OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
uzivatel 1 .... n distribuce
Lidsky: Pokud mate doma mandrake, v praci suse a na 3 serverech debian, kazda distribuce dostane jeden hlas. Zajimaji nas uzivatele, ne pocet instalaci.
No, nevim, jak lepe to vyjadrit. Minule to nekteri stejne nepochopili, i kdyz pravidla byla jasna
BTW pokud umíš spoofovat IP adresu tak, že se dokážeš connectnout a postnout kompletní HTTP požadavek, tak mě zajímá, jak to děláš...
Tohle by mě taky velmi zajímalo...
Hrozně bych byl rád, kdyby jednou z položek ankety bylo vybrání důvodů, proč ten dotyčný člověk používá zrovna Linux.
Nevím, jestli máš na mysli, že dotyčný jedinec má více než jeden důvod z možností, které budou na výběr (tak jich prostě vybere více najednou), anebo má i důvody, které ve výběru nebudou (možná by šlo přidat textové pole pro ruční zadání).
Tiskni
Sdílej: