Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
horší je, že se rozchází zvuk s obrazem a to ihned po otevření originálího souboru bez jakýchkoli úprav.Taky se často potýkám s tímto problémem, dá se to řešit dumpem audia do externího souboru (např.
mplayer -vo null -ao pcm:fast:file=audio.wav video.mpg a pak importem tohoto souboru v Avidemuxu (Audio -> Source -> External WAV).
Jestli vůbec něco ukládáš. A pokud ano, tak jak. MPEG soubor uložíš tak, že nastavíš jako formát MPEG PS A+V a uložíš soubor pomocí Ctrl+S (nebo kliknutím na ikonku uložit nebo z nabídky Soubor->Uložit->Uložit video). A soubor si nazveš jak chceš, ale pokud možno ne s příponou .idx.
Jaké (a jak) jste nastavil audio a video kodeky (případně i filtry), jaký výstupní formát, jak jste soubor uložil a jakou má výslednou velikost?
U běžného filmu z televize se propad kvality příliš nepozná, ale u kvalitního
záznamu bych si to asi nedovolil ...
Přesto DVBcut soubor neotevře. Tak nevím.Nechápu, proč byste měl sestříhané video otevírat v dvbcut, který umí jenom ten střih ... logický je opačný postup, uložené video z TV sestříhat v dvbcut a poté případně transformovat v avidemux.
mencoder mojevideo.avi -ovc copy -oac pcm -o mojevideo_pcm.avi
Mpeg kontejner asi nepodporuje PCM, takze zkusime vytahnout extra zvukovou stopu a pak ji do Avidemuxu pridame jako externi zvukovou stopu
mplayer mojevideo.mpg -vo null -ao pcm -af resample=44100
Vznikne tak soubor audiodump.wav, ktery natahneme do Avidemuxu. Za resample dopiseme potrebnou vzorkovaci frekvenci, treba i 48000Hz
Dalsi vec, co to udela, kdyz zadam vystupni video kodek ne Copy, ale treba Mpeg4 (lavcodec)?
Co se stane, kdyz to napred v mencoderu prevedu na mjpeg video kodek a pcm audio kodek? To byla u mych testu "jistota jistot" a od toho jsem se pak dal odrazil. Proste zkouset a naucit se...Take si sehnat par info o tom, co je to kontejner, kodek, co je to
mpeg4, ac3, avi, mpeg, mjpeg,libavcodec... precist cesky help k mplayeru..ale to je studium, na ktere nema kazdy cas
a moznosti - ale neskutecne rozsiri obzory.
Jak premenkodit video do mjpeg je v manualove strance k mplayeru uplne na konci - ja si to z hlavy nepamatuju.
Nerikam, ze je to spravny postup, tak bych postupoval ja, podle miry poznani, kterou mam.
[root@petr dvbcut-0.5.3]# make
scons \
scons: Reading SConscript files ...
Checking for main() in C library ao... (cached) no
Checking for libao... not found
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
g++ -o src/dvbcut.o -c -O3 -Wall -DQT_NO_DEBUG -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE I/usr/lib/qt3/include -Iffmpeg/include src/dvbcut.cpp
src/dvbcut.cpp: In constructor âdvbcut::dvbcut(QWidget*, const char*, uint)â:
src/dvbcut.cpp:121: error: âPlayâ was not declared in this scope
scons: *** [src/dvbcut.o] Error 1
scons: building terminated because of errors.
make: *** [build] Error 2
Nikde jsem se nedocetl, co tu chybu zpusobuje a jak ji odstranit. Treba poradi nekdo zde.
Tiskni
Sdílej: