Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
horší je, že se rozchází zvuk s obrazem a to ihned po otevření originálího souboru bez jakýchkoli úprav.Taky se často potýkám s tímto problémem, dá se to řešit dumpem audia do externího souboru (např.
mplayer -vo null -ao pcm:fast:file=audio.wav video.mpg
a pak importem tohoto souboru v Avidemuxu (Audio -> Source -> External WAV
).
Přesto DVBcut soubor neotevře. Tak nevím.Nechápu, proč byste měl sestříhané video otevírat v dvbcut, který umí jenom ten střih ... logický je opačný postup, uložené video z TV sestříhat v dvbcut a poté případně transformovat v avidemux.
mencoder mojevideo.avi -ovc copy -oac pcm -o mojevideo_pcm.avi
Mpeg kontejner asi nepodporuje PCM, takze zkusime vytahnout extra zvukovou stopu a pak ji do Avidemuxu pridame jako externi zvukovou stopu
mplayer mojevideo.mpg -vo null -ao pcm -af resample=44100
Vznikne tak soubor audiodump.wav, ktery natahneme do Avidemuxu. Za resample dopiseme potrebnou vzorkovaci frekvenci, treba i 48000Hz
Dalsi vec, co to udela, kdyz zadam vystupni video kodek ne Copy, ale treba Mpeg4 (lavcodec)?
Co se stane, kdyz to napred v mencoderu prevedu na mjpeg video kodek a pcm audio kodek? To byla u mych testu "jistota jistot" a od toho jsem se pak dal odrazil. Proste zkouset a naucit se...Take si sehnat par info o tom, co je to kontejner, kodek, co je to
mpeg4, ac3, avi, mpeg, mjpeg,libavcodec... precist cesky help k mplayeru..ale to je studium, na ktere nema kazdy cas
a moznosti - ale neskutecne rozsiri obzory.
Jak premenkodit video do mjpeg je v manualove strance k mplayeru uplne na konci - ja si to z hlavy nepamatuju.
Nerikam, ze je to spravny postup, tak bych postupoval ja, podle miry poznani, kterou mam.
[root@petr dvbcut-0.5.3]# make
scons \
scons: Reading SConscript files ...
Checking for main() in C library ao... (cached) no
Checking for libao... not found
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
g++ -o src/dvbcut.o -c -O3 -Wall -DQT_NO_DEBUG -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE I/usr/lib/qt3/include -Iffmpeg/include src/dvbcut.cpp
src/dvbcut.cpp: In constructor âdvbcut::dvbcut(QWidget*, const char*, uint)â:
src/dvbcut.cpp:121: error: âPlayâ was not declared in this scope
scons: *** [src/dvbcut.o] Error 1
scons: building terminated because of errors.
make: *** [build] Error 2
Nikde jsem se nedocetl, co tu chybu zpusobuje a jak ji odstranit. Treba poradi nekdo zde.
Tiskni
Sdílej: