Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
tar --exclude /proc -cjf zaloha.tar.bz2 /
man dump man restore man cpio man rsyncAle najviac Ti mozno pomoze toto:
man hier
> A celý systém zazálohovat nejde? Proste všechny složky?
Smysl má záloha dat, pro někoho (např. pro mne) i záloha mnou zkompilovaných programů, abych se s nimi nemusel znovu překládat, dobré je zazálohovat si rovněž konfigurační soubory. Ale k čemu vám, proboha, bude záloha adresáře /proc ?
man hier
sa to docita. A vela zaujimavych veci okrem toho.
Ked tak nad tym uvazujem, to by bola celkom psina, z takej zalohy "obnovit system", menovite adresar /proc. /proc
obsahuje mimo jiné seznam všech aktuálně spuštěných procesů i s jejich prostředím, obsahuje tak "soubor" představující celý obraz paměti, a mnoho podobných věcí. To určitě není něco, co byste chtěl zálohovat. Něco podobného může být adresář /dev
, pokud jeho obsah vytváří např. udev dynamicky.
Provozuji mini server (apache, samba, firebird, postgres) pro cca 10 uživatelů. Systém zálohovaný nemám, pouze konfigurační soubory (/etc). Pravidelně zálohuji jen data, prostým kopírováním pomocí cp (malé objemy dat) na další dva disky každou noc a 1x týdně zálohuji na DVD-RAM (střídám 2 média). Počítám s tím, že když už se položí systém, nemá cenu jej obnovovat ze zálohy, ale zrovna nainstaluji novější verzi. Zatím ještě neklekl, takže tam je stále Slack 10.0.
Tak se zeptam jinak. Nechal jsem si nainstalovat server. A ten server potrebuji zazalohovat, aby v pripade havarie, vytvorena zaloha vratila server do puvodniho stavu.Pokud v té záloze bude chybět
/proc
, vůbec tě to nemusí trápit. Není tam nic důležitého a systém si jeho obsah vyrobí sám.
tar -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
obsah souboru select
/dev/*
/usr/*
diky
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
Nepripadá ti tá otázka zvláštna? (To sa rovno môžeš opýtať ako vynechať to, čo je napísané v SQL databáze, alebo v HTML stránke.)
Odpoveď znie:
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
přečti si mou otazku, na tohle jsem se vubec neptal..
RTM -X, --exclude-from FILE
/dev/* /usr/* /*.gz4 - Soubor bude ve stejne slozce jako je soubor s uvedenym prikazem 5 - Muj dotaz Jak bude vypadat konecny celkovy prikaz 6 - DEKUJI
tar --exclude-from select -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Tiskni
Sdílej: