Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
To si snad delate legraci! FreeBSD je distribuci? To je snad cely operacni system. Mam takovy pocit ze ty uvozovky mate u spatneho slova, zkousl bych spis z tech velkych "distribuci", ale i tak...
Opravdu bude lepsi se o FreeBSD vyjadrovat jako o operacnim systemu a distribuce ponechat Linuxu, jakkoli malicherne se to muze zdat.Nejenže je to malicherné, ale IMHO i nesprávné, protože ačkoliv lze o FreeBSD říkat, že je to operační systém, tak je liché se domnívat, že se nejedná o "distribuci operačního systému". Ostatně to myslím zřetelně vyplývá ze skutečnosti, že ačkoliv je obvyklé mluvit o celém OS jako o FreeBSD, je to především vhodně poskládaná sbírka různých free software a open source programů, které dohromady spolu s jádrem a dalšími komponenty tvoří celý operační systém. Přestože se termín "distribuce" nejčastěji používá s přívlastkem "linuxová", není chybou tak označit i FreeBSD. Naopak by bylo chybou tuto možnost zavrhovat, protože FreeBSD splňuje všechny atributy distribuce (jen to není GNU/Linux).
A Microsoft Windows Vista budou posledni distribuci Windows?Tímhle jste prokázal, že jste ten příspěvek snad ani nečetl. Pokud tedy bojujete proti označení distribuce, chcete tedy, aby FreeBSD (a další podobné OS) v Distribučních novinkách nebyly? Já si myslím, že tam mají být (a Robert asi taky), ale dle vašeho boje by vám jejich vynechání vyhovovalo ze všeho nejvíc…
protoze to opravdu jen svadi k zaveru ze se jedna jen o dalsi distribuciKromě toho, že je tam jiné jádro + věci s tím svázané, tam ten zásadní rozdíl prostě nevidím. 99% software používaného na FreeBSD se používá i v distribucích GNU/Linuxu (což se právě třeba o Windows nedá říct). Obzvlášť při pohledu sem mám pocit, že se slovo 'distribution' opakuje často.
Kromě toho, že je tam jiné jádro + věci s tím svázané, tam ten zásadní rozdíl prostě nevidím. 99% software používaného na FreeBSD se používá i v distribucích GNU/LinuxuJsou podle vas napr. Cygwin ci MSYS distribuce? Ja jsem mel vzdycky pocit, ze plne souslovi zni distribuce Linuxu (sam jste to pouzil), jakkoli si to mnozi zkracujeme. A pouziti slova distribuce u ne-Linuxovych systemu je jednoduse chybne, protoze ty ostatni systemy vesmes pouzivaji vlastni terminologii, paklize ovsem problematiku ruznych variant tehoz systemu ve smyslu Linuxovych distribuci vubec znaji.
Obzvlášť při pohledu sem mám pocit, že se slovo 'distribution' opakuje často.a já zase mám pocit, že vůbec neumíš anglicky, jestliže toto předkládáš jako argument, proč nazvat FreeBSD distribucí ...
A distribution is usually the way in which some "vendor" ships operating system CDs [...]Dále zmiňuje Linux jako typický příklad, ale neurčuje ho jako jedinou možnou variantu.
to opravdu jen svadi k zaveru ze se jedna jen o dalsi distribuciDalší distribuce GNU nástrojů se systémem založeným na BSD? Podobně jako NetBSD nebo OpenBSD? Jak už jsem psal... já chápu, že slovo "distribuce" je více spojováno s Linuxem. Jenže významově nic nebrání tomu, aby to bylo používáno i pro (Free)BSD.
To ze mezi distribuci a OS je jisty rozdilTakže distribuce Linuxu nejsou OS? A nebo OS nemůže být distribucí?
Tiskni
Sdílej: