaví 15 let od vydání první verze. Přesně před patnácti lety, 20. října 2004, byla vydána první verze 4.10 s kódovým názvem Warty Warthog.
Samsung oznámil, že program Linux on DeX končí. Android 10 už nebude podporován. Linux on DeX umožňuje spouštět linuxový desktop a aplikace z vybraných telefonů od Samsungu připojených pomocí Samsung DeX.
Project Trident je desktopový operační systém aktuálně postavený na TrueOS, což je operační systém vycházející z FreeBSD, s grafickým prostředím Lumina. Vývojáři Tridentu oznámili, že přechází z TrueOS na Void Linux. Výhody ale i nevýhody přechodu v oficiálním oznámení.
Dnes vyjde Mozilla Firefox 70.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Zdůraznit lze odstranění informace o EV certifikátu z adresního řádku, nového správce hesel Firefox Lockwise nebo také nové logo.
Dnes a zítra proběhne v Nokia Bell Labs oslava padesátin Unixu. Dnešní panelovou diskusi bude možné sledovat živě od 14:45 na YouTube.
Byla vydána nová major verze 4.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Jedná se o první verzi postavenou na Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Přehled změn v příslušném seznamu. Z novinek lze zdůraznit nahrazení správce hesel KeePassX aktivně vyvíjeným KeePassXC, Tor Browser 9.0 nebo MAT 0.8.0. Opravena byla také řada bezpečnostních chyb.
Google Chrome 78 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 78.0.3904.70 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb. Za nalezení dvou nejvážnější bylo vyplaceno 35 tisíc dolarů.
Nadace GNOME informuje o pokračování soudního sporu Rothschild Patent Imaging vs. GNOME Foundation ohledně údajného porušování patentu US 9,936,086 B2 ve správci fotografií Shotwell. Společnost Rothschild Patent Imaging nabídla nadaci GNOME za pětimístnou částku žalobu zrušit a poskytnout licenci k použití patentu. Dle nadace by bylo snadné částku zaplatit a dál to neřešit. Proti patentovým trollům je ale třeba bojovat. Soudní spor bude pokračovat. Nadaci GNOME lze finančně podpořit na stránce GNOME Patent Troll Defense Fund.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla spolupracuje na projektu offline překladače Bergamot. Jedná se o výzkumný projekt spolufinancovaný Evropskou unií. Na výzkumu se podílí také Univerzita Karlova. Videoukázka integrace Bergamotu do Firefoxu na YouTube.
OpenOrienteering Mapper je svobodný program pro vytváření map pro orientační běh. Vydána byla nová stabilní verze 0.9.0. Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost AMD a úroveň sponzoringu je stejná jako u společnosti Nvidia, tj. nejvyšší úroveň Patron, tj. minimálně 120 tisíc eur ročně.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-11. Z novinek lze zmínit například vylepšenou klávesnici nebo webový prohlížeč.
V Amsterdamu dnes začíná Blender Conference 2019, tj. konference vývojářů a uživatelů svobodného 3D softwaru Blender. Na programu je celá řada zajímavých přednášek. Slavnostní zahájení a keynote proběhne dnes v 11:00. Přednášky lze sledovat online na YouTube.
Byla vydána verze 7.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Byla vydána nová verze 0.30.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Nejnovější mpv vyžaduje FFmpeg 4.0 nebo novější.
Jak na sdílení terminálu? Například pomocí Teleconsole (GitHub) nebo tmate (GitHub) [Hacker News].
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| ata2 DRDY ERR | 7 | 23.10. 17:05 |
| SD karta v kamere | 8 | 21.10. 22:05 |
| Arducam a Raspberry pi | 3 | 23.10. 08:48 |
| NTB sony vaio dlhy start mint 19.2 | 8 | včera 23:29 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| JavaScript - Oprava pole | 4 | včera 22:04 |
| Typescript - polyfill | 1 | včera 00:19 |
| Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
| Lze při připojování pomoci cifs nastavit i popisovač? | 3 | 20.10. 11:02 |
| Jak se připojit k routeru z command line | 3 | 19.10. 16:52 |
| Debian 10 a VirtualBox 6.0 | 7 | 22.10. 23:42 |
| Kto nahradil Iana Murdocka | 11 | 21.10. 15:41 |
| Jak se vloupat Do IPhone a Macka? | 8 | 22.10. 13:48 |
| Debian 10.1 & AXAGON RSI-X1 | 11 | 22.10. 16:48 |
| Debian ntfs-3g | 8 | 22.10. 20:04 |
| AMD GPU + KD5 | 1 | 22.10. 20:53 |
| Mikrotik, LAN a WiFi bridge nebo routovat ? | 13 | včera 11:08 |
| Raspi - torrenty | 10 | 24.10. 22:02 |
| Kontejner v LXC a montaz (ve fstab) | 2 | 23.10. 11:00 |
| fail2ban - Postfix SASL, nedaří se nastavit | 5 | 24.10. 01:48 |
| Ubuntu s UFW jako jednoduchý router | 3 | 24.10. 12:05 |
| Sandbox pro PHP aplikaci? | 21 | včera 19:32 |
| Spam - hodnocení - vše předvolby | 2 | 24.10. 22:58 |
| DNS SERVFAIL morayabay.com. | 2 | včera 12:36 |
| Jak uspořádat servery ? | 12 | včera 17:49 |
| swap a java | 7 | včera 21:42 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: