Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ubuntu Vancouver LoCo je jednou, co do počtu členů, z největších skupin aktivně propagující distribuci Ubuntu a otevřený software. Skupina pořádá pravidelná setkání a její záběr je záviděníhodný. Každý týden je k dispozici volně přístupná přednáška na rozličná témata, většinou vybraná dle ohlasu na počáteční ideu některého z členů. Jednou měsíčně je pak organizována hlavní schůzka a vše doplňují občasné marketingové akce na „zeleninovém trhu“, kde někteří lidé nechápou proč tam vlastně takový stánek je, a „Opravdu mohu mít na svém počítači plnohodnotný software zadarmo?“.
Život každé skupiny závisí v první řadě na charizmatu hlavního organizátora. V tomto případě je touto osobou Randall Ross. O něm však více v následujících odstavcích.
10. 9. 2010, 18.15 místního času, Pandora street 1814, Vancouver BC, Canada
Před budovou se začínají scházet účastníci podvečerního setkání uživatelů distribuce Ubuntu. Místo je necelé 4 km vzdálené od centra města. Příjemná procházka s dobrodružnou vsuvkou v podobě překonání několika bloků East Hastings, kde se koncentrují bezdomovci. V noci zde může být lehce nebezpečno, v podvečer však problémy víceméně nehrozí. „Studio“ HDLab je v prvním patře budovy typicky garážového stylu. V přízemí zrovna hobluje poslední fošnu místní truhlář.
Nežli se otevřou dveře a nahoře proběhnou poslední přípravy, máte možnost podiskutovat s místní ikonou komunity Sidem. Později během večera zjišťuji, že tento člověk je ochoten diskutovat v zásadě o čemkoli. Od Ubuntu se dostává hravě k výhodné koupi lososa za $10 od místního rybáře i s podrobným popisem lokality. Na některé z příštích setkání se prý dostaví i pan losos osobně na „stříbrném podnose“. Sid je obchodník s IT.
Samotnou událost – a celé dění okolo komunity – má na svědomí jiná osobnost. Randall Ross řídí společnost executiv.es, která se zaměřuje na body shopping. V podání executiv.es na dodávku top managementu. Do podvědomí se vkrádá myšlenka, zda organizování komunity s jeho prací nějakým způsobem nesouvisí. I kdyby, Sid tvrdí, že Randall má tuhle práci s lidmi rád a oplácí tak hodnoty, které mu Open Source přináší. Ačkoli existuje i Facebook skupina, jako výchozí organizační nástroj zvolil Randal sociální síť Meetup.
Dnešní podvečerní akce se skládá ze tří částí. V první nás čeká prezentace propagující komunitu, v druhé představení úpravy videa pomocí nelineárních editorů Pitivi a Cinelerra a v závěrečné části je pak čas na dotazy a diskuzi o účasti na následujících akcích. Každý účastník obdrží „flyer“ neboli kartičku s informacemi o této události, kontakt na přednášející, jaký software byl použit a jaký další software při práci s videem a audiem by mohl být užitečný.
V Ubuntu Software Centru je přes 32 tisíc aplikací, z toho cca 90 na editaci videa. Proč je komunita důležitá? Pomáhá vše „utřídit“, neboli odfiltruje pro maminky – které na akci přišly za účelem dozvědět se, jak upravit videa svých ratolestí – ty aplikace, které jsou již v pokročilém a použitelném stadiu vývoje. Randall navíc nabádá účastníky, aby nabitých znalostí použili pro výrobu virálního videa. To by mělo posloužit na propagaci otevřeného softwaru, Ubuntu i komunity samotné. K tomu je zapotřebí nejen software, ale také volně dostupné video-audio zdroje. Takovým je, kromě vlastních videí a fotek z akcí, www.jamendo.com.
Následuje vlastní reálná ukázka práce s Pitivi. Poté Joseph Liau prezentuje program Cinelerra. Z několika dalších možností (Kino, Kdenlive, OpenShot) si vybral právě Cinelerru. Kromě poskládání nového videa předvádí možnosti filtrů, editaci audio a video stop, podkreslení celku vlastním audiem a následný rendering. Říká: „Editor si nevyberete, editor si vybere vás.“ a dodává že v Cinelerra si musel zvykat nejdříve na poněkud netradiční ovládání. To je však u podobných specializovaných programů zcela normální. Je prý s podivem, jak program za poslední rok dospěl, a Randall dodává, že podle jeho mínění se za rok sejdeme u produktu schopného konkurovat komerčním programům. Dojem z předvedené prezentace tomu skutečně odpovídá.
Závěrečná diskuse, Dolphin a Sid
Support your LoCo, Joseph Liau
Měsíčně je organizována schůzka „Main event“, která slouží mimo jiné k přivítání nových členů, k informování o akcích budoucích a hlavně k popovídání si, popití pivka na baru, zabrnkání kulečníku atd. K dispozici je slušně vybavený sál, pohodlná křesílka a občerstvení složené z větší části z toho, co kdo přinesl. V tomto je meetup jedinečný, neboť umožnuje pořádajícím položit účastníkovi po přihlášení se na akci otázky. Takový malý dotazníček např. ve stylu, co konkrétně by se chtěl k danému tématu dozvědět nebo jestli hodlá přinést něco k snědku :). Main event je v první řadě o setkání lidí. Z očekávané komorní akce u „někoho doma“ se k mému překvapení vyklubala sešlost přihlášených cca 40 lidí. Pravdou je, že někteří nováčci nezvládli orientaci v prostoru, nebyli dostatečně proaktivní v hledání a nebo neměli štěstí jako já. Tentokrát bylo totiž složitější místo nalézt, neb Google Maps i Nokia udávaly pro danou adresu rozličnou polohu – obě aplikace bohužel špatně. Náhodou jsem se ale po cestě potkal s chlapíkem, který mě naložil do své terénní Toyoty, a společně jsme místo našli. Zrovna docela pršelo, takže z auta se hledalo daleko pohodlněji.
U vchodu jsem dostal jako přihlášený jmenovku s fotkou z Meetupu. Na pořadu večera pak byl Randalův „marketing“ o komunitě, předvedení virálních videí, která se podařilo připravit od minula, vystoupení soulové zpěvačky Tonye Aganaba (prý také používá Ubuntu) a na závěr losování o ceny na základě čísel na lístečcích, které jsme dostali společně s programem u vstupu. A co bylo v tombole? Samolepky, Samolepky a velké samolepky a 4GB USB flash disk s pěti připravenými distribucemi na základě Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu a Ubuntu Netbook Remix).
Vedení komunity je hodně aktivní v oblasti marketingu. Akce s názvem „1000 poles“ a „Software Freedom Day“ napovídají, jakým směrem se marketing ubírá. Má za cíl upozornit na Ubuntu, propagovat jej mezi širokou veřejností, a ne jen na internetu a v neposlední řadě dále rozšiřovat komunitu.
Cílem „1000 poles“ bylo umístit reklamu v podobě letáčků na sloupy a sloupky v širokém okolí. Reklama v úrovni očí, tak jak ji známe i u nás. Software Freedom Day by měl zas Ubuntu propagovat formou happeningu v centru města. V plánu je oblečení oranžové barvy, vlajky, omyvatelné fluorescentní spreje, dotazník s jedinou otázkou „Víte, co je to Ubuntu?“ atd. Bude to zřejmě povedená taškařice, akce byla však již bohužel dvakrát odložena z důvodu špatné předpovědi počasí.
Tak se jmenuje přednáška o novinkách v přicházející verzi Ubuntu, na které by měl být přítomen jako host i jeden z vývojářů Ubuntu. S novou verzí jsou také spojené oslavy a party. V podání Randalla Rosse a komunity kolem Ubuntu Vancouver LoCo se dá očekávat party ve velkém stylu. Alespoň moje zkušenosti a videa z oslav minulých tomu nasvědčují.
Where is my Ubuntu JetPack?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: