Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
NTB HP rady DV6 mam prakticky kontinualne zapnuty uz cca od rijna lonskeho roku (mozna tak tyden v souctu byl vypnuty) a vubec se netvari ze by mu vadily i soucasne teploty v mistnosti kam pere slunko a casto je tam i 35 C. A to se obcas sekne nejaky muj ubastleny skript a vytizi jedno jadro na 100%, ventilator jen zvedne otacky a NTB vesele vali dal jakoby se nechumelilo. Chladici ventilator mam v Setupu zapnuty aby bezel kontinualne. Ono to ve finale rusi min nez neustale zapinani a vypinani. Krom toho to prodluzuje zivotnost HW neb nedochazi k neustalemu ohrivani a ochlazovani jak se to deje pokud je ventilator spinany podle teploty.
Samozrejme je treba udrzovat chladici otvory v cistote to je bez debat.
Přesně tak, také mám podložku a pokles teploty je znatelný. U notebooků obvykle rozvádějí teplotu i po spodním krytu, takže podložka má smysl.
Podlozka je nesmysl a vyhozene mince.
Pokud mate notebook na stole tak podlozte jeho zadni cast nejakym hranolem. Dobra vec je stojanek ke kreslu ktery necha spodni stenu notebooku zcela volnou.
Co to mate za kram, kdyz se prehriva a vubec co povazujete za prehrivani. Neznam veci jako je prehrivani notebooku a to ani u levnych modelu.
Obcas lidi pisou ze se jim notebook prehreje a vypne se na tento nasledek .... neznam jedineho ze by se mu to stavalo takze to povazuji za smyslene.
Obcas lidi pisou ze se jim notebook prehreje a vypne se na tento nasledek .... neznam jedineho ze by se mu to stavalo takze to povazuji za smyslene.
ThinkPad R500 s CPU C2D T9900 a 8GB RAM. Stačí spustit implementaci trochu většího projektu pro FPGA, a notebook to zaručeně neustojí. Po čtvrt hodině 100% vytížení obou jader a permanentním využití ~7GB RAM překročí teplota 105°C a notebook se vypne.
Pravda, tady je chyba v Linuxu a ne v notebooku, protože narozdíl od Windows funguje špatně automatická regulace otáček ventilátoru. V Linuxu otáčky nikdy nepřekročí ~3500rpm, ve Windows se dostanou občas až na ~4500rpm. Když v Linuxu nastavím ručně maximální otáčky (echo level full-speed > /proc/acpi/ibm/fan), běží ventilátor na ~4500rpm jako ve Windows a syntéza, mapování a p&r FPGA doběhne po svých několika hodinách zdárně do konce bez vypnutí.
podlozit notebook velkou detskou knihou s tvrdejma deskama a je to v cajku :) overeno praxi
Tiskni
Sdílej: