Byl vydán Linux Mint 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.
Čínská společnost Tencent uvolnila svůj AI model HunyuanWorld-Voyager pro generování videí 3D světů z jednoho obrázku a určené trajektorie kamery. Licence ale nedovoluje jeho používání na území Evropské unie, Spojeného království a Jižní Koreje.
Blender Studio se spojilo s kapelou OK Go a výsledkem je videoklip k písni Impulse Purchase. Stejně jako samotný 3D software Blender je i ve videoklipu použitý animovaný chlápek open source. Kdokoli si jej může stáhnout a upravovat.
Zig Software Foundation stojící za programovacím jazykem Zig publikovala finanční zprávu za rok 2024. Současně s prosbou o finanční příspěvek.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za srpen (YouTube). Vypíchnuta je podpora Tabulek Google, implementace Gamepad API a Cookie Store API nebo také podpora WebGL na Linuxu.
openSUSE Leap 16, včetně Leap Micra 6.2+, nově nabízí 24 měsíců podpory pro každé vydání. To je dva roky aktualizací a stability, což z něj činí nejdéle podporovanou komunitní distribuci vůbec. Leap se tak stává ideální platformou pro všechny, kdo hledají moderní, stabilní a dlouhodobě podporovanou komunitní Linux distribuci.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal dne 3. 9. 2025 VAROVÁNÍ před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v předávání systémových a uživatelských dat do Čínské lidové republiky a ve vzdálené správě technických aktiv vykonávané z území Čínské lidové republiky. Varováním se musí zabývat povinné osoby podle zákona o kybernetické bezpečnosti.
Americká internetová společnost Google nemusí prodat svůj prohlížeč Chrome ani operační systém Android. Rozhodl o tom soud ve Washingtonu, který tak zamítl požadavek amerického ministerstva spravedlnosti. Soud ale firmě nařídil sdílet data s jinými podniky v zájmu posílení konkurence v oblasti internetového vyhledávání. Zároveň Googlu zakázal uzavírat dohody s výrobci mobilních a dalších zařízení, které by znemožňovaly
… více »Prvního září ozbrojení policisté zatkli na na londýnském letišti Heathrow scénáristu a režiséra Grahama Linehana, známého především komediálními seriály Ajťáci, Otec Ted nebo Black Books. Během výslechu měl 57letý Graham nebezpečně zvýšený krevní tlak až na samou hranici mrtvice a proto byl z policejní stanice převezen do nemocnice. Důvodem zatčení bylo údajné podněcování násilí v jeho 'vtipných' příspěvcích na sociální síti
… více »Studentská dílna Macgyver zve na další Virtuální Bastlírnu - pravidelné online setkání všech, kdo mají blízko k bastlení, elektronice, IT, vědě a technice. Letní prázdniny jsou za námi a je čas probrat novinky, které se přes srpen nahromadily. Tentokrát jich je více než 50! Těšit se můžete mimo jiné na:
Hardware – Bus Pirate na ESP32, reverse engineering Raspberry Pi, pseudo-ZX-80 na RISC-V, PicoCalc, organizéry na nářadí z pěny nebo … více »sitova karta tam praveze neni .Jen taková OT otázka: cože s tím notebookem a Linuxem pak chcete vlastně dělat? Na 16 MB bude asi jakákoliv grafika utrpení a když nemáte síť ani CD... Jinými slovy, co byste dělat chtěl a ve Win95 vám nejde?
Zkoušel jsem takhle instalovat na svůj notýsek DamnSmallLinux pomocí tohohle návodu. Vzal jsem 2 diskety a postupně to všechno přetahal ... bylo to tuším cca "50 disket" celkem; drbačka, ale netrvalo to ani tak dlouho jak jsem čekal.
Otázka je, kde vzít dneska kvalitní a spolehlivé diskety. V posledních letech se mi mnohokrát stalo, že z nového balíčku disket jsou dobré jen dvě tři. K instalaci bych použil paralelní kabel, je ohledně toho fůra návodů na netu.
Mám doma plný šuplík 3,5" disket, na kterých je "bůhvíco" ... takže čistě statisticky byla velká pravděpodobnost, že najdu aspoň dvě spolehlivé.
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
No to sice je , ale to by se nesmělo býti lenivo a muselo by se zajít do nejbližšího koloniálu s potřebama pro PC a koupit tam kýžený káblík anžto se ho nemělo tehdy zrovna po ruce...
... a možná se o Linuxu dozvíte víc, než jste si přál.tak tohle bylo pekne :D:D:D ... ale mozna pravdive ???:D
Zaujímavá diskusia... Dostal sa mi do rúk starý IBM noťas 386-ka s prepálenou poistkou. Bol taký tučný, hranatý, proste sexi... :-P ... kúpil som ho za 200 a poistku prepájkoval.
Nie je tam Ethernet, wifi, USB, PCMCIA, miniPCI ani žiadny iný rozumný spôsob pripojenia čohokoľvek. Je tam len paralel, serial, PS/2 a externá floppy cez nejaký divný konektor. Rozmýšľal som ako tam dostanem linuxa, keď tu zrazu táto diskusia. A už viem - vyberiem HDD, nakompilujem a nahrám to tam v normálnom PC a hurá. Už len čas keby som na to mal.
Thanx za inšpiráciu.
Tiskni
Sdílej: