Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
1: sirka 1280 vyska 1024 2: sirka 1080 vyska 1920takže když mi vznikne monoliticka plocha o velikosti 2360x1920 kde nad prvnim monitorem je cerna dira o velikosti 1280x900 cca, myska tam jezdi, schovávají se tam otevřený aplikace, jediný snad co funguje správně je fullscreen mod aplikací,...
nvidia-xconfig --separate-x-screensVýsledek je stejný jako přes nvidia-settings. Vygenerovaný konfigurační soubor: http://pastebin.com/JkL5XTnH, pokud tam vidíte něco špatně,... Případně kde bych mohl dohledat nějaké bližsí infomrace o té chybě kterou hlásí Gnome? PS: nastavení TwinView funguje jak pres nvidia-settings tak pres nvidia-xconfig
Section "ServerFlags" Option "Xinerama" "1" EndSection
1920x1080 terminal fullscreen a žádné lagy i na největší šlupce ... Měl si opravdu NVIDIA driver a ne VESA ?
radeon
umí KMS, zatímco proprietární blob od nVidie AFAIK ne. Stabilitou nouveau
si nejsem jist.
Ano takze je lepsi byt bez binarniho blobu a pak si nezahraju ani supertuxe
Milý demagogu, na integrovaném radeonu a intelu (svobodný ovladač) používám denně KDE Plasma Workspace s efektem "Prezentace oken", dívám se na TV ripy a hraju (v FullHD a s efekty) Wesnoth, Kobo Deluxe, Tuxcarts a zkoušel jsem VDrift. SuperTux by šel 100% taky.
Ano takze je lepsi byt bez binarniho blobu a pak si nezahraju ani supertuxeTak to já si supertuxe bez binárních blobů zahraju :).
ATI to je ten pravy binarni blob ktery se hodi leda tak do sveta windows kde svym ubohym stavem nebude vycnivat z rady... )Binární bloby se obecně hodí spíše do světa windows, svět Linuxu se s nimi smiřuje jen těžko a jen z opravdové nouze.
Ano takze je lepsi byt bez binarniho blobu a pak si nezahraju ani supertuxe
I kdyby to tak bylo, stejně bych raději oželel SuperTuXe, než bych měl tainted kernel. Vzhledem k tomu, že to tak ani zdaleka není, nemusím toto dilema řešit.
noveau-zatim ne prilis pouzitelne, intel ? no fuj! ATI to je ten pravy binarni blob…
Předpokládal jste, že si nikdo nevšimne, že jste v tom výčtu "zapomněl" ty alternativy, které neodpovídají závěru, ke kterému jste chtěl dojít? Nepovedlo se… :-)
Tiskni
Sdílej: