Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Bojíte se Gentoo? Zkuste One Week with Gentoo Linux a třeba také zjistíte, že "Gentoo is easy to install".
Tiskni
Sdílej:
*** Warning: --upgradeonly is a deprecated option in portage-2.0.51-r15 *** and will likely be removed in a future version.Teda, jestli si naschval nenecha starsi verzi portage...
takze pri upgradu se stahuje pouze patch (aspon takhle jsem to pochopil),ne vzdycky, nekdy je treba stahnout cely novy ebuild, ale to vidite vzdycky predem, kolik se toho bude stahovat (emerge -pv ....) distfiles lze kdykoliv samozrejme smazat (pak je treba ovsem pri rekompilaci stahovat znovu) nejsou ty zbytky ve var/tmp pouze pozustatky prerusenych kompilaci? ty se casem hromadi, ale nutne tam asi nebudou.
ne vzdycky, nekdy je treba stahnout cely novy ebuild, ale to vidite vzdycky predem, kolik se toho bude stahovat (emerge -pv ....)asi jsem mimo, ale zatim to nepoznam... mel jsem za to ze i prave k tomuhle jsou patche...
Třeba u Mandrake si nainstaluju Official a mám jistotu, vycházejí mi security fixy a důležité záplaty, jádro to samý. U Gentoo nevím, jak to chodíZaplaty i security fixy pochopitelne vychazeji :))) a muzes zvolit i http://www.gentoo.org/proj/en/hardened/ kdyz ti na tom tolik zalezi.
A taky ten pocit, že nemám žádné CD nebo DVD... Když mi třeba nepůjde něco nainstalovat, tak jak se downgraduje, když už zdrojový balík na serveru není a je přepsán novou verzí?CD si prece muzes obstarat bud aktualnim stazenim nebo nekde koupit jako u kazde jine distribuce. Fungujici distribuci si muzes zalohovat (i veskere stazene distfiles, z nichz se pak kompiluje) a uchovat naveky, pokud te obcas tizi takto paranoidni :) stavy, krome toho komunita Gentoo je pomerne velka, centralizovana (forums.gentoo.org) a vesmes ochotna - tim padem je jen malo problemu, ktere se nedari spolupraci resit. Krome toho zustavaji na serverech dulezitejsi verze docela dlouho, a pak je mozne vzdy instalovat presne tu verzi, kterou potrebujes - dokonce provozovat casto rozdilne verze tehoz vedle sebe (samozrejme je treba vyresit ruzne odkazy a zavislosti). Napr. gcc je momentalne dostupne v techto verzich:
4.0.0_alpha20050130 4.0.0_alpha20050123 3.4.3.20050110 3.4.3-r1 3.4.3 3.4.2-r2 3.4.1-r3 3.3.5.20050130 3.3.5-r1 3.3.4-r2 3.3.4-r1 3.3.3-r6 3.3.3-r3 3.3.2-r7 3.3.2-r5 3.3.2-r2 3.3.2 3.2.3-r4 2.95.3-r8pricemz se defaultne instaluje nejnovejsi stable. A kdybys potreboval nejakou opravdu specialitu, jeste lze vytvorit ebuild z jakehokoliv zdrojaku, nebo samozrejme v krajnim pripade uplne normalne rucne natvrdo instalovat jako v kazdem linuxu ;)