Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
že ebuild je většinou v 7 bitA David hovoří o Ebuildech takže v čem jsou Changelogy je zcela irelevantní. Ale i kdyby byl jen jeden jediný ebuild uložen v kódování jiném než UTF8 a fungovalo to tak to znamená, že ebuildy v UTF8 být nemusí. A vzhledem k tomu že jich je většina v 7bit kódování tak jsou mé argumenty i podložené.
<|>pka
, což daném kódování může znamenat "stopka", a ono to bude fungovat :P Samozřejmě např. pro zobrazování ebuidu bude potřeba širší podpora daného kódování v systému.
Třeba můžeš zcela bezpečně do komentáře napsat // <|>pka, což daném kódování může znamenat "stopka", a ono to bude fungovat :PTo asi těžko, kódování dokumetu by bylo stále 7 bit ASCII. Protože kdyby platilo to co říkáš tak je html kódování což neplatí. HTML je značkovací jazyk. Kódování je o vrstvu níže. TZN můžu nadefinovat hexadeximální hodnotě 6F což je v ASCII
o
třeba význam stopka
. A pokud bych zahrnul podporu pro takovéto kódování do nějaké aplikace tak kdybych otevřel nějaký soubor kde by se vyskytovaly hodnoty 6F tak by se místo ASCII o zobrazilo stopka. 64686F6A
a ve druhém FFFE610068006F006A00
. Jestli alespoň poznáš které je které. A rozdíl mezi 7bit ASCII a UTF8 je hlavně tento. Slovo "ahoj" v HEXA je v jednomMam pocit, ze si tu nekdo plete UTF-8, UTF-16 a jeste navic do toho micha BOM... Byte Order Mark neni nutny a ASCII znaky v UTF-8 zabiraji jeden bajt.64686F6A
a ve druhémFFFE610068006F006A00
.
je odolné proti poškození dat (při náhodném porušení jednoho znaku je stále možné přečíst zbytek řetězce)Stejne jako utf-8
RESTRICT="nomirror"
RESTRICT="fetch"
No, spíš bych používal
- stahovanie z mirrorov a povolit iba stahovanie z oficialnej stranky
RESTRICT="nomirror"
RESTRICT="mirror"
, to je i v manuálu a je to logičtější (protože RESTRICT zakazuje Ano, o tom píšu v druhém díle...
- stahovanie odkialkolvek, uzivatel si musi subor stiahnut sam (ebuild mu ponukne adresu, teda za predpokladu, ze sa dany SW stiahnut da)
RESTRICT="fetch"
Bych neřekl, že je to logičtější. Restrikce = omezení, okleštění, snížení, zmenšení počtuNo? Omezení mirrorů
/etc/make.conf
PROVIDE -- nepouzivaji se ted spise "new-style virtuals", tedy "normalni balicky" typu virtual/*?Používá se obojí:
$ grep PROVIDE /portage/net-print/cups/cups-1.2.7.ebuild PROVIDE="virtual/lpr"Ale virtual/* balíčky jsou podle mě určitě lepší...
Popis promenne $A neni jednoznacny -- ve skutecnosti jde (podle manualu) o vsechny zdrojove kody, ktere aktualne nastavena kombinace USE flagu vyzaduje pro kompilaci; mluvit v tomto kontextu o "zakazanych USE" zavani maskovanim USE flagu, coz mate.Kdybych měl na mysli maskované USE, napsal bych to. Jak mám říkat "zakázaným" USE flagům, aby to nebylo matoucí? Vypnuté?
Tedy neco jako DEPEND=">=media-libs/libtheora-1.0_alpha7 encode".
DEPEND="encode? ( >=media-libs/libtheora-1.0_alpha7 )"
Paklize vyse uvedene zavislosti neni mozne deklarovat, jak se k tomu stavi spravci portage? Nechavaji to na uzivateli (einfo) nebo vyvtareji ebulildy typu media-libs/libtheora-encode a media-libs/libtheora, aby mohli zavislost zapsat?Ano, USE-based dependencies je jedno z omezeni Portage, ktere celkem dost boli. Resi se to osklivym hackem, kdy se pred zacatkem instalace samotneho baliku zjisti, jestli je nejaky balicek sestaven s danym USE, a pokud ne, instalace "chcipne". Funguje to, ale problem je ten, ze tenhle test neprobiha pri sestavovani zavislosti, ale az tesne pred kompilaci. Kazdopadne se na tomhle pracuje, podporou ve stabilni verzi Portage si nejsem jisty, ale je to jedna z veci, ktere "drive nebo pozdeji" budou hotove. Za nekolik let pouzivani jsem na podobne problemy narazil v nekolika malo pripadech, takze si dovolim tvrdit, ze jde spise o "problem cistoty designu" a ne o nejaky realny showstopper.
Tiskni
Sdílej: