Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
horší je, že se rozchází zvuk s obrazem a to ihned po otevření originálího souboru bez jakýchkoli úprav.Taky se často potýkám s tímto problémem, dá se to řešit dumpem audia do externího souboru (např.
mplayer -vo null -ao pcm:fast:file=audio.wav video.mpg
a pak importem tohoto souboru v Avidemuxu (Audio -> Source -> External WAV
).
Přesto DVBcut soubor neotevře. Tak nevím.Nechápu, proč byste měl sestříhané video otevírat v dvbcut, který umí jenom ten střih ... logický je opačný postup, uložené video z TV sestříhat v dvbcut a poté případně transformovat v avidemux.
mencoder mojevideo.avi -ovc copy -oac pcm -o mojevideo_pcm.avi
Mpeg kontejner asi nepodporuje PCM, takze zkusime vytahnout extra zvukovou stopu a pak ji do Avidemuxu pridame jako externi zvukovou stopu
mplayer mojevideo.mpg -vo null -ao pcm -af resample=44100
Vznikne tak soubor audiodump.wav, ktery natahneme do Avidemuxu. Za resample dopiseme potrebnou vzorkovaci frekvenci, treba i 48000Hz
Dalsi vec, co to udela, kdyz zadam vystupni video kodek ne Copy, ale treba Mpeg4 (lavcodec)?
Co se stane, kdyz to napred v mencoderu prevedu na mjpeg video kodek a pcm audio kodek? To byla u mych testu "jistota jistot" a od toho jsem se pak dal odrazil. Proste zkouset a naucit se...Take si sehnat par info o tom, co je to kontejner, kodek, co je to
mpeg4, ac3, avi, mpeg, mjpeg,libavcodec... precist cesky help k mplayeru..ale to je studium, na ktere nema kazdy cas
a moznosti - ale neskutecne rozsiri obzory.
Jak premenkodit video do mjpeg je v manualove strance k mplayeru uplne na konci - ja si to z hlavy nepamatuju.
Nerikam, ze je to spravny postup, tak bych postupoval ja, podle miry poznani, kterou mam.
[root@petr dvbcut-0.5.3]# make
scons \
scons: Reading SConscript files ...
Checking for main() in C library ao... (cached) no
Checking for libao... not found
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
g++ -o src/dvbcut.o -c -O3 -Wall -DQT_NO_DEBUG -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE I/usr/lib/qt3/include -Iffmpeg/include src/dvbcut.cpp
src/dvbcut.cpp: In constructor âdvbcut::dvbcut(QWidget*, const char*, uint)â:
src/dvbcut.cpp:121: error: âPlayâ was not declared in this scope
scons: *** [src/dvbcut.o] Error 1
scons: building terminated because of errors.
make: *** [build] Error 2
Nikde jsem se nedocetl, co tu chybu zpusobuje a jak ji odstranit. Treba poradi nekdo zde.
Tiskni
Sdílej: