Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
podle mě disky do raid pole jsou i mechanicky lepší mají vydržet běžet 365 dní
Měli by být. Toto je další rozdíl oproti neRE diskům.
zda technik může hned měnit vadné disky
Od toho by tam měly být spare disky, na které se to může hned začít přepočítávat.
nějaký podnikový kde den výpadku
Chtěl bych vidět podnik, kde nevadí den výpadku.
V prvnim pripade je cena nekde u 37800,-Kc, v druhem pripade nekde u 26600,-Kc coz je rozdil vice nez 40% oproti levne variante..
A to je další věc. Na levných diskách můžeš postavit klidně ta pole dvě a místo spare disků mít ještě spare celé pole. Může odejít cokoliv, ne jen disky.
Prostě bych zvážil jak důležité data tam budou, zda to fakt musí běžet na 99,999999%Takovou dostupnost opravdu nepotrebuju, staci mi nekde u 99,9%, ale nechci kazdy mesic jezdit do datacentra menit disk. V raid5 nebude zadny spare disk, takze pole prezije vypadek max jednoho disku. Mozna by bylo rozumne koupit tech disku rovnou pet a jeden nechat v serverovne, aby ho mohli technici vymenit na povel. Obecne bych rad slysel, jestli nedelam uplny nesmysl, kdyz pouziju obycejne disky. A to vypada, podle reakci, ze asi ne.
Nedavno jsem narazil na pekny clanek o "nearline drives", rekl bych ze ty Raid Edition jsou prave z teto kategorie:
http://storageadvisors.adaptec.com/2006/11/02/seagates-definition-of-nearline-drives/V podstate jde o to ze Nearline drives jsou vyrobene technologii ktera je mnohem bliz SAS/SCSI ovsem stale maji levne SATA rozhrani. Takze maji delsi dobu mezi poruchami a jsou odolnejsi proti vibracim. To je podle toho clanku v RAIDu velky problem u levnych SATA disku, ktere se pri vibracich zpusobenych ostatnimi disky zpomali aby nedoslo k poskozeni jejich hlavicek/ploten. Pokud jste nekdy drzeli v ruce SCSI disk tak jste si urcite vsimli ze je proti levnemu desktopovemu mnohem robustnejsi a tezsi. Tim padem je mnohem stabilnejsi a min reaguje na okolni vibrace.
Ja osobne bych rekl ze pokud ti zalezi na rychlosti tak jdi do RE/nearline, pokud je to jen datovy sklad tak jdi do levnejsi ne-RE SATA.
Tiskni
Sdílej: