Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Z PC dělají lidé lepší nákupy než z mobilůČesko se stává centrem inovací. Šest trendů, které by měli sledovat HR ředitelé. Chytré měření a řízení dodávek elektřiny. Z PC dělají lidé lepší nákupy než z mobilů.
Jarní slevy softwaru od GoodOffer24GoodOffer24.com pokračuje s nabídkou levného softwaru i na jaře. Podívejte se, jaké ceny pro vás připravili například ohledně kancelářského softwaru a operačního systému Windows. Produkty a bundly jsou k dispozici vždy na rozkliknutí odkazu, a pokud budete chtít další slevu 30 %, stačí před dokončením nákupu zadat slevový kód AX30
. Slevový kód AX30
platí pro všechny zde uvedené produkty a bundly, které jsou typu OEM licencí.
Qubity v kvantových tečkách. Jak je to s Betelgeuse. Napůl živé viry. Antény měnící svou frekvenci za běhu. Souvisí Schrödingerova kočka s gravitací? Geneticky modifikovaná slepice Zora. Vlci v Praze?
Byla vydána verze 9.0 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Článek na blogu LibreTechTips představuje a srovnává webové vyhledávače: nejen známé Google, Bing, DuckDuckGo či Yandex, proxy Startpage a Ecosia, ale také nezávislý Mojeek, metavyhledávače Metager a Searx, švýcarský Swisscows a francouzský Qwant. Srovnání spočívá v pohledu na výsledky čtyř hledání a čtyř specifických dotazů jako překlad slova nebo převod jednotek. Nejlépe hodnocený je Searx následovaný Google a s velkým odstupem Bingem, DuckDuckGo, Startpage atd.
Byla vydána verze 2.0.0 aplikace pro digitální malování MyPaint (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 173. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. února od 18:00 v restauraci Suzie's Steakhouse Brno na adrese Kounicova 10.
Vývojář webového prohlížeče Waterfox, forku Mozilla Firefox, veřejně oznámil dokončení přechodu projektu pod správu firmou System1, která na podzim 2019 zřejmě převzala také metavyhledávač Startpage. System1 se zabývá agregací a analýzou uživatelských dat za účelem využití v reklamě, proto např. web PrivacyTools již Startpage nedoporučuje.
Jižní Korea se z historických důvodů potýká se silnou závislostí na Microsoftu (konkrétně ActiveX), kterou se snaží postupně odbourat. Na jaře 2019 tamní ministerstvo vnitra oznámilo testování Linuxu na pracovních stanicích. Nyní, po skončení podpory Windows 7, byl přechod potvrzen s cílem omezit závislost na třetí straně a snížit náklady. Do roku 2026 je v plánu, že uživatelé budou používat notebooky s Windows, ale připojovat se na vzdálený linuxový desktop v cloudu. Některá ministerstva již Linux používají.
Clear Linux je distribuce vyvíjená firmou Intel; vybočuje optimalizací na výkon, pročež se používá např. k běhu benchmarků, ale také pro vývojáře či do cloudu. Recenze na Ars Technica se zaobírá použitím Clear Linuxu jako uživatel: instalace, pozorování rychlosti spouštění Gimpu, správa balíčků a instalace Google Chrome nebo konfigurace OpenZFS. Praktické nasazení mimo specializace, kde je výkon kritický, nakonec nedoporučuje.
Byl spuštěn Humble Book Bundle: Cybersecurity 2020 by Wiley. Za 1 euro a více lze koupit 7 elektronických knih, za 7,50 eur a více lze koupit 13 elektronických knih a za 13,50 eur a více lze koupit 20 elektronických knih věnovaných kybernetické bezpečnosti od nakladatelství Wiley. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství Wiley, Humble Bundle, Electronic Frontier Foundation a Let's Encrypt.
Byla vydána nová verze 1.38 správce síťových připojení ConnMan (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit podporu WireGuardu.
Viceprezident společnosti Oracle Matthew O'Keefe napsal na Twitteru: "Kdyby databáze Oracle neexistovala, světová ekonomika by se zastavila. Kdyby většina open source distribuovaných databází neexistovala, byl by svět pro data mnohem bezpečnějším místem". Příspěvek rozpoutal diskusi nejenom na redditu a následně byl z Twitteru smazán (Wayback Machine).
Spolkový úřad pro informační bezpečnost (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) schválil používání softwarů Gpg4win a Gpg4KDE, tj. nadstaveb nad GnuPG, pro šifrování a přenos utajovaných informací stupně utajení Vyhrazené (VS-NUR FÜR DEN DIENSTGEBRAUCH (VS-NfD)), EU RESTRICTED a NATO RESTRICTED [reddit].
Byla vydána nová verze 20.02.17 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Využíván je MLT Multimedia Framework 6.20.0 a WebVfx 1.2.0. Nejnovější Shotcut je k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak i Snap.
Alexander Popov se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje možnostem zneužití bezpečnostní chyby CVE-2019-18683 v linuxovém podsystému V4L2. Videoukázka eskalace práv na YouTube. Chyba byla v upstreamu opravena v listopadu loňského roku. Alexander Popov se chybě věnoval ve své přednášce (pdf) na konferenci OffensiveCon 2020.
Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 3. a 4. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během devátého ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru nebo Facebooku, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.
Byla vydána verze 15.0 na Debianu založené linuxové distribuce Untangle NG Firewall. Přehled novinek v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube. Vyzkoušet lze (zatím neaktualizované) demo webového rozhraní.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt v příspěvku na svém blogu informuje, že žádosti o vystavení certifikátů nově validuje z několika míst současně (Multi-Perspective Validation). Další informace v diskusním fóru.
Justine Haupt aktualizovala svůj open source mobilní telefon s rotační číselnicí a zveřejnila kompletní dokumentaci, vlastní kód, schémata i STL soubory pro 3D tisk. Desku plošných spojů případně i vytištěný obal lze koupit v jejím obchodu.
Jozef Mlich se v příspěvku PinePhone je nové OpenMoko na svém blogu věnuje svému novému linuxovému chytrému telefonu PinePhone v edici BraveHeart: "Momentálně se pocity z tohohle zařízení dají přirovnat k BrokenMoku. Většina věcí prostě nefunguje. Minimálně ne sama od sebe. Začít se dá už u samotného hardware, kde existuje wiki stránka popisující nedostatky".
Aktuální příspěvek What is Mobile PureOS? na stránkách společnosti Purism je věnován operačnímu systému Mobile PureOS, tj. PureOS pro mobilní zařízení a především pro telefon Librem 5. Víceméně se jedná o stabilní Debian s GNOME doplněný o balíčky phosh, phoc, libhandy, Calls, Chats a další.
Ve věku 74 let zemřel Lawrence Tesler. V 70. letech pracoval v Xerox PARC a posléze odešel do Apple. Zabýval se především zjednodušováním uživatelských rozhraní, byl odpůrcem modality a přispěl k prosazení moderního způsobu označování a kopírování textu – myší a klávesovými zkratkami (kombinace s XCV) – v raných Apple Human Interface Guidelines. Dále se podílel např. na vývoji Smalltalku a souvisejícího přenosného počítače Xerox NoteTaker nebo později PDA Apple Newton.
Google zveřejnil seznam 200 organizací přijatých do letošního Google Summer of Code (GSoC). Dle plánu se studenti přihlašují od 16. do 31. března. Vydělat si mohou od 3 000 do 6 600 dolarů. V Česku a na Slovensku 3 600 dolarů. Další informace v často kladených otázkách (FAQ). K dispozici jsou také statistiky z minulých let.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Polarizacni folie na sklo | 8 | 17.2. 16:20 |
Časté vypadávání myši a zpomalení systému | 9 | 19.2. 21:21 |
Pár otazok a odpovedi na tema ARM dosiek | 11 | včera 19:54 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak vložit více proměnných a textu jako parametr v C++ | 9 | včera 14:18 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Re: youtube-dl - nejde stahnout ČT | 23 | 15.2. 00:34 |
Nextcloud + Onlyoffice | 9 | 20.2. 20:45 |
Opera 12.16. a Linux MX19 | 6 | 17.2. 20:21 |
Linux Mx 19 a Windows 10 | 8 | 18.2. 19:40 |
sshd connection | 20 | 17.2. 16:05 |
velikost mailu pro draft | 2 | 17.2. 10:30 |
Souborové systémy a Ransomware | 16 | 20.2. 12:35 |
Instalace usb tuneru Evolveo sigma T2 v Ubuntu | 6 | 19.2. 22:12 |
saturace disku | 15 | 20.2. 22:48 |
Siť Windows a Linux | 23 | včera 07:36 |
Xfce Gwenview | 1 | 20.2. 17:45 |
Ubuntu instalace softwaru | 10 | včera 23:01 |
Nefunkcny systemd po instalacii balika | 12 | včera 12:56 |
Avahi na Ubuntu & Raspbian [IPv6] | 3 | včera 22:41 |
heslo pri uspaní a vypnutí PC | 2 | včera 18:06 |
Jaký objektový storage? | 6 | včera 22:58 |
Linphone nesmyslné telefonáty | 2 | včera 22:44 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: