Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mimochodem blogovací kvality bloguje.cz, to je jiné kafe než tady na abclinuxu.Prozraď něco bližšího, prosím.
Mimochodem blogovací kvality bloguje.cz, to je jiné kafe než tady na abclinuxu. Páni správci abclinuxu, nechcete se nějak domluvit s kolegy na bloguje.cz?Nechceme
Co přidat? No hlavně podporu "rich textu". Píšu si poznámky do OOWriteru a na bloguje.cz stačí překopírovat do html text area a zachová se formátování. U delšího příspěvku je to vlastnost k nezaplacení! Hezky se to vypořádá s CSS styly. Stále je zachována možnost editovat přímo HTML.Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani? A jak by to mohl nejak javascript zpracovat, praci s clipboardem zajistuje prece prohlizec?
Perex a Body mají oddělené kolonky atd. drobnosti, ale potěší.Mame trochu jiny styl, snazime se umoznit lidem, aby u kratkych zapisku nemuseli psat perex. IMHO je jedno textove policko o neco pohodlnejsi nez mit dve. Ale to je vec nazoru / vkusu / designu.
Ideální by bylo, když píšu příspěvek na bloguje.cz si jen zašktnout, že tenhle příspěvek je určen pro abclinuxu a tenhle zase do civilního blogu.V bugzille je pozdavek na export / import z nejakeho XML formatu. To by snad byl vhodnejsi zpusob, nez to provazat s jednim konkretnim serverem.
Abclinuxu běží na Jave? Nezkoušeli jste JSF/MyFaces + RcFaces? Tam přímo html text area integrovaná je. V předchozí práci jsem použil, jen se to nemělo tak docela rádo s IE, ale to by čtenářům ablinuxu asi tak hrozně nevadilo ;)JSF nechci. Uz jsme jednou nasazovali rich text area, ale musel jsem ji zrusit kvuli nefuncknosti pod konquerorem. IE je podporovany prohlizec, takze i na nej bereme ohledy. Viz hacky v CSS.
Kdysi na zive.cz se lidé předváděli, jak mohou vkládat obrázky do komentářů. Z diskuze vyplynulo, že to funguje v IE přetažením obrázku z kreslícího programu do textarea ve webovém prohlížeči. Nicméně žádné technické podrobnosti nikdo neposkytnul (třeba HTTP log). Moje hypotéza: Přes schránku vkládaný text je ve skutečnosti objekt, z kterého prohlížeč interpretuje v textarea jen text, ale při POSTU jej expanduje do sobě srozumitelného jazyku (buďto HTML nebo něco z MS jmenného prostoru, protože zive.cz jede na ASP). Server pak rozpozná toto značkování a převede jej na HTML. (Správci to neuměli vypnout, asi se jednalo o moc chytrý polymorfismus.) Mimochodem ve směru FF → OOo lze přenášet některé vlastnosti (jako je formátování bloku nebo hypertext).Co přidat? No hlavně podporu "rich textu". Píšu si poznámky do OOWriteru a na bloguje.cz stačí překopírovat do html text area a zachová se formátování. U delšího příspěvku je to vlastnost k nezaplacení! Hezky se to vypořádá s CSS styly. Stále je zachována možnost editovat přímo HTML.Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani? A jak by to mohl nejak javascript zpracovat, praci s clipboardem zajistuje prece prohlizec?
Tak tohle si nedovedu predstavit, jak funguje. Clipboard prenasi i formatovani?Ano. Co je na tom divného? Formátovaný text lze přenést z Firefoxu do OOo a dokonce i obráceně. Jen mám trochu nejasno ve formátech toho text-clipu, ale zřejmě se jedná v obou směrech o HTML. U Firefoxu tato volba nepřekvapí, u OOo už ano. Nebo je to nějaký multiformát a fFirefox si prostě vybere HTML variantu? Nevím, takhle dopodrobna jsem se v tom nevrtal, ani nevím kolik typografických prvků lze přenést, jestli tabulky? určitě přenáší i pojmenované styly z OOo, které mohou být na cílovém html (tj. v blog u) redefinovány, čehož lze vtipně použít. Jednoduchá rada - vyzkoušejte to! Není nic snažšího. Udělejte si zdarma uživate a hrajte si s tím :) Ad html text area. Existuje několik implementací. Mrkněnte na autora bloguje.cz nebo fórum tamtéž. Hodně si s stím užil, kvůli Opeře a IE ho dokonce i měnil, Teď to funguje snad údajně úplně všude. Má tam volbu mezi dvěma html text area enginy nebo holý text s manuálním html markupem. Ano blogy jsou na abclinuxu okrajovou záležitostí. Taky jsme si všimnul
Normální tučný Odkaz H_2SO_4.který jsem zkopíroval přes schránku z OOo udělá toto (na jeden řádek):
<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> <p style="margin-bottom: 0cm">Normální <strong>tučný</strong><span> <a href="http://test/">Odkaz</a></span> H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>.</p>Ani se nedivím, že uživatelého toho systému píší texty raději v textovém procesoru.
To je zajímavé, mnou přenesené texty jsou jen čisté html, čisté tagy <p> a <h3>, čistší HTML už si snad ani nelze přát, a to jsem používal na cestě OOo pro Windows (různé verze), MS Word a Wordpad.
Přesvěčte se na vlastní oči
http://espinosa.bloguje.cz
V Mozille se to dělá Menu - View - Page Source nebo Ctrl-U kdyby náhodou někdo nevěděl
Na straně abclinuxu by se texty navíc mohly vstupy "čistit". Doporučuji java knihovnu NekoHTML, Kromě toho, že dokáže parsovat i hodně poničené HTML jak XML DOM, je to čistič, specialista na odstraňování prázdných tagů typu <span></span> a uzavírání otevřených tagů. Mohu doporučit z vlastní zkušenosti.
P.S.
Příjemně mě překvapilo rozšíření OOo v internetových kavárnách v Jižní Africe a Namibii. Dokonce bych si troufl tvrdit, že byla k dispozici častěji než Mozilla! Pravda, někde to byla historická 1.x někde zase starší Star Office, ale většinou se jednalo o min. dvojkovou řadu OOo, to je potěšující.
Tiskni
Sdílej: