Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
-chybí mi možnost převést obrázek do dvoubarevné(černobílé) škály (minimum jsem našel jenom stupně šedi.)Obrázek -> Režim -> Indexovaná paleta -> Použít černobílou paletu
-chybí mi možnost zoomovat kolečkem myši (scrolování nahoru a dolu opravdu neni funkce, kterou potřebuju.)Shift + kolečko myši
Co mi v Gimpu chybí? tak třeba to MDI (ale to jsem ochotnej zkousnout, i když bych za to někomu zulíbal ruce)Věnuj Gimpu vlastní plochu. Uvidíš, že je to lepší než MDI, protože můžeš míchat okna Gimpu s okny jiných programů a když je míchat nechceš, přepneš se na jinou plochu.
-chybí mi možnost převést obrázek do dvoubarevné(černobílé) škály (minimum jsem našel jenom stupně šedi.)Kromě změny režimu do "Odstínů šedi" lze použít i funkci "Vrstva - Barvy - Odbarvit", kde obrázek zůstane barevný, ale vše zešediví.
-chybí mi možnost při používání lasa pustit tlačítko a když vyberu další bod, tak se mezi těmi dvěma body vytvoří rovná strana výběru a potom pokračuju dál... se stávajícím lasem nemůžu vybírat geometrické obrazce...Kromě lasa jsou tam ještě další nástroje na výběr. Také lze vybírat i různými nástroji současně (resp. postupně, ale do jednoho výběru.) Všimni si i volby "Režim" v nastavení nástrojů.
-chybí mi možnost kreslit obdélníky a elipsy.. nějak nemůžu najít nástroj jak jednoduše nakreslit základní geometrické obrazce u kterých bych si předem nadefinoval jaký budou mít vlastnosti (výplň ohraničení atd..)Pomocí cest lze kreslit i složitější obrazce. Také lze konvertovat výběr do cesty a tu pak vykreslit. Přímé čáry lze kreslit pomocí shiftu (udělat bod a pak s shiftem druhý – nakreslí se úsečka). Takže obdélník nakreslíš takto: Vybereš obdélník, zkonvertuješ ho do cesty, zrušíš výběr a nakonec vykreslíš cestu. Není to sice nijak přímočarý způsob, ale na jeden nebo dva obdélníky to nevadí a na složitější věci je beztak lepší sáhnout po vektorovém editoru. Taky je k dispozici několik pluginů na různé rámečkování.
-dále mi chybí vlastní editovatelná nabídka ikon integrovaná nahoře v okně s obrázkem s nejpoužívanějšími funkcemi jako například práce s maskou atd... neustálé klikání do menu není zrovna efektivní.Menu je (může být) trhací ta první čárkovaná nízká položka.
-nevim jak jednoduše smazat část obrázku, kterou si dám do masky. Delte nereaguje, tak jediný co mě napadlo je dát vyjmout. Což mi nepřijde zrovna dvakrát košér.Masku lze použít. Maska zmizí i s vymaskovanou částí obrázku. Je to v popup menu u masky v seznamu vrstev.
Tiskni
Sdílej: