Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Zdravim, zaujimali by ma vase nazory na tieto tri typy db. co si cenite a naopak co by ste im vytkli. Nechcem vyvolavat ziadny flame, chcem sa zacat venovat jednej s tejto trojice, tak prosim o nazory. Dik.
Instalace postgresu - www.postgres.cz/index.php/Instalace_PostgreSQL
Zdravím
Pavel
Tak se pripojuji. Postgres je velmi podarena databaze. Da se na ni postavit krasna aplikace. Pokud je treba vysoka dostupnost, tak existuje projekt Slony pro replikaci. Pro zvyseni vykonu tu je GridSQL (paralelni zpracovani dotazu na vicero strojich). Prvotni nastaveni vyzaduje trosku studia (vhodne kvoty pro RAM, kernel), ale oji to za to. Dodrzje ANSI-SQL, hezky se v ni ridi prava, prijemne se v ni pracuje. Urcite pomuze PgAdmin3.
MySQL je pekelne rychla pro cteni. Tu pouzivame treba pro Mondrian (ROLAP). Oracle nikdy nic nezkazis, ale musis najit nekoho kdo to zaplati. Bohuzel zatim takoveho zakaznika nemame. Zatim vzdycky stacila kombinace PSQL a MySQL. V PSQL mame treba datovy sklad o velikosti 250GB a 1.7 mld. zaznamu ve faktove tabulce.
zarazejici je nemoznost delat benchmark
Myslim si, že tohle je v Čechách naprosto nevymahatelný požadavek.
chcem sa zacat venovat jednej s tejto trojice, tak prosim o nazoryMyslím, že byste se měl spíš věnovat všem třem a udělat si svůj názor. Není možné se na tuto trojici dívat systémem "lepší horší", každá má svoje specifika. Shrnul bych to tak, že postgres je něco jako Pascal, MySQL je C, a Oracle je C++.
Taky si troufnu oponovat. Ja bych si to roztrideni nejlepsi, lepsi, horsi, troufl navrhnout. Za nejlepsi bych oznacil Oracle. Protoze se jedna o vykonny DBS (databazovy system) s podporou vsech moznych integritnich omezeni, triggeru a dalsich vychytavek, ktere by mel DBS poskytovat. Navic Oracle nabizi nadstavbu jazyka SQL - PL/SQL. Databaze se da po registraci stahnout na strankach oracle. Mozna se vyplati vedet, ze pro instalaci na linuxu z rpm baliku je minimalni vyzadovana velikost swapu 2GB. Co se PostgreSQL tyka - vyhodou je licence, podpora integritnich omezeni, ulozenych procedur, webove rozhranni pro spravu. Nejsem si jisty ted, ale tusim, ze zde chybi nadstavba SQL, ale to neni klicovy problem. Ale protoze se Oracle uz tlaci az do linuxoveho jadra, tak bych Postgre zaradil na 2. misto, ale tesne. ZAto MySQL bych jiste dal na posledni, ikdyz jej hojne vyuzivam. Neumi integritni omezeni typu cizi klic a podobne, ikdyz se to brzo jiste zmeni, ale toto je pro prevod navrhu DB klicove. Dale chybi nadstavba SQL. Ale pro svou jednoduchost je i MySQL dobrym resenim, napriklad pro webove stranky atd. Absence integritnich omezeni, je ale podstatna pro spravny navrh databaze. Jinak by spoustu veci musel resit SW a to je neprakticke. Zato je mysql prehledna co se tyka konfigurace a rada jinych projektu, treba postfix apod. s ni casto spolupracuji. Takze sve misto urcite ma.
Ok, u MySQL jsem to nezaregistroval, ale diky, dobre vedet..
PL/SQL je propietárne rozšírenie Oracle. Postgres má miesto toho PL/pgSQL, ktoré by malo byť viacmenej kompatibilné a ak Ti nejaká funkcia chýba tak sa dá naprogramovať aj v inom jazyku, preložiť ako .so (shared object) a dohrať do bežiacej databázy za behu. Robíme to v niekoľkých projektoch a nie je to žiadna veda.
Nechápu v čem je konfigurace MySQL jednodušší než konfigurace PostgreSQL? PL/SQL není nadstavba nad SQL - spíš doplněk, procedurální rozšíření, které dnes, vyjma SQLite, mají všechny SQL databáze, MySQL nevyjímaje. MySQL referenční integritu podporuje, ale pouze v InnoDB engine, který ovšem zase neumí fulltext.
Dle jednoduchosti pouziti:
1) MySQL 2) PgSQL 3) Oracle
Dle cena/vykon:
1) PgSQL 2) MySQL 3) Oracle
Dle moznosti databaze
1) Oracle 10) PostgreSQL 70) MySQL
Začněte s MySQL až zjistite že Vám na neco nestači, přejděte na PgSQL a pokud přičuchnete k Enterprise věcem tak se věnujte ORACLU. Nemel by s tim byt problém, protože snad krome LIMIT clausule u selectu v oraclu neni moc věci co by oracle neuměl proti postgresu a analogicky postgres proti mysql.
Abych odpověděl na vaši otazku tak stručne:
Mysql:
+ Cena, ryclost jednoduchych dotazu, jednoduchost
- Hloupa databze, vetsinu veci neumi, pomalost nebo nemoznost slozitejsich dotazu, absence SQLJ, pohledu, triggeru, constrainu atp..
Postgres:
+ Cena, Perfektne implementovany SQL temer cela norma (AFAIK), Spousta datovych typu, CItelna, Nizke HW naroky
- Psql se pouziva nic moc(vetsina lidi ho neumi pri prvnim pouziti ani ukoncit...), absence enterprise veci
ORACE:
+ Clusterovani RAC, zpracovani v Gridu, Zalohovani, Pruvodce optimalizaci dotazu, Podpora od ORACLU
- Cena, zmatene chybove hlasky
Jinak bud rad pokud me nekdo poopravi/doplni
- Psql se pouziva nic moc(vetsina lidi ho neumi pri prvnim pouziti ani ukoncit...), absence enterprise veciToto je s prepacenim kravina. Ak niekto ma problem s korektnym ukoncenim PostgreSQL, je chyba patrne medzi klavesnicou a operadlom stolicky. A co sa tyka enterprise veci, je tu uz vyssie zmienena EnterpriseDB "distribucia" PostgreSQL databazy. Btw, co tu vsetci mate so "zlozitou instalaciou" ci "zlozitym nastavenim" PostgreSQL? Jedina "tricky" vec je nastavenie
shared_buffers
a shared memory v operacnom systeme, ale toto je problem operacnych systemov. Mnohe - zvlast BSD systemy - maju prilis male, prakticky nepouzitelne defaultne limity ako shm_max
a preto ma PostgreSQL defaultne velmi konzervativne nastavenie shared_buffers
, aby sa aj na tak nizkych limitoch vobec rozbehla. V tomto je prave krasa EnterpriseDB: nastavi sa shm_max
v OS na polovicu fyzickej pamate a databaze sa iba povie, kolko percent fyzickej pamate moze pouzit. Podla narokov aplikacie sa nastavi maximalny pocet paralelnych pripojeni, a vsetku ostatnu magiu zabezpeci databaza optimalnym sposobom. V "normalnej" databaze PostgreSQL treba tie cisla pri "tuningu" nastavit rucne, a vtedy pravdaze clovek musi vediet co robi. Ale ved ani Oracle nema parameter fast=YES
v init.ora
.
Myslím, že nešlo o ukončování PostgreSQL, ale konzole psql – která je upřímně řečeno hrozná, asi jako SQL*Plus u Oraclu- Psql se pouziva nic moc(vetsina lidi ho neumi pri prvnim pouziti ani ukoncit...), absence enterprise veciToto je s prepacenim kravina. Ak niekto ma problem s korektnym ukoncenim PostgreSQL, je chyba patrne medzi klavesnicou a operadlom stolicky.
\h
nebo \?
vyresi temer vse a jeste bych dodal jako + postgresu skvele manualove stranky pro syntaxi - napr. man create_table
kde je cela synopse
A to existuje jeste skvele rozsireni od Pavla Stehuleho epsql: www.postgres.cz/index.php/Epsql_%28experimental_psql%29 . A kdyby tam neco nekomu chybelo, tak si to muzete dopsat, nebo aspon poslat feature request.
Pokud se psql naucite, je docela pouzitelny. Ale intuitivni moc ne.
Kdyz nereaguje na exit, ctrl+C, quit, bye, SELECT exit(); ani SELECT QUIT FROM DUAL
a misto toho musite psat \q to zacatecnika nepotesi... a IMHO to neni moc intuitivnii... Rozhodne mene nez SQL Developer ktery je volne ke stazeni...
Ono to chce pouzivat hlavu. Po startu konzole 8.3 a starší se zobrazí následující hláška:
[pavel@localhost ~]$ psql83 postgres Timing is on. Welcome to psql83 8.3.6, the PostgreSQL interactive terminal. Type: \copyright for distribution terms \h for help with SQL commands \? for help with psql commands \g or terminate with semicolon to execute query \q to quit postgres=#
Ctrl +D funguje a dokonce to pise i to info na zacatku. Nejsem si jist jeslti to, tak ale bylo i v predchozich verzi, zkratka si pomatuju ze sem s ukoncenim zapasil... nez jsem si to nekde precetl. Taky uz je to nejaky ten patek :)
MySQL má ještě jedno velké mínus - je kolem něj spousta mýtů o tom, co všechno neumí.
- Hloupa databze, vetsinu veci neumi, pomalost nebo nemoznost slozitejsich dotazu, absence SQLJ, pohledu, triggeru, constrainu atp..
Pohledy používám běžně, triggery jsou k dispozici také (ačkoli z nějakého důvodu je k jejich vytvoření potřeba právo SUPER, tzn. na sdíleném webhostingu je to pasé), constraints vizte výše v téhle diskusi. První dvě zmíněné vlastnosti jsou v MySQL od verze 5, nicméně i ta je nějaký pátek stabilní. Constraints nevím, ale tuším, že byly už minimálně ve 4.
Aspoň už se ale o MySQL na každém rohu netvrdí, že neumí ani ty pitomé transakce (které jinak uměla už v trojkové řadě).
MySQL je hodne progresivni databaze, misty az moc(treba zmena kodovani dat v DB). Sice me uz hodne dlouho zivi Oracle, ale budoucnost patri databazim jako je NDBD cluster. Tzn. databaze ktera ma veskera data v pameti. Oracle stravil spoustu let ladenim jejich CBO, kterej uz dneska dobre resi pristup k datum a dokaze "spocitat" jaka data je vyhodnejsi nacist z disku a co je vyhodnejsi projit v RAMce, takova vec ale bude brzo zbytecna. Myslim, ze MySQL v pristich par letech prodela nekolik malo revolucnich zmen, ktere mozna nasvou nektere uzivatele, ale nakonec z toho bude vyborna dabaze. MySQL totiz postupuje velice rychle kupredu, kdyz pridaji rowid, nejaky jazyk pro ulozene procedury, zapracuji na stabilite, na backupu, taky by treba mohli pouzit NDBD na ukladani OOP dat ne jen nutne relacnich, ...
A kolik je bank a letiští, versus malých a středních firem a projektů?
Pravda, pro dodavatele IT řešení je provize za dodání licencí Oraclu do firmy s velkým rozpočtem na IT velice důležitá. Zrovna nedávno se zde jeden nejmenovaný bourák kasal, proč dodávat něco jiného, když za Oracle mají hezkou provizi.
tak aspon tomu postgresu se na letistich a v bankach nesmejou
Ano to nepochybně. Dost věcí tam, přidali, ve verzi 3 bych si MySQL nedovolil označovat jako databazi. Jinak co se týka pohledu, ktere MySQL podporuje od verze 5.0 umůžnuje napřiklad vkladani do pohledu? nebo materializovane pohledy? Constrainy podporuje pouze pro uložiště InnoDB pro MyISAM které je(bylo standardni) je AFAIK neumi a o treba deffered vyhodnocovani constrainu podle me nemuze byt ani rec. Stejne tak triggery nebudou implementovany na takovej urovni jako v Oracle nebo PgSQL
MyISAM které je(bylo standardni)Nenazýval bych to standardní. Jsou to různé enginy pro různé potřeby.
Vysvetele mi prosim rozdil mezi dafaultni a standardni. Myslel jsem ze je to stejne, stejne tak jako implicitni. Jinak pokud date ciste create table .....a nespecifikujete engine=XYZ mam pocit ze se pouzije MyISAM takze je to podle me standardni volba..
Hmm, zajimavy vyklad, ale zni to docela smysluplne. No ja se MySQL vyhybam jak cert krizi pokud muzu pouzivam postgres nebo oracle. Jinak s budoucnosti mysql je to podle me nejiste. Protoze innnoDB engine co pouzivaji mam pocit koupil oracle a SUN co vlastni mysql AB ma v soucasne dobe problemy a spekuluje se o tom ze ho koupi IBM. A vubec bych se nedivil kdyby ten projekt IBM pohrbila. Ale to uz je trosku off-topic a spekulace
Souhlasim.. az na to, ze mySQL samozrejme views, triggery i "constrain" umi.Dle jednoduchosti pouziti:
Mysql:
+ Cena, ryclost jednoduchych dotazu, jednoduchost
- Hloupa databze, vetsinu veci neumi, pomalost nebo nemoznost slozitejsich dotazu, absence SQLJ, pohledu, triggeru, constrainu atp..
mySQL "samozrejme umi". neni to tak dlouho, co neumela nic z toho, takze samozrejme neni na miste. Nehlede na to ze je umi a umi... Constrainy pro casto pouzivane uloziste MyISAM jsou teprv v planu v 6te verzi.
K tem constainum "The CHECK clause is parsed but ignored by all storage engines." Docela uzitecna a dulezita cast.
K triggerum "Triggers ar not fired in cascade UPDATE" takze opet polovicata implementace.
K VIEWS by se toho taky dalo napsat hodne... A to se vubec nezminuji o deffered vyhodnocovani constrainu v ramci transakci, Sekvencich, atp..
Nechci se mysql zastávat, nicméně ty constrainy umí podle mě určitě od verze 4.1 (možná že dříve), což je rok 2003. No a pokud vezmu tezi, že triggers a views přišli s verzí 5.0, tak to je rok 2004. Takže to rozhodně není žádná novinka.
Tiskni
Sdílej: