Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
nabil mobil?clovece copak te udelal tak strasneho, ze ne nej chces byt tak zly?
Mne nie. Ani trosicku.
Ked mas problem s grafikou, tak napises: Mam nainstalovanu distribuciu X. Mam graficku kartu typu Y. Ked nastartujem pocitac tak sa dostanem do stavu ze na obrazovke je Z. Ked sa pozriem do logov tak tam vidim Q. A ked to takto napises, tak sa dockas rady.
Nez odosles prispevok, tak ho musis napisat. Potom ho dostanes este raz na precitanie a az potom ho mozes odoslat. Citaj po sebe. Lebo slova poznam, ale zmysel mi to nedava.
P.S. Ked budes pisat dalsi prispevok tak si vsimni tlacitka <pre> a <code> priamo nad tym co pises - a ked budes vkladat kusok konfiguraku tak ich pouzi.
Grafika:
>>1:grafika gf6600gt nedari se a nedari
To je asi 'nVidia GeForce 6600GT'. Mas trestne body za pismena navyse?
>1:grafika možna že neni jeste poradnej ovladac?
A na zaklade tohto budeme predpokladat, ze si neinstaloval ovladace od nVidie, ale mas len to co prislo s Mandrivou - co je Xorg 6.7.0. Je tak?
Uz mame skoro polovicku toho, co malo byt v otazke (a nie po 30 reakciach). Dozvieme sa uz, co to znamena 'nedari a nedari'?
A nedas si povedat a nezalozis nove vlakno pre kazdy problem osobitne?
Zaprve bys mel asi napsat, jaky mas HW a pokud mozno trochu presneji(jaky pouziva deska chipset, jake rozhrani ma Tvuj HD atd... cim vic podrobnosti tim lepe. Pak je docela prinosne zadat treba do vyhledavace typ desky+heslo linux(treba MSI-xyz linux), vetsinou ti totiz vypadne dost odkazu a je moznost, ze uz Tve problemy nekdo resil. Dalsi je, pokud sis tedy vybral MDK je jeho forum(ale jak jsem to tu procital tak tam uz jsi byl). Taky jsem pouzival MDK, ale pred rokem jsem utekl k Debianu a ten uz me nepustil.
Vydrz, linux zato fakt stoji, vetsina lidi co tu je si temito problemy prosla a nekteri bohuzel zapomeli jake to bylo.
Tiskni
Sdílej: